söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSU AKIYOR VE YOLUNU BULUYOR...


SU AKIYOR VE YOLUNU BULUYOR...

Etik kelimesi, Yunan'ca bir kelime olup, ETHOS (Töre) Töre Bilimi'dir.
Ahlak, ahlakla ilgili demektir.
Nedir etik?
Doğruyla yanlışı, haklı ile haksızı, iyiyle kötüyü, adil ile adil olmayanı ayırt etmek ve doğru, haklı, iyi ve adil olduğuna inandığımız şeyleri yapmaktır.
Ahlak ise; toplum içinde kişilerin benimsedikleri, uymak zorunda bulundukları davranış biçimleri ve kuralları oluşturmaktır.
Peki bizleri etik dışı davranmaya sevk eden nedenler nelerdir?
Bilgisizlik, insanın bazen kontrol altına alamadığı hırsları, almış olduğu yetersiz eğitimleri, iş ortamında veya yaşamında denetimin olmaması, dikkatsizlik, baskı, bol ve hızlı para kazanma isteği başlıca nedenlerdir.
Öte yandan; 2004 yılında Söke Belediye başkanı Necdet Özekmekçi, Söke Ovası Sulama Birliği başkanlık seçimi için iddialı bir söylemde bulunuyordu. "Belediye başkanının Sulama Birliği başkanlığını yapmasını etik  bulmuyorum. Ben çiftçi değilim, topraktan ve üretimden anlamam. Birlik başkanı çiftçi kökenli olmalıdır. Benim işim Söke'yi en iyi şekilde yönetmek olmalıdır" diyordu. 
Söke Ovası Sulama Birliği Başkanlığının, Söke Belediye başkanının olmasının etik olmadığını, kendisinin görevinin Söke'yi en iyi şekilde yönetmek olduğunu söyleyen Necdet Özekmekçi 2004 yılında prosödür gereği diyerek çark etti.
2009 yılında yine Sulama birliği başkanı oldu. Etik değil sözü havada kaldı.
Şimdi de 2012 yılında 3. kez Sulama Birliği başkanı oldu.
Acaba 450 bin dönüm ekilebir Söke Ovasının 7-8 bin çiftçisinin içinden yada birliğe kayıtlı 500 ün üzerinde bulunan çiftçilerin seçtiği 90 delegenin içinden buraya başkan olacak kimse yokmu?
Mutlaka vardır...
Ancak, arkasında siyasi bir parti, arkasında Söke'nin yerel iktidar gücünü elinde bulunduran bir belediye başkanın karşısına çıkacak bir çiftçi adayın şansı ne olabilir. 
Siyasi güç ve yerel güç sulama birliğine ağırlığını koyuyorsa, Sulama birliğinin ağırlığıda mutlaka o siyasi güce ve yerel güce katkı sağlayacaktır.
Peki neydi etik?
Etik metik hikaye.... Su akıyor ve yolunu buluyor...

 

Bu makale 1524 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz