söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiTARİŞ ADIM ADIM YÜKSELİYOR…


TARİŞ ADIM ADIM YÜKSELİYOR…

TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği adım adım yükselişte… Piyasa borçlarının büyük bir bölümünü ödeyerek, devlete olan borçlarını da yapılandırarak 10 taksitte ödeyecek.
2008 yılında Söke Ekspres Gazetesi’ndeki köşe yazımda Tariş’i ancak Beliğ Azbazdar’ın kurtarabileceğini söylemiştim. (O zamanlar gündemde ismi dahi yoktu) Çünkü Beliğ Azbazdar’ın yöneticilik kabiliyetinin yanı sıra, çiftçinin yani birliğin 1 lirasını değil, kuruşunu dahi yedirmez, yedirtmez.
Önce ki birlik yöneticilerinin başarısız icraatları, 1910 yılından beri çiftçisine hizmet etmekte olan ve ülkenin en büyük 100 şirketleri arasında bulunan Tariş’i bitirme noktasına getirmişlerdi.
Ve sonuçta birliğe bağlı bu yerler her yıl zarar eden kurumlara dönmüştür. Zarar eden birçok şirketler maalesef sürekli gereksiz büyüyen faizler karşısında tükenmiştir. M. Beliğ Azbazdar ve yönetimi, bitme tükenme noktasına getirilen adeta bir Anka kuşu gibi Tariş’i kendi küllerinden yeniden yaratmıştır.
Beliğ Azbazdar ve yönetimi ne yaptı?
Piyasaya iki yıl içerisinde yaklaşık 240 milyon TL birliğin borcunu ödedi.
30 milyon vadeli ve 160 – 170 milyon borcu var.
Devlete olan 60 – 65 milyon anapara borcunu da 10 taksitte ödeyeceğini taahhüt ettiler.
İzmir Pamuk yağı Kombinası arazisine de Türk ve Rus ortaklıklarda “TARİŞ TOWER” 140 milyon TL ye mal olacak bir plaza yani bir gökdelen yapılacak.
Şu durumda Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği’nin nesi var derseniz, 44 kooperatifi ile birlikte 700 milyon dolarlık gayrimenkulü var.
Birlik ne kadar güçlü olursa, üreticinin hakkını hukukunu o derece savunacaktır.
Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi, “Muhakkak surette birleşmede kuvvet vardır. Kooperatif yapmak; maddi ve manevi kuvvetleri, zeka ve maharetleri birleştirmektir.”
Üreticilerimiz kooperatiflerine, kooperatiflerimizde birliğine sahip çıkmalı…

PAMUĞUN GELECEĞİ İÇİN LİSANSLI DEPOCULUK ŞART!
Bunu en başta riski yüksek emanete pamuk alan çırçır fabrikalarının desteklemeleri gerekiyor. Lisanslı depoculuk risklere karşı tedbirleri en üst seviyede alıp, güvenli muhafazayı sağlıyor.
Aynı zamanda lisanslı depoculuk; üreticileri, sanayicileri, borsaları, bankaları, sigorta firmaları açısından da önem arz ediyor.
Lisanslı depoculuk neyi içeriyor?
Ürünün sağlıklı risksiz ve güvenli depolamayı…
Sanayiciye kaliteli ve zamanında arz’ı 12 ay sağlamayı…
Pamuğunu depoya getiren üreticiler, ürünlerinin karşılığında alacakları ürün senedi ile gerek duyulduğunda uygun olarak kolay kredi temin edebilecekler…
Üretici güven altındaki ürünlerini diledikleri zaman değerinde satabilecekler.
Standart ve kaliteli üretimin teşviki sağlanmış olacak.
Vadeli ve opsiyon borsalarına kurumsal altyapı sağlanacak.
Ve vergi muafiyetleri sağlanacak…

 

Bu makale 2357 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • kenan özcan (31/10/2012)
    Lisanslı depoculuk yasasını çıkartma iradesini gösteren Ak partiden Allah razı olsun. Çiftçimiz bunun ne büyük nimet olduğunu önümüzdeki dönemde yaşayarak çok daha iyi anlayacak ve takdir edecektir eminim