söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi ENGİN YILDIZ ADAY MI OLACAK? KURBAN MI OLACAK?


ENGİN YILDIZ ADAY MI OLACAK? KURBAN MI OLACAK?


Fıkra bu ya! ?Köyün zengini çiftliğindeki kümesi gezerken, gözü horoza takılmış ve bakmış ki horoz yaşlanmış, kanatları düşmüş ve dizleri bükük dolanıyor. ?O anda kararını vermiş ve kümese genç ve diri bir horoz getirtmiş. ?Genç horozu gören ihtiyar, sonunun tencerede yahni olduğunu düşünmeye başlamış. ?Ortada tavukların ilgisini çekmek için afralı tafralı dolaşan genç horoza yaklaşan ihtiyar horoz, kısık sesle ondan bir şey rica etmiş. ?“Ben yıllardır bu kümesin erkeğiyim. Tavukların arasında bir havam var. Sen genç, yakışıklı ve güçlüsün, benim sonum belli ama buradan onurumla gideyim. Kümesin başından sonuna kadar koşu yapalım. Nasıl olsa beni geçersin ben de yarışı kaybettim o nedenle kümesi terk ediyorum derim” demiş. ?Genç horoz, ihtiyara tepeden bakarak olur demiş ve ne zaman diye sormuş ve yarın sabah gün doğarken cevabını almış. ?Şafak sökerken, ihtiyar, genç horoza yaklaşmış ve “beni iki adımda geçersin izin ver ben iki adım önde başlayayım nasıl olsa soluğum finişe yetmez” ricasına da olur evet cevabını almış. ?Sabah gün doğumunda çiftçi omzunda tüfeği ile kümesi yemlemeye gelmiş ve o anda yarış başlamış. ?Bir tüfek sesi dağı taşı inletmiş ve genç horoz kanlar içinde yerde yatıyor. ?Çiftçi kendi kendine şöyle seslenmiş; ?Ulan işe bak yahu bu hafta getirdiğim dördüncü horoz da sapık çıktı. Onca tavuk dururken bu da horoz peşine düştü!

Kim ne derse desin, siyaset zeka işi…
On gün önce görüştüğüm Engin Yıldız; hiç görünmüyorsun ne yapıyorsun dediğimde, siyaset benim işim değil, ben
Susurluk'ta inşaat yapıyorum işime bakıyorum demişti.
Ve sonra CHP meclis üyesi olan Engin Yıldız, CHP den belediye başkan aday adayı…
Çok ilginç…
CHP den belediye başkan aday adayı olurken mutlaka mevcut belediye başkanı Özekmekçi’den olur almadan çıkmaz. Çünkü yıllardır beraber siyaset yapmanın yanı sıra, tüm protokol törenlerinde, yemeklerde, toplantılarda beraber. Hatta boş vakitlerinde de yine beraber balık avındalar.
Başkandan okey almadan aday adayı olmaz…
Kendi iradesi ile çıkarsa böyle durumun etik olmadığını bilir kendisi…
Çünkü; henüz daha başkan kamuoyuna adayımda demedi, aday değilim de demedi…
Engin Yıldız’ın aday adayı olması başka aday adaylığını düşünen kişilerin önünü de kesmek olabilir. Söke’nin tanınmış ve sevilen kişilerinden kırtasiyeci Ahmet Karakaş da aday adaylığını düşünen kişilerden. Ticaret odasındaki başkan ve arkadaşları ve bazı üst düzey partililerle yaptığı kahvaltılı toplantıda bu düşüncesini paylaştı. Ahmet Karakaş da aday adaylığını her an açıklaya bilir.
Ancak burada iki seçenek kalıyor.
Önümüzdeki günlerde Özekmekçi aday olursa Engin Yıldız geri çekilecek. Haliyle diğer aday adayı olan Hatice hanım ve Levent Tuncel’in de geri adım atma ihtimalleri yükselecek.
Diğer seçenek, Özekmekçi aday olmayıp maddi manevi tüm desteğini Engin Yıldız’a verecek… Siyaset sahnesinde Engin Yıldız çok zor durumlarda kalacaktır.
Dedik ya siyaset zeka işi…
Ve Özekmekçi de gelmiş geçmiş en büyük siyasetçi…

Nezir Çetin

 

 

Bu makale 2297 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz