söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE AKP ADAY ADAYLARI SANCILI…


SÖKE AKP ADAY ADAYLARI SANCILI…

Söke AKP aday adaylarını irdelediğimizde aday olmaya en yakın olan Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş olarak görülüyor.
Aydın ilinin büyükşehir olması belde ve köylerin Söke’nin Mahallesi olacak konumuna gelmesinden dolayı bu yerlerin oyları da gerekli. Ziraat Odası Başkanı konumu itibariyle çiftçi ve köyleri daha yakından tanıyor. İlçe yönetimine ve teşkilata biraz daha yakın. Söke’nin sorun ve sıkıntılarını yakından biliyor. Adaylardan aday olmaya yakın olan diğer isim ise Haldun Işıklı… Siyasetin içinde yoğrulması Ticaret Odası Yönetim kurulunda görev alması ve Mimar oluşu, onun da Söke ve çevresinin sorun ve sıkıntılarına uzak olmaması önemli bir etken.
Ve Şule Tuntaş Şehir plancısı…  MHP Meclis üyesi iken neden AKP meclis üyeliğine geçtiği hep tartışıldı. AKP meclis üyeliğine yoksa 500 milyon TL (eski değeri 500 trilyon olan) Yenidoğan Toki proje için mi? Sorusu gündeme geldi. Çünkü,  Yenidoğan Belediyesi 2. Etap Toplu Konut Projesi TOKİ 58 bin 750 M2 alan üzerine 4 tip toplam 3348 konut, 2 sağlık ocağı, 2 cami, ana okulu, 4+4 ilköğretim okulları, 400 yataklı özel hastane, AVM ve yeşil alanları bulunacak bir proje. (Bu Toki ile ilgili saygıdeğer köşe yazarı Ali Sarayköylü konuyla ilgili tüm olumsuzlukları köşesine taşımıştı.) Kim hazırlıyor bu projeyi, AKP Belediye başkan aday adayı Şehir ve Bölge Plancısı Şule Tuntaş. Şule hanım aday olmak için de sürekli Ankara Genel Merkez ve çeşitli milletvekilleri ile istişare içinde.
Ve diğer aday adayı işadamı Metin Yavuz… Haklı olarak işadamı olduğu için belki AKP'de aday adayı olması bile onun için önemli. Söke'de oturmaması, İzmir’den gelip gitmesi Köyleri beldeleri ve şehrin sorunlarının ve sıkıntılarının uzağında kalması aday olması konumunda olumsuz olarak görülüyor.
Ancak AKP'de en büyük sıkıntı meclis üyeliğinde yaşanacak gibi görülüyor.
Başarılı belde başkanlarının konumu ne olacak. Sazlı Belediye başkanı, Yenidoğan Belediye başkanı, Güllübahçe Belediye başkanı meclis üyeliğinin kaçıncı sırasında olacak. Diğer akla geliveren isimler Kenan Özcan, Ali Güzel Yağdöken, Mehmet Uyguntüzel, Levent Candal, Kemal Karakaş ve aday adaylarından geride kalan üç isim. ANAP'dan destek verecek olanlar yada parti tabanından gelen kişiler sıralamanın neresinde olacak.
Tabloya bakıldığında adaylığa en yakın isim Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş ve ondan sonra da Haldun Işıklı olarak görülüyor. Bu iki aday adaylarının her hangi birinin adaylığında meclis üyeliğinde ki sıkıntı azalacaktır.
Şule Tuntaş sürpriz yaparsa Toki ve Ankara da bazı milletvekillerinin genel merkeze baskısı ile sürpriz yapabilir. Ancak Şule Tuntaş bir önceki yönetimden alınan Namık Yıldırım’ın yönetiminde idi.
Ve Metin Yavuz’un ise en büyük kozu eski ANAP’lıları partiye taşıyacağı üzerine. Fakat 2009 seçimlerinde yaşanan bir İbrahim Adalı ve 2004 seçimlerinde de yaşadığımız rahmetli Mızrap Nazlı gerçeği de göz ardı edilmemeli… Hani bizler dört aday adaylarından birini aday olarak beklerken beşinci bir kişiyi karşımızda aday olarak da görebiliriz. Çünkü Söke AKP bu tür süprizleri yaşattı.

Biraz tebessüm;
Amerika'da zencinin biri pasaportunu kaybetmiş. Tam da Türkiye'ye tatile gideceği gün.
Aksilik bu ya...?Uçağı kaçıracak, kara kara düşünürken yolda bir pasaport bulmasın mi ?!..?Hemen almış yerden, bir bakmış ki Leonardo di Caprio'nun pasaportu.. "ne olursa olsun" demiş ve şansını denemeye karar vermiş.?Çıkarmış  Leonardo'nun fotoğrafını, kendi fotoğrafını yapıştırmış.  Uçmuş Türkiye'ye.?Atatürk hava limanında görevli gümrük memurunun karşısına geçmiş.. Kim olabilir memur.. Tabi ki Temel... ?Almış pasaportu eline temel adamın ismine bakmış :?''Leonardo di caprio", fotoğrafa bakmış, bir zenci.?Adama bakmış ayni zenci... Bir kaç şaşkın bakıştan sonra Temel öbur masaya seslenmiş,?Ula Cemal, bu Titanik batmış mıydı, yanmış mıydı…

 

Bu makale 3798 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz