söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBAŞKAN SÜLEYMAN TOYRAN ve İLK HALK GÜNÜ


BAŞKAN SÜLEYMAN TOYRAN ve İLK HALK GÜNÜ

Geçtiğimiz Cuma günü, nezih bir toplantıdaydım. Gidelim, bakalım, görelim, ne olacak merakıyla toplantı saatinden önce Belediye Meclis Salonu’nun kapısındaydım. Erken gelmiştim. Kapıdan içeriye göz attım. Henüz erken olduğundan mıdır nedir, içeride üç beş kişi vardı. Yalanım yok, endişelenmiştim. Kendi kendime; “Millet bu işte, dedim, önüne, ardına kadar açılan kapılardan içeriye girmeye korkar. Korkar ama bilinmedik, karanlık kapıların önünde de dolaşır durur.”
Birkaç dakika geçti geçmedi, bu defa öyle olmadığını, sözümü geri almam gerektiğini gördüm. Salon tıka basa olmasa da, aniden doldu. Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran’ın düzenlediği ilk Halk Günü’ne toplantısına ilgi büyüktü. Toplantı, tam saatinde 09.30’da başlayıp 12.00’ye kadar sürdü. Bu ilk Halk Günü’ne Çeltikçi, Cumhuriyet, Atatürk, Yenicami, Yenikent, Fevzi Paşa, Konak, Bağarası Yeniköy, Yenidoğan, Savuca ve Sazlı mahallelerinden çok sayıda vatandaş katılıp, derdini anlatma fırsatı buldu.
Seçim döneminde sık sık, seçilirse halk günleri düzenleyeceklerinin sözünü veren Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran bu sözünü, tam saat 9.30’da meclis salonuna girerek yerine getirirdi. Söke Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıda Söke Belediye Başkan Yardımcıları Fahri Sivrioğlu ve Ahmet Karakaş, Belediye Meclis Üyeleri İbrahim Muslu, Fahri Semerci, Hasan Çevik ile Söke Belediyesi Daire Müdürleri de bulundu.
Halk Günü’ne katılan vatandaşlar, Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran başta olmak üzere, Belediye yetkililerine sorunlarını direkt iletme fırsatı bulurlarken; dinlenen sorunların tek tek not edildiği tarafımızdan da gözlendi.
Başkan Toyran, “Gülen adam” sıfatına hakkını vermek amacıyla, herkese gülümsedi ve gelenleri selamdı. Söke merkez mahallelerine yönelik olarak başlattıkları bu “Halk Günleri”nin devam edeceğini belirterek; “Halk Günleri yapacağız demiştik. Görüyorsunuz, sözümüzü tutuyoruz. Halk Günlerindeki amacımız vatandaşımızı birebir dinlemektir. Çekilen sıkıntıları vatandaşımızın ağzından doğrudan dinlemek istiyorduk. Böylece mümkün olduğunca sıkıntı ve sorunları en kısa sürede çözmeyi amaçlıyoruz. Daha sonraki toplantılarda yaptıklarımızı ya da yapamadıklarımızı da sizlerle paylaşmayı amaçlıyoruz” dedi.
Bana göre bu ilk toplantı, oldukça başarılı geçmişti. Güvenilen bir belediyenin ilk adımları bu toplantıda atılmıştı. Dileği ya da şikâyeti olanların söylediklerinin havada asılı kalmaması için Başkan Toyran dâhil ilgililerce not alınması, en kısa zamanda çözüm bulanacağı ve konu sahiplerine mutlaka telefonla sonuçların bildirileceğinin söylenmesi güzel bir şey. Üstelik toplantı sırasında bazı konuların hemen yapılmaya kalkışılması, ilgili görevlilerin dilek sahibiyle birlikte olay yerine gidilmesi ilk defa görülen güzel bir şey.
Ben, bu toplantıda çok şey öğrendim. Çözümsüzlüklerin temelinde az çok hepimizin iş bilmezliği de yatıyor. Çözüm için yanlış kapıları çaldığımızda özlediğimiz çözüm gerçekleşmiyormuş. Örneğin etrafı duvarlarla çevrili herhangi bir sitenin sokak lambaları, AYDEM tarafından yakılmıyor, site bireylerinin ortak çabasıyla yakılması gerekiyormuş. Bu işin en kestirme çözüm yolu da, siteyi çevreleyen duvarların yıkılması ya da en baştan yapılmamasıymış. O zaman AYDEM bütün sokak ya da caddelerin aydınlatma lambalarının takılıp zamanında yakılmasını doğrudan üstleniyormuş.
Aklınıza niçin halkın isteklerinin bir listesini vermediniz sorusu gelebilir. Hemen bunu bilerek vermediğimi söylemeliyim. Zira nerede, ne zaman, ne olmuş merakında olan vatandaşlarımızın daha sonra yine 9.30-12.00 saatleri arasında bildirilecek merkezlerde yapılacak olan “halk günü” buluşmalarına katılmalarını isteğimdendir.
Sözün özü, bir de şunları söylemeden geçmemeliyim:
Süleyman Toyran, Sökelinin arayıp da bulduğu dört dörtlük bir başkandır. Toplandı da gördüğüm kadarıyla yardımcılarıyla ve daire müdürleriyle de oldukça barışık bir başkandır.
Önümüzdeki günlerde Söke ve Sökeliyi güzel günlerin beklediği inancındayım.
“Merhaba Başkan!”   

 

Bu makale 1333 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (17/6/2014)
    İçtenliğinizi ve memnuniyetinizi paylaşıyorum arkadaşım... saygılarımla...