söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiİKİNCİ HALK GÜNÜ


Oyhan Hasan Bıldırki - İKİNCİ HALK GÜNÜ

İyi başlamak, güzel sonuçlar doğuruyor. Demek ki ilkin, iyiye başlamak gerekiyor. Büyükşehir Belediyeler Yasası’nın getirdiği her türlü imkânsızlıklara rağmen, yine de Söke Belediyesi güzel şeylere imza atıyor. Bu işi yaparken de halkın düşüncelerine önem veriyor. Ramazan nedeniyle midir bilmem, 17 Temmuz 2014 Cuma günü Söke Belediyesi Belediye Meclis Salonu’nda yapılan ikinci halk günü toplantısına kent merkezi dışından katılanların sayısı daha fazlaydı.
Bu toplantılar devam ettiği zaman içinde, kentimizin yapılanmasında ve milletimizin bilgilendirilmesinde şüphesiz daha iyi sonuçlar doğuracaktır. Toplantılar, bir noktada halka cesaret vererek, onları yalanla, dolanla kandırarak değil, doğru bilgilendirerek, güzel işlerin danışılarak yapılma örneklerinin halk beynindeki gerçek resimlerinin oluşturulmasına yarayacaktır. Böylece vatandaşlar, yaşadıkları alanlarla ilgili problemlerini yüz yüze ilgililerine anlatma fırsatını yakalayacaklardır.
Bu ikinci toplantıda elle tutulur, gözle görülür bir şey hissettim: Samimiyet...
Belediye Başkanımız Süleyman Toyran’da, başkan yardımcıları ve daire amirlerinde, bu anlayış vardı. Katılımcıların sorunlarını dinlerken, yapılan işlerle ilgili bilgiler verilirken samimiyet havası, sıradan, sıkıcı bir toplantıda olmadığımızı da hissettirmişti bize.
Süleyman Toyran, bir kere daha yapılan ve yapılacak olan bu toplantıların nedenini; “Amacımız güzel, temiz bir Söke!” diyerek açıkladı. Sözleri arasında bize önemli müjdeler de verdi: Söke Çayı, Kızılkilise Çayı ve Harikalar Parkı’ndan da geçen Yenikent Deresi’nin düzenleme çalışmalarının başlatılacağını, 2015 yılı içinde buralarda yapılan düzenlemelerin görünür hale geleceğini söyledi. Söke OSB’nin hızlandırılacağından söz etti ve burada halk için önemli sayıda istihdam yaratılacağını bildirdi. Az zamanda birçok sorunu çözdüklerini, gözden kaçan problemlerin hiç çekinmeden kendilerine iletilebileceğini açıkladı.
Toplantıda benim önemli bulduğum konular arasında, okuyucularıma duyurmayı arzuladığım, bazılarının çözüldüğü, bazılarının sıcak gündem oluşturduğu, üzerinde durulan konular şunlardır: Kent merkezindeki trafik lambaları meselesi, Çeltikçi Mahallesi keçi işi, sivrisineklerle savaş, çöp konteynırları, otopark düzenlemeleri, merkeze bağlı -bilhassa ulaşımı zor- mahallelere de ulaşım imkânı yaratılması, hantal ve çağı geçmiş olan elektrik direklerinin sökülmesi, yerleşim alanlarındaki bütün direklerin de yer altına alınması çalışmalarının sürdürülmesi -bu konuda ilgililerle görüşülmesi-, kent müzesinin kurulması, kültür kaynaklarının oluşturulması dileği, bazı yerleşim bölgelerimizin turizme açılması...
Hey evde oturanlar, kahvede boş vakitlerini öldürenler, sahildeki yazlıklarında gölgeleneler; siz bu toplantılara hâlâ katılmayacak mısınız?
Yoksa...
Belediye Başkanı Süleyman Toyran iyi yolda değil mi?
Belki bir gün Mehmet Fırat’ın “Kaygılı’ya yapılmasını istediği üniversite” düşüncesi başta Büyükşehir Belediyesi Başkanı Özlem Çerçioğlu olmak üzere, ilçe belediye başkanlarının ana gündem maddelerinden ilki olup, eninde sonunda Kaygılı Üniversitesi kurulamaz mı?     

 

 

Bu makale 1105 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • HALİL GÜVEN (23/7/2014)
    Sen memnu isen güzel bir şeyler oluyor demektir, sevgili arkadaşım... Saygı ve selamlar...