söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiParalel ile mücadele de yeni bir savaşçı Ahmet Davutoğlu…


Paralel ile mücadele de yeni bir savaşçı Ahmet Davutoğlu…

24 yaşında birinden bu tür yazılar görmeye alışkın mısınız bilemem ama ben gündemi geriden takip etmeye elimden geldiğince devam edeceğim. Bir şeyi sık aralıklarla tekrarlarsan o şeyi artık kolay kolay unutmazsın artık hafızanda yer edinir. Amacım bu yaşananların hiç biri olmamış gibi davranıp size masal anlatmaya çalışan olursa bu sefer uyanık olmanızı sağlamaktır. Yoksa elbette beni gündemi takip etmemekle suçlayabilirsiniz, eleştirebilirsiniz, yeterliliğimi ve yöntemimi küçük görebilirsiniz.
Paralel ile mücadele de yeni bir savaşçı Ahmet Davutoğlu…
Aslında düşünüce son derece yüksek öncelikli güncel bir yazı yazıyorum. Bugün Cumhrubaşkanı-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bile parti genel başkanlığı ve Başbakanlık ismi için Ahmet Davutoğlunun ismini açıklarken şöyle bir ifade kullanıyor. “Davutoğlu'nun paralel yapıyla mücadele azmi ve kararlılığı önemli bir etken olmuştur.”
Paralel Vali, Paralel Milletvekili, Paralel Polis...
Olan polislere oldu. Gezinin kahramanları, bugün Paralel Devlet oldu. Valiler “Merkeze” çekildi, milletvekillerinden bir tek “Hakan Şükür” ismi ön plana çıktı, gerisi sessiz sedasız, şaşkın ördeği oynuyor, kandırdılar bizi diyor. “Polisler” ise medyaya tek ve en büyük suçlu olarak lanse ediliyor.
Polis akademilerine girişlerde adayların mülakatları öncesi yaşanan vali, milletvekili, emniyet müdürleri, polis okulu müdürleri arasındaki telefon trafiğini bugün görmezden gelenlere ve dile getirmeyenlere, göz yumanlara, bunları bile bile hayatına hiçbirşey olmamış gibi başbakan cemaate paralel diyene kadar sanki yokmuş gibi davrananlara gönül rahatlığıyla bazı sözler edesim var. Bu düzene uyanlara ise çoktan etmişliğim var.
Onları savunacak bir taraftarlık partizanlık içine girip kendini içinden çıkamayacağı sorulara cevap ararken bulmak zorunda kalmak ve onların yaptıklarını destekliyorum der gibi bir durumda kalıp kendini ifşa etmez herhalde.
İnsanlar garibanlıktan, işsizlikten ve memlekettin dengesiz durumundan endişe ederek devlet memurluğunu hala garanti olarak görüyor. Bu tablouyu ise Yeni Türkiye'nin eski elemanları oluşturdu. Zamanında Cemaate olan aşklarını saklama gereği duymayıp bu aşkla övündüklerinden dolayı bugün cemaatin adı paralel oldu.
Mülakata girene kadar aranmadık milletvekili vali emniyet müdürü birde cemaatten-hizmetten- abi kalmaz. Bu arkadaşlar mülakata girdiklerinde onlara isimleri soy isimleri keyiflerinin yerinde olup olmadıkları sorulur. Merak etme ismin bize geldi denilir, kendine iyi bak hadi geçmiş olsun atlattın denilir, mülakat puanı 100 verilir. Artık o kişi polis olmuştur. Aynı polisler akademide okurken ne oldu anlamadık birden yönetimdeki amirlerin yeri değişti. Belli ki hepsinin kim olduğunu biliyorlardı. Kazasız belasız atlatsak şu akademiyi diye dua ediyorlardı. Tüm bu ilişkilerin içerisinde kimin hakkının yenildiği kimin ekmeğiyle oynandığı, umurlarında değildi. Masalarındaki ünvanlarına baksan hepsi memlekette yöneticiydiler. Karar mekanizmasındaki insanlardı. Basına hak, hukuk, adalet demeçleri verdiler.
KPSS'de çalınan sorularla tam puan alan o kişileri memur yapıp devlete kabul ederlerken Paralel ile (Cemaat-hizmet) işler yolundaydı herhalde deyip yazıyı uzatmayacağım bile.

 

Bu makale 2894 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (25/8/2014)
    Paralel değil çakışık... paralellikte kesişme olmaz... Saygılarımla...