BONZAİ…


BONZAİ…

Kendisi yasak, şarkısı serbest...
Bonzai olarak adlandırılan ve ucuz olması nedeni ile kullanımı her geçen gün yaygınlaşan uyuşturucunun şarkısı özellikle düğünlerde istek şarkısı olm
Yaz mevsiminin sonlarına doğru yaklaşmaktayız, İlçemizde düğünler, sünnetler yoğun bir şekilde devam ediyor. Bilhassa bu yıl katıldığım bütün düğünlerde özellikle dikkat ettiğim, ama anlam veremediğim şu; Bonzai adlı bir şarkı var; insanlar oynarken hep onu istemekte, devamlı çalınmakta ve vatandaşlarımız da ilgiyle izleyip bu şarkıda göbek atmaktalar…
Ne kadar tezat değil mi? Öldüren bir uyuşturucunun şarkısında oynuyoruz...
Bu şarkı tamamen yanlışlarla dolu…
İçinde Bonzai kullanımını teşvik eden sözler bulunan şarkı ile coşan vatandaşlar, şarkının uyuşturucu reklamı yaptığını bilerek veya bilmeyerek Bonzai kullanımına destek oluyorlar.

KULLANIMA TEŞVİK EDEBİLİR...
Konu ile ilgili olarak görüştüğümüz uzmanlar, uyuşturucu alışkanlığı genelde başkalarına özenmeden doğmakta olduğunu belirterek şunları söylemekteler; “Her şarkının verdiği bir mesaj vardır. Bazı şarkıları dinleyen özellikle ergen çağdaki çocuklar, gençleri ve bazı yetişkinleri intihar’a teşebbüs etmekte, bazıları şarkı içinde geçen karakterlere özenmektedir. Bu şarkıda da uyuşturucu kullanımını teşvik eden sözler bulunmaktadır. Şarkıyı dinleyen çocuklar sadece Bonzai kelimesini merak etmelerinden dolayı bu maddeye kullanabilir. Günümüzde müziğin çocuklar üzerindeki etkisi çok fazladır, çünkü iletişim araçları yaygınlaşmış ve cep telefonları ile her tür müziği dinleme imkanı olmaktadır. Şarkı sözlerine dikkatli bakarsak Bonzai reklamının olduğu açıkça görülecektir”

PEKİ BU BONZAİ İLLETİ NEDİR?
Bonzai ile ilgili bilgi gerek internette gerek diğer yayın organlarında o kadar çok söylenen, yazılan ve paylaşılan şeyler var ki… Bu uyuşturucununu etkilerinin kesin ölümle sonuçlanma riskinin çok yüksek olduğu bilgilerini veren uzmanlar, diğer uyuşturuculara göre bu maddenin kullanımının yaygınlaştığını belirtiyorlar...
İlçemizde bu uyuşturucunun kullanımını önlemek, gençlerimizin daha ömürlerinin baharında sönüp gitmesini önlemek için başta biz, basın mensupları olmak üzere hepimize önemli görevler düşüyor.
Kamuoyunda oluşan tehdit algısı ve mücadele eden kurum ve kuruluşlarımızın bu sentetik uyuşturucu hakkında yeterli seviyede bilgi ve tecrübeye sahip olmaması sebebiyle, oluşturulacak gönülül platformlarda özellikle bu tür uyuşturuculardan uzak durulması gerektiğinin vurgulanması sağlanmalıdır.
Yakında okullar açılacak, Başta Söke Kaymakamlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, Sivil Toplum Kuruluşları, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Öğretmenler ve toplum liderleri başta olmak üzere öğrencilerimize bu uyuşturucunun kullanılması halinde sonucunun kesin ölüm olduğunun anlatılması ÇOK ÖNEMLİ...
Bonzai sentetik bir uyuşturucudur ve laboratuar ortamında hazırlanmaktadır.  Bundan 3 - 4 yıl önce piyasada olmayan bu uyuşturucu madde son zamanlarda ülkemizde ve dünyada hızla yayılmaktadır.
Son zamanlarda bu tür uyuşturucu maddeleri başımıza dert eden ve bundan para kazanmak adına çocukların, gençlerin kanına giren bu kişilerin toplumdan ayıklanmasında kolluk kuvvetlerine yardımcı olmalıyız.
Çok tehlikeli olan bu uyuşturucu tek seferde bile ölüm riski oluşturabiliyor ve öldürüyor… Sonu ölüm olan bu madde ile ilgili yapılan şarkıyla bir de düğünlerde göbek atıyoruz…
Hepimizin çocukları var. Kimsenin çocukları bu uyuşturucudan ölmesin; Allah korusun… Bu gibi uyuşturuculara ve kötü alışkanlıklara yavrularımızı kaptırmamak için ailelerin çocuklarını yakından izlemesinde büyük yarar var. Çocuğa otoriter ve baskıcı değil, uzlaşıcı yaklaşmalı, fikirlerine saygı duymalı ve aile ortamında beklentisini karşılayacak girişimlerde bulunmalıyız. Anne- baba olarak. sürekli başarılı olsun diye çocuklarımızı baskı altına almak yerine onlara vakit ayırmalıyız. Çocuklarımız dışarıda takıldıkları gruplar içerisinde kendini değerli hissettikleri anda ne yapılıyorsa ona uyuyor.
Uyuşturucu madde kullanımına sebep olan birçok sorun ve faktörler, Bonzai kullanımında da geçerlidir. Ergenlik döneminde hassaslaşan gençler başta olmak üzere, özellikle ailevi, sosyal ve kişisel olarak sorun yaşayan 14-30 yaş arasındaki bireyler uyuşturucu tacirlerin ve aracılarının tercih ettiği Bonzai risk grubunu oluşturmakta.
Dün gazetemize konuyla ilgili bir açıklama geldi;

Aydın Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada;
“Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve (TUBİM) Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezi Aydın İl Temsilciliğince, son günlerde sentetik kannabinoid (Bonzai) türü uyuşturucuya bağlı olarak meydana geldiği değerlendirilen ölüm vakaları veya bu anlamda hastane müracaatlarında yaşanan artış, kamuoyunda oluşan tehdit algısı ve mücadele eden kurum ve kuruluşlarımızın sentetik kannabinoidin hakkında yeterli seviyede bilgi/ tecrübeye sahip olmaması sebebiyle, sentetik kannabinoide ilişkin gelinen noktanın değerlendirilerek yeni mücadele esaslarının belirlenmesi gerekliliği doğduğundan, il/ilçe Polis ve Jandarma birimlerimizde görevli  personellere yönelik sentetik kannabinoid ve mücadelesine ilişkin toplam 567 personele bilgilendirme yapıldığını duyurdu.”

Evet; Bu konuda ne kadar bilgisiz olduğumuz malum… Polis ve Jandarma bu konuda edindiği bilgileri vatandaşlarımızla paylaşırsa bir nebze de olsa gençlerimizi bu illetten uzak tutmanın ne kadar önemli olduğunu vatandaşlarımızın anlamasını sağlıyabilir.

 

Bu makale 2901 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz