Torba Yasa 1 Ekim'e kadar tatile girdi...


Torba Yasa 1 Ekim'e kadar tatile girdi...

Haber-Yorum: Yılmaz Salum

Torba'yı yarıda kesen Meclis 1 Ekim'e kadar tatile girdi...
Önümüzdeki günlerde yasalaşacak torba tasarı, çalışan annelere, borçlu Bağ-Kur'lulara, madencilere ve gurbetçilere erken emeklilik imkanı getiriyor. Yaklaşık 20 milyon kişiyi ilgilendiren torba tasarı, yasalaşma yolunda...
Torba tasarı da bu nedenle Ekim'e kalmış oldu. Meclis, 28 Ağustos'ta seçilmiş cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin töreni için olağanüstü toplandı.
Daha sonra yeni hükümetin kurulması ve güven oylaması için ise ikinci kez olağanüstü toplanılacak. Öte yandan 6 bölümden oluşan torba kanun tasarısının ilk 5 bölümünün görüşmeleri tamamlandı. Kanunun görüşmelerine 1 Ekim'de açılacak yeni yasama döneminde devam edilecek. Torba tasarı Soma'daki maden kazasında yaşamını yitirenlerin ailelerine yardıma ilişkin düzenlemeler ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması dahil birçok konuda düzenlemeler içeriyor yani vatandaşlar umutlu...
Önümüzdeki günlerde Meclis'ten geçecek torba tasarı, 4 kesime de erken emeklilik imkanı getiriyor. Çalışan anneler, borçlu Bağ-Kur'lular, madenciler ve gurbetçilere emeklilik müjdesi getiren tasarının yasalaşması heyecanla bekleniyor.
Torba Yasa tasarısının görüşmelerinin ekim ayına kalmasıyla, vergi ve prim affı bir ay daha gecikecek. Gecikmenin güncel vergi ve prim ödemelerini olumsuz etkilemesi nedeniyle tasarıda 30 Nisan 2014’e kadar olan borçların af kapsamına alınması, son aylarda ödenmeyen borçları da kapsayacak biçimde ağustos ya da eylül ayına ötelenmesinin gündeme gelebileceği belirtiliyor.
Torba yasa ile SSK'lılara tanınan doğum borçlanması hakkı genişletiliyor. Artık Bağ-Kur'lu ve memur kadınlar da doğum borçlanması yapabilecek. Doğum borçlanması yapılabilecek çocuk sayısı da 2'den 3'e çıkarılıyor. Böylece çalışan anneler emeklilik için 6 yıl kazanabilecek. Yaşı ve yılını tamamlamış bir anne 3 çocuk borçlanarak 6 yıl erken emekli olabilecek.
Çok sayıda Bağ-Kur'lu yapılandırma düzenlemesi sayesinde emekli olabilecek. Torba yasa kapsamında getirilen imkan doğrultusunda borcunu yapılandıran Bağ-Kur'lular, bu şekilde günleri tamamlanıyorsa emeklilik işlemlerini başlatacak. Yaklaşık 1.3 milyon Bağ-Kur'luya borçlarını yapılandırma fırsatı veren yasayla, son 5 yılında işçi olarak çalışanlara işçi statüsünde emeklilik yolu açılıyor. Bu kapsamdaki yaklaşık 70 bin Bağ- Kur'lunun emekliliğinin önündeki engel de kalkacak.
Torba yasa tasarısı 4 kesime erken emeklilik imkanı sunarken, 2 kesim de bu konuda beklenti içerisinde. Emeklilik için yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp prim günü eksiği olanlar, kendileriyle ilgili düzenlemenin torba tasarıya eklenmesini bekliyor. Bir diğer kesim de emeklilik için yaşı bekleyenler. Yıl ve prim günü şartlarını tamamlamış bu kesim, yaş şartının geri çekilmesini talep ediyor.


"İlçemizde de torba yasadan faydalanmak isteyen başta Bağ-Kur'lular olmak üzere bir çok esnaf umudunu buna bağladı.
Hazırlanan yasa tasarısıyla esnafın üzerindeki borç yükünün hafifletileceği ve devletin tahsil edemedi alacağını bu şekilde tahsil etme yoluna gitmesi planlanıyor. Bu yasanın borcu olmayan ve her şeyini günü gününe ödeyen vatandaşa bir nevi ceza olarak görülmemesi gerekir. Torba yasa o kadar çok şeyi kapsıyor ki, radikal bir devrim niteliğinde olacağa benziyor. Özellikle çalışan anneleri çok yakından ilgilendiriyor. Bu yasalar TBMM'de kabul edilip yasalaşırsa, çalışan anneler ve Bağkurluların yanı sıra vergi borcu olanlar bundan faydalanacaklar."

 

Bu makale 1855 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz