Torba Yasa tasarısından 20 milyon kişiye müjde!


Torba Yasa tasarısından 20 milyon kişiye müjde!

Dün bahsettiğimiz Torba Yasa tasarısı, 1 Ekim'e kalmadan yasalaşacak...
Emekliden esnafa, öğretmenden taşeron işçiye kadar pek çok kesimin beklediği torba tasarı için takvim belli oldu. 7-8-9 Eylül'de kalan maddeler tamamlanacak.
Takvim Gazetesinin haberine göre, Yaklaşık 20 milyon kişiyi ilgilendiren torba yasa için geri sayım başladı. Vergi, prim, ceza gibi borçlara yapılandırma imkanı getiren, taşeron işçilere ve madencilere önemli haklar sağlayan düzenleme, 1 Ekim'e kalmadan yasalaşacak.
Torba tasarının, 62'nci Hükümet'in güven oylamasının ardından yasalaştırılması planlanıyor. İlk 5 bölümü kabul edilen torba tasarının kalan 6'ncı bölümü 7-8-9 Eylül günleri ele alınacak.


İşte torba yasanın getirdiği bazı düzenlemeler özetle şöyle;
• 40 bin öğretmen ataması yapılacak.
• Prim borçları yapılandırılacak. Gecikme zammı ve faizleri silinecek. Taksitle ödenecek borç anaparasına yüzde 1.05-1.15 arasında ekleme yapılacak.
• Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu ve trafik cezası olan 6 milyon taşıt sahibine ödeme kolaylığı sağlanacak. Vergi cezaları silinmeyecek.
• Vergi asılları ve cezaların tümü yeniden yapılandırma kapsamında tahsil edilecek.
• 120 liranın altında kalan trafik cezalarının tahsilinden vazgeçilecek.
• 12 liranın altındaki karayolu geçiş ücreti cezası alınmayacak.
• İşçilerin yeraltındaki çalışma süresi haftada en çok 36 saat olacak.

"Balıkçılar yeni sezondan umutlu"
Av yasağı bitti, balıkçı tekneleri önceki gece ilk ağlarını çekti.  Ancak uzmanlar balık neslinin tükenmemesi için yavru balık konusunda uyardı. Profesyonel balıkçılar için 15 Nisan’da başlayan av yasağı1 Eylül'de sona erdi. Balıkçı tekneleri ilk ağlarını çekti.
Uzmanlar denizlerimizdeki balık neslinin tükenmemesi ve bu konda halkımızın bilinçlendirilmesi için uyarıda bulunarak: “Boyu 9 cm’den küçük hamsi, 11 cm’den küçük tekir, 13 cm’den küçük istavrit ve barbun, 14,5 cm’den küçük mezgit, 25 cm’den küçük lüfer ve 30 cm küçük levrek balıklarını almayın.” uyarısında bulundular.

"TRAFİĞE 2 MİLYARLIK CEZA KESİLECEK"
Trafikte araç kullananlar dikkat!…
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek; 2014 yılı sonuna kadar 2 milyar 34 milyon lira trafik para cezasi geliri beklediklerini açıkladı.
Bundan sonra trafikte çok daha dikkatli olmak lazım...
Bakan Şimşek, CHP'li Selahattin Karaahmetoğlu'nun trafik cezalarıyla ilgili soru önergesini de yanıtladı. 2014 yılı bütçesinde 2 milyar 34 milyon lira trafik para cezası geliri beklendiğini ifade eden Şimşek, bu rakamın 2014 yılı toplam bütçe gelirlerinin yüzde 0.48'ine denk geldiğini vurguladı.
Yani trafikte gözünüzü dört açın…

 

Bu makale 884 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (2/9/2014)
    Torbada her şey var da hepsi düzenbazlara... Örneğin ben ceza yedim mi hemen öderim... Selamlar...