Kiralar ve  Yurt Sorunu...


Kiralar ve  Yurt Sorunu...

İlçemizde bulunan Adnan Menderes Üniversitesi’ni bağlı Fakülte ve Meslek Yüksek Okullarına kayıt yaptırmak ve barınama ihtiyaçlarıın karşılamak için gerek özel yurtlarda gerek kiralık evlerde yer bulmak amacıyla çok sayıda öğrenci ve aileleri ilçemize gelmekte.
Öğrencileri karşılamak ve yardımcı olmak için Söke Belediyesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Söke Şubesi işbirliği ile çok güzel bir proje gerçekleştirilmekte.
“Söke Belediyesi Üniversitelileri Kucaklıyor” adlı proje kapsamında Söke Santral Garajı’nda, Fakülte ve MYO binası önünde açılan stantlarda öğrenciler karşılanıyor. Söke’nin tanıtım broşürlerinin dağıtıldığı stantlarda görevlilerce; öğrencilere kayıt ve ihtiyaçları olan konularda bilgilendirme yapılıyor.
Evet buraya kadar çok güzel. Bu hizmetleri verenlere teşekkür ederiz… Ama bir çok öğrenci de Söke gerçeği ile karşılaştığı zaman hayal kırıklığına uğruyor...
Neden mi?
Çok değil daha fakültelerin kurulma aşamasında bilhassa Yenikent Mahallesi’nde ev kiraların astronomik fiyatlara çıkacağını ve bu kira patlamasının tüm ilçemize yayılacağını haberlerimizde bildirmiştik.
Beklenen oldu… Kiralar uçtu…
İlçemizde bir devlet yurdunun eksikliği çokça hissedilmekte.
Bu yüzden başta Sayın Kaymakamımız Mehmet Demirezer ve Belediye Başkanımız Sayın Süleyman Toyran ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere üniversite eğitimi için ilçemize gelen öğrencilerin gelişinde olduğu kadar onların barınmalarında da etkili olacak devlet yurtlarının önemine dikkat çektiklerine katıldığımız bütün toplantılarda şahit olduk.
İkinci fakülte binası inşaatı tüm hızıyla sürüyor. Yurt yapımı ile ilgili de olumlu gelişmelerden söz edersek, 2014-2015 eğitim yılında sadece Söke Ticaret Odası’nın projesinden başka bir proje olmadığını görmekteyiz.
Söke Ticaret Odası temeli 6 ay önce atılan Adnan Menderes Üniversitesi Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencilerinin barınacağı 500 kişilik yurt binasının yapımına destek aradı.
Öğrenci yurdu talebini daha önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na ilettiklerini dile getiren Söke Ticaret Odası Yönetim kurulu Başkanı Reşat Anya, Hisarcıklıoğlu, Aydın’daki diğer oda ve borsaların rızalarının alınması şartıyla öğrenci yurduna destek olabilecekleri sözünü verdiğini belirtmişti.
İlimizdeki Ticaret Odalarının desteğinin sorunun çözümüne önemli katkı sağlayacağını belirten Başkan Anya, “Konuyla ilgili olarak dokuz odayla görüştük. Hepsi de projemize destek veriyor. Şu anda maliyet hesaplaması için Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun tip projelerini inceliyoruz.” dedi.
Öte yandan Nazilli ve Kuşadası’na Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun tip projeleriyle inşaa edilen yurt binasında incelemer yapacağını belirten Başkan Anya, “En kısa zamanda projeyi hazırlayıp olurunu almak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na iletmeyi planlıyoruz.” dedi. Sonucu sabırsızlıkla bekliyoruz...
***
“Ak Parti ve yatırımlar…”

Geçtiğimiz günlerde Ak Parti İlçe başkanı yaptığı basın toplantısında sosyal medyadan yaptığı açıklamaları tekrarladı… Basını davet edip açıklama yapılması çok güzel bir davranıştı...
Sayın ilçe başkanı, önceki dönemlerdeki partili arkadaşlarınızın gazetelere yaptıkları açıklamalara kızıyor ama sosyal medyada halen aynı şeyleri söylüyorsunuz. Aynı yatırımlardan söz ediyorsunuz. Açıklama konusunda en yetkili mevkiide olan Ak Parti Aydın Milletvekili Sayın Mehmet Erdem, Söke’ye yapılan 12 yıllık icraatları anlatarak sanıyorum bu konuya son noktayı koymuştu.
“Kol kırılır yen içinde kalır” söyleminin çöpe atıldığı bu ortamda, Yeni Türkiye’nin partisinin Söke ilçe yönetimi neden yeni projeler üretmeden halen eskileri üzerinde övünüp durmaktalar?.. Tamam bu projeler yapıldı. Neden daha fazlası yapılmasın.
Mesela;
Şubat ayında ADÜ Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesinin temel atma töreninde Bakan Veysel Eroğlu’nun Söke’ye bir sözü vardı;
Temel atma töreni için Söke’ye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yapımına Sökeli hayırsever, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve Söke Belediyesi’nin katkıları ile başlanılan Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin temelini atarken, Sökelilerin eğitim için başlattıkları hamlelerine duyarsız kalmayarak maddi destek sözü vermişti… Nerede o destek? Bunu hiç araştırdınız mı? 
Kredi ve Yurtlar Kurumunun ilçemize bir yurt binası projesi vardı? Ne oldu?
Ayrıca Söke Devlet Hastanesi’ne yapılacak ek bina için yapılan proje… Ne zaman başlıyor?
Bu gibi binanların yapımı tamamen yerel imkanlara bırakılırsa, bu projelerin yapımı yılları alabilir, onun için ilçemizde iktidara mensup siyasiler, bu konunun üzerine hassasiyete gitmeli; hastane, fakülte binası ve okullara ait başta yurt gibi tüm tesislerin devlet yatırım bütçesine alınması için girişimde bulunmalıdırlar.
Eğer Ankara’da yukarda söylenenleri yaptıracak bir ağırlıkları yoksa, bu söylediklerimi geri alıyorum.
Yerel basın olarak gerek eleştirilerimizle gerek olumlu yöndeki haber ve yazılarımızla bizlerin birinci amacı daha güzel, kaliteli, nitelikli kent yaratmaya yardımcı olmaktır... Amaç bu...
***
En son sizlere gazatemizin internet sayfasına yorum yazan Selahattin Cengiz isimli öğrenci kardeşimizin yorumunu paylaşıyorum;
“Selahattin Cengiz
01/09/2014
Şu an Söke’deyim hiç biteceğe benzemiyor. Kiralar 500 - 1000 TL arası çok can yakıcı. Bu yüzden okulumu donduruyorum, ben çok mağdurum Devletin yapabileceği birşey yok mu? Bu kadar aciz mi devlet lanet olsun Söke…”
***
Belki bundan bir ders çıkarabiliriz…
Halk sizlerden yatırım bekliyor…

 

Bu makale 1190 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz