Kurbanlık fiyatları artacak!


Kurbanlık fiyatları artacak!

Yem fiyatları başta olmak üzere maliyetlerde önemli artışlar olduğunu belirten Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, Bu nedenle Türkiye genelinde kurbanlık fiyatlarında da bu yıl artış beklendiğini belirtti.
Türkiye'deki hayvan varlığının yarısından fazlası Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nde bulunduğu bilinmekte. Kurban Bayramı öncesi üreticilerle yapılan görüşmeler neticesinde hayvan sayısında bir sıkıntının bulunmadığı tespit edildi…
Tüm üreticilerin Kurban Bayramı için hazırlığını tamamladığını ve tüm ülkeye yetecek kadar hayvana sahip olduklarını belirten Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç; "Tüm  besicimiz Kurban Bayramına hazır. Hayvan sayısında en ufak bir sıkıntı bulunmuyor. Hayvanlarımızın sağlık konusundaki gerekli işlemleri de tamam. Bayrama 10 gün kala büyükşehirlere hayvanları sevk etmeye başlayacağız. Üreticimizin elinde herkese yetecek kadar kurban var" diye konuştu.

Tüm dünya genelinde kuraklık hakim olduğundan, bu nedenle yem fiyatlarının son 2 yılda büyük artış gösterdiğine dikkati çeken Tunç, "Maliyetler konusunda tüm dünyada sorunlar var. Dünya genelinde bir kuraklı var ve bu da yem fiyatlarını oldukça etkiledi. Son yıllarda yem girdileri başta  olmak üzere maliyetlerde artış var. Bundan dolayı kurbanlık hayvan fiyatlarında geçen seneye göre yüzde 17'lik bir artış söz konusu" ifadelerini kullandı.
Maliyetlerdeki artış yüksek boyutlara ulaştığı için kurbanlık fiyatlarında da bir artış olacak. Kurbanlık fiyatlarında geçen seneye oranla yüzde 17 oranında bir artış olacak. Dünya genelinde yem fiyatları artıyor. Sadece Türkiye'de olan bir durum değil. Maalesef  böyle bir durum söz konusu. Son 4 yıldır baskılanan bir fiyat vardı, sabit tutmaya çalışıyorduk ancak bu yıl yüzde 17'lik bir artış olacak. Bu durumda  kurbanlık fiyatlarında böyle bir artış olması çok tartışılacak bir konu değil."

"Kurban ibadeti, toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tuttuğu gibi bayram yapamayanları bayram sevincine ortak ederek sosyal adaletin gerçekleşmesine önemli derecede katkıda bulunmaktadır"

Kurban Bayramı'na tam bir ay var.
Yukardaki haberde; Maliyetlerdeki artış yüksek boyutlara ulaştığı için kurbanlık fiyatlarında da bir artış olacağının bilgisini veriliyor. Kurbanlık fiyatlarında geçen seneye oranla yüzde 17 oranında bir artış olacak. Bu artış gerçekten de çok…
Geçtiğimiz yıl ortamala 700 lira alınan bir kurbanlık bu yıl 820 lira gibi bir rakama geliyor…
Geçtiğimiz günlerde ADÜ Ziraat Fakültesindeki kurbanlıklar kilogramı 13 lira + %1 KDV'den satışa çıkarıldı. Pazarlarda satılacak kurbanlıklarla mukayese edildiğinde bu fiyatın da şimdilik pahalı olduğu ortaya çıkıyor yaklaşık 50 kiloluk bir kurbanlık 657 liraya geliyor…
Çalışan ve Emekli maaşlarına yapılan zamla karşılaştırıldığında bu zam çok fazla gibi görünüyor.
Muhakka ki kurban ibadetini yerine getirmenın bazı şartları var, ama bu fiyatların şimdiden el yakması, Kurban Bayramı'nda fiyatların daha da artacağının belirtisi oluyor…
Diyanet İşleri Başkanlığı vekalet kurban kesimindeki ücretleri belirledi. Buna göre vekaletle yurt içinde kesim ücreti 575 lira, yurt dışında ise 400 lira oldu. Geçen yıl vekaletle kurban kesimi yurt içi için 550, yurt dışı için 380 liraydı. Buna göre yurtiçi kurbanlığa 25, yurt dışına ise 20 lira zam geldi.
TSK'da geçen yıl 545 lira olan vekaletle kurban kesim bedelini bu yıl 600 liraya çıkardı. TSK yurt dışında kesim bedelini ise 275 dolar ve 210 Euro olarak belirledi. İhlas Vakfı ise yurt içinde vekaletle kurban kesim fiyatını 600 lira, yurt dışında kesimi ise 400 lira olarak açıkladı.

Kısacası buyıl kurbanlıklar pahalı...

 

Bu makale 1219 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz