6 EYLÜL KURTULUŞ HAFTASI ETKİNLİKLERİ VE ETKİLERİ


6 EYLÜL KURTULUŞ HAFTASI ETKİNLİKLERİ VE ETKİLERİ

İlçemizin bu yılki 6 Eylül şenlikleri bitti…
Grup Zakkum Novada'da, Lida Çakı, TRT sanatçıları Sebahattin Gülümser, Sercan Kökçe, Nerva Günay Tosun ve Yahya Geylan ile Sökeli sanatçılar Yasemin Çandır ve Ozan Ünlü ve finalde Şevval Sam olmak üzere hepsi köprübaşı otoparkta sahneye çıktılar. TSM Koromuz sarıkemer Mahallesi'nde ve THM Sanatçısı Yasemin Çandır ise Söke merkezin yanı sıra doğum yeri olan Bağarası Mahallesi'nden sahne aldı. Yaklaşık bir hafta İlçemiz büyük hareketlilik yaşadı.
Söke’nin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünün yanında bölgemizin marka ürünü pamuğun tarıma dayalı sanayinin önemine dikkat çekmek için bu yıl 11.'si düzenlenen festival etkinlik programı çok renkli geçti.
***
30 Ağustos Zafer Bayramı ile başlayan etkinliklerin gündüz bölümünde saat 11:00'de Bedesten Sergi Salonunda ‘Atatürk’ konulu fotoğraflar sergilenirken akşam da Uğur Mumcu Parkı Anfi Tiyatro’da Söke Belediyesi’nin Yaz Okulları öğrencilerin şenliği gerçekleştirilecek.
Söke Belediyesi'nin bu yıl düzenlediği yaz okulu kursiyerleri gördükleri eğitimlerin meyvelerini topladılar. Hazırladıkları gösteriler çok güzel sergilediler.
Uğur Mumcu Parkı Anfi Tiyatro’da yaşanan o tarihi günleden biriydi. Gitar kursu öğrencilerinin verdikleri mini konserler çok güzeldi. Drama kursu öğrencilerinin hazırladığı gösteri gerçekten göz doldurdu. Atatürk'ün son günlerinde düzenlenen vals gösterisi ve Atamızın oynadığı Zeybek oyunu kursiyer öğrenciler tarafından çok güzel sahnelendi. Ardından İngilizce kursuna katılan öğrencilerin hazırladıkları İngilizce şarkılardan sonra öğrenciler hep bir ağızdan 10. yıl marşını seslendirdiler.
***
31 Ağustos Pazar Akşamı Sarıkemer Mahallesinde Şef Dr. Öztekin Yüce yönetiminde Söke TSM Müziği Konseri ve Halk Oyunları gösterisi de Sarıkemerliler tarafından yoğun ilgi gördü.
Konser öncesi Söke Belediyesini Halk Oyunları Ekibinin Ege yöresi oyunlarının yanı sıra sergiledikleri Aşık-Maşuk ve orta oyun gösterisi festival coşkusuna  renk kattı.
***
1 Eylül Dünya Barış Günü'nde, Nuh Bey Konağında Belediye Başkanı Süleyman Toyran’ın merhume eşi Meltem Toyran anısına düzenlenen sergi açıldı.
Belediye Başkanı Süleyman Toyran ile çocukları Gizem ve İsmail Toyran’ın zaman zaman duygusal anlar yaşadıkları serginin açılışı kalabalık bir davetli topluluğuyla gerçekleşti. Sergide Toyran ailesinin çokça fotoğrafı da yer alırken, katılımcılar da zaman zaman duygusal anlar yaşadı.
11. Söke Pamuk Festivali ve Kurtuluş Haftası etkinlikleri Novada AVM otoparkında ünül müzik grubu Zakkum'un konserinde gençler coştu gönüllerince eğlendiler.
Gençlerin sevdiği müzik topluluklarından ‘Grup Zakkum’ Novada Otoparkında verdiği konseri yaklaşık 4 bin kişi izledi.
***
11. Söke Pamuk Festivali ve Kurtuluş Etkinliklerinde 2 Eylül Salı günü Sökeli Grup Suret ve Lida Konserleri aynı gecede Söke’de festival akşamına ayrı bir renk kattı.
***
Pamuk Festivali ve Kurtuluş Haftası Etkinlikleri 3 Eylül Çarşamba akşamı TRT sanatçılarını ağırladı. Etkinlikler  kapsamında Söke bu kez TRT’in THM ve TSM sanatçıları festivale renk kattılar. TRT İzmir Radyosu Türk Halk Müziği Sanatçıları Sebahattin Gülümser, Selcan Kökcen Şahin, Türk Sanat Müziği Sanatçıları Yahya Geylan ve Nevra Günay Tosun’nun sahne aldığı gecede izleyiciler müzikle dolu dolu bir akşam yaşadılar.
***
Sökeli eğitimci İbrahim Ünlü’nün oğlu Ozan Ünlü, festival kapsamında gerçekleşen konserde memleketi Söke’de 4 Eylül Perşembe akşamı konser verdi. Memleketi Söke’de olmanın ve Ailesi ile yakınlarının konserini izlemesinden dolayı ayrı bir heyecan yaşadığını belirten Ozan Ünlü ile Grup Non-Stop Sökelilere keyifli bir akşam yaşattı. Konserin bitimi ile birlikte yakınlarıyla hasret gideren Ozan Ünlü, hayranlarıyla bol bol hatıra fotoğraf çektirdi.
***
Sökeli sanatçı Yasemin Çandır ilk kez sahne aldığı doğum yeri Bağarası'nda hemşehrileri ile buluşurken seslendirdiği bir birinden güzel türkülerle Bağarası sakinleri keyifli bir akşam yaşattı. 5 Eylül Cuma akşamı THM Sanatçısı Yasemin Çandır ilk kez sahne aldığı memleketi Söke’de pamuk festivalinde müzik severlere türkülerle dolu dolu bir gece yaşattı. Söke’nin yetiştirdiği konservatuarlı genç sanatçı Yasemin Çandır, seslendirdiği türkülerle Anadolu’yu karış karış gezdi.
***
Söke’nin 1930-1960 dönemine ait çeşitli etkinlik ve Söke yaşamından örneklerin yer aldığı sergi açılışının sonunda Belediye Başkan Vekili Afet Er, sergi sahibi Cevdet Üzüm’e teşekkür belgesi verdi.
Kent arşivi çalışmaları ile ilçemizin geçmişine ışık tutan arkadaşımız Cevdet Üzüm’ün fotoğraf sergisini bizler de gezdik. Arşivinde yer alan eski Söke fotoğraflarını Sökeli hemşlehrileri ile paylaşmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Cevdet Üzüm, açılışa katılan ve daha sonra sergiyi gezen tüm konuklara teşekkür etti.
***
Tıp kökenli güzel sunucu Sevtuğ Kasapbaşıoğlu’nun güzel sunumlarıyla gerçekleşen etkinliklerin final günü olan 6 Eylül Cumartesi akşamı Köprübaşı Otoparkta sanatçı Şevval Şam, müthiş bir konser verdi.
Söke uzun zamandır böylesine güzel ve hoş bir konser izlemedi...
"Konser sırasında 11. Söke Pamuk Festivali ve Kurtuluş Etkinlikleri’nin gerçekleşmesinde katkısı olan herkese teşekkür eden Süleyman Toyran, “Final gecesine bir sanatçı yakışırdı. Şevval Sam ne kadar isabetli bir karar olduğunu gösterdi” dedi."

Evet gerçekten de Şevval Sam'ın performansını tüm Sökeiller ilgiyle izledi. Büyük bir koro eşliğinde şarkılar seslendiren sanatçı Şevval Sam da Sökelilerin sıcak ilgisinden memnundu.

Konser sırasında ses sisteminde bazı aksaklıklar olsa da oluşan atmosferde Şevval Sam'ın bazı şarkıların sözlerini unutsa da sempatik tavırlarıyla çok güzel durumu düzeltti ve Sökeliler bu geceden memnun ayrıldı.

Havai fişek gösterileri bu yıl daha muhteşemdi.
Söke belediyesi paraya acımadı sponsorların da katkılarıyla vatandaşlarına bu yıl güzel bir hafta yaşattı.
 
Başta köprübaşı, İstasyon Caddesi'nden tutun da tüm civar bir hafta boyunca büyük canlılık yaşadı.
Yalnızca çerezci ve marketlerin iş yaptığını sanmayın (!) dükkanın açık tutan herkes bir hafta boyunca kazandı…
Dükkanını açmayan ya da erkenden kapatan esnaf ise bu haftadan bir şey anlamadı...
Yani; "Tekkeyi bekleyen çorbayı içti…"

Öte yandan bu canlılık Perşembe günü 11-14 Eylül arasında düzenlenecek olan 21. Söke Tarım Sanayi Ticaret Sergi ve Panayırı için de geçerli…
Panayır süresince çarşı esnafları da işyerlerini açık tutarsa birşeyler kazanabilir.
Bir de bu hafta okulların açılma haftası…
Muhakak ki esnaflarımız bu hafta dükkanlarını açarsa bilhasas çalışan kesim akşamları alışverişlerini yapacaklardır, diye düşünüyorum.
Bakarsınız belki bu bir gelenek olur, bundan sonra ilçemizde akşamları da dükkanlar açık olur.
Ne dersiniz?...
***
Bu yıl 8 gün boyunca bol bol eğlendik, iş yerini açık tutan esnaflarımız da bir nebze bundan faydalandı…
Söke Pamuk Festivali ve Kurtuluş Etkinliklerinde gelecek yıl bu kadar kapsamlı bir kutlama programı olmayacağı belirtildi.
Umarız Söke Belediyesi gelecek yıl Söke Pamuk Festivali ve Kurtuluş Etkinlikleri ile Söke Tarım Sanayi Ticaret Sergi ve Panayırıyla birleştiri ve yine bir hafta yaşanacak etkinliklerle halkımız evinden çıkar ve ilçemizin caddeleri şenlenir…
 

 

Bu makale 970 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz