söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE UN, BATISÖKE, SÖKTAŞ


SÖKE UN, BATISÖKE, SÖKTAŞ

11 - 14 Eylül tarihleri arasında Söke Tarım Sanayi Ticaret Sergi ve Panayırı yapılacak. Yarın başlayıp pazar günü sona erecek. Yine bir çok firma gelecek buraya ürünlerini sergileyecek.
Rotary kulübü bu sene güzel bir sağlık etkinliği düzenleyecek diye biliyorum. Vesaire Vesaire.

"Pamuk Memleketinde Buğdayın Krallığı = SÖKE UN"
Google arama çubuğuna Söke yazdığınızda google size hemen Söke, Söke Belediyesi, Söke Ekspres, Söke Devlet Hastanesi ve Söke Un aramalarını çıkaracak. Söke dışına çıktığınızda insanlara nereli olduğunuzu söylediğinizde kimse size Söke'yle ilgili, her yıl tatil için muhakkak geliyoruz, bulunmaz bir tarihi coğrafyanız var, Söke Pidenizi yemeden ne Bodruma ne Çeşmeye gitmiyoruz yada sırf Gaziantep'ten Söke'ye körüklü çizme için geliyorum demez. En fazla duyacağınız cümle şudur: Çok karışık bir yermiş oralar diye duydum ya da sizin oralarda pamuk üretiliyor demi olacaktır. Bir çok kişinin de Söke'yi, Söke Un sayesinde duyduğunu farkedeceksiniz. Bugün tüm Türkiye'de herkesin evine girmeyi başarmış bir Söke markasıdır Söke
Un. Geçtiğimiz temmuz ayında Türkiye'nin ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde sadece Söke'yi değil Aydın'ı ilk sıradan temsil ederek listeye 81. sıradan girmeyi başardığın için, pamuğun, Zeytinin, İncirin geçim kaynağı görüldüğü yerde, hepsine fart attığın için tebrikler Söke Un.

"Cumhuriyet'in ilk çimento Fabrikalarından BATISÖKE"
Aynı listede Söke'yi temsilen ikinci sırada bulunan BatıSöke Çimento Sanayii, 107 milyon TL'lik satış rakamıyla, 160 milyon TL'lik rakamla lider olan Söke Un'un ardından ikinci sırada ve 500 Sanayi kuruluşunun arasında ise 343. sırada yer alıyor. Tarım memleketinde bu denli bir sanayileşme, işin başka yönlerinin ne denli önemli olduğunu gösteriyor.

"Nihayet SÖKTAŞ"
90 milyon 780 bin 719 TL ile Söktaş Dokuma 450'nci sırada ancak bu şirketlerin arasında yer alabiliyor. Yani Söke'de inim inim inliyoruz. Pamuk da pamuk diyerek yeri göğü inletiyoruz. Şu kadar pamuk çıkardık, şöyle pamuk memleketiyiz, böylesi dünyada yok diye atıp tutarken aslında bir noktayı gözden kaçırdığımız ortaya çıkıyor. Pamuk, incir, zeytin, kestane gibi bu bölgede, evet özellikle bu bölgelerde yetiştirilebilen ürünlerimizi işleyememişiz.Üstüne üstlük veriler gösteriyor ki Söke Ovası'nı da Menderes Nehrini de kirletmişiz, elimizdekinin kıymetini anlayamamışız.
Bizler Söke'liler bildiğiniz dümdüz çiftçiyiz. Dünya pazarında ise büyük firmaların yanında karın tokluğuna çalışan maraba gibi kalıyoruz.

"OSB için senelerdir uğraşıyoruz."
Kabul edin beceriksiziz. Söke Un'u 1963 yılında, BatıSöke Çimento'yu 1955 yılında Söktaş'ı ise 1971 yılında kurmuşuz. Bugün bu firmaların Söke'ye katkısı ve zararı tartışılır fakat bir gerçek var ki, bu firmalar yıllar süren emek sonucunda bir değer oluşturmuş, bir marka yaratmış, bir bilinirlik elde etmiş firmalar. Zaman geçtikçe zarar ediyoruz. Şu OSB işini halledecekseniz, halledin bir an önce. Milllet koşarken biz hala emeklemek için çırpınıyoruz, bina derdindeyiz. Bırakın şu siyasi çekişmelerinizi kenara. Yarın Çarşamba Pazarı'nın kurulduğu yerde görüşürüz.

 

Bu makale 1472 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz