SÖKE BELEDİYE MECLİSİ TARİHİ KARARA İMZA ATTI...


SÖKE BELEDİYE MECLİSİ TARİHİ KARARA İMZA ATTI...

İlçemizin Konak, Cumhuriyet, Çeltikçi ve Yenicami Mahallelerinde yapılması düşünülen kentsel tasarım projeleri ve uygulama imar planı revizyonu için Söke Belediye Meclisi kararını aldı.
İlk oturumda imar komisyonuna havale edilen kentsel tasarım projeleri ve uygulama imar planı revizyonu uygulanacak alanlarda inşaat yasağı uygulanması konusu, meclisi ikinci oturumunda görüşüldü.
Meclis üyelerinin tamamının bulunduğu Söke Belediye Meclisi’nin ikinci oturum toplantısında uygulamanın planlandığı alanlarda 1 (bir) yıl süreyle yapılaşmanın durdurulmasına; Söke Belediyesi tarafından kentsel tasarım projeleri ve uygulama imar planı revizyonu için gerekli çalışmanın başlatılmasına oy birliği ile karar verildi.
Meclis Kararı tarihi öncesi; imar durumu alınan parseller, noter tasdikli kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılan parseller ve imar uygulamasına esas imar durumu alınan parseller yapılaşma yasağında kapsam dışı kalacak.
İlk toplantıda meclise getirilen mahallelerdeki uygulama yapılacak alanlarda değişiklikler yapıldı.
İmar komisyonunun aldığı karar gereği;
Yenicami mahallesindeki uygulama alanı ilçe merkezini de içine alacak şekilde artırıldı.
Konak Mahallesi’nde afet ve heyelan bölgelerinin özel durumu nedeniyle alan daraldı.
Konak mahallesinde Fen İşleri Müdürlüğü’nde önerilen 267 bin 178 metrekare alanda yapılacak çalışma alanı, imar komisyonunca 198 bin 421 metrekareye düşürüldü.
Yenicami Mahallesi’nde daha önce planlanan 248 bin 914 metrekare alan imar komisyonunca 277 bin 741 metrekareye çıkarıldı.
Çeltikçi ve Cumhuriyet Mahallesi için daha önce planlanan 554 Bin 178 metrekarelik alan değişikliğe uğramadan imar komisyonunca meclis sunuldu.
Konak mahallesinde 838,
Yenicami mahallesinde 859, 
Çeltikçi ve Cumhuriyet mahallesinde bin 881 parselde kentsel tasarım projeleri ve uygulama imar planı revizyonu çalışması yapılacak.


***
“Gerek birinci oturumda, gerekse ikinci oturumda yapılan görüşmelerde tüm partilerin meclis üyelerinin heyecanla ele aldığı kentsel tasarım projeleri ve uygulama imar planı revizyonu konusunda hem imar komisyonundan, hem de meclisten kararların oy birliği ile çıkması mutlu etti.”


Söke’nin önünü açan proje olarak nitelendirilen çalışma ilk hafta aldığı tepkilerle göze çarpmıştı. Gelinen bu noktada Söke Belediye Meclisi aldığı kararla Söke’nin geleceği için çok önemli bir adım attı. Ve Bu alanlardaki bütün binalara şu andan itibaren önemli bir değer kazandırdı.
Bir yıl içinde yapılaşmanın durdurulması tamamen hazırlanacak projelerin önünü açarak hem müteahhitte hem de ev ve arsa sahiplerine önemli olanaklar sağlayacaktır. Mahallelerde yapılacak planlamayla Yenicami Mahallesine biriken 13 kat verilen imarların Söke’nin diğer mahallelerinde de yayılarak kat yüksekliklerinin artırılarak çevreye daha fazla yeşil alan çıkmasının önünün açılması herkesin işine gelir.


“Meclis üyelerinin ‘gelecek için taşın altına elimizi koymamız gerekir’ ifadelerini kullandığı proje için Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran; “Sonunu getireceğimize inandığım bu proje için tarihi bir karar verdik. Yaptıkları çalışmadan dolayı imar komisyonumuz başta olmak üzere, destek veren tüm meclis üyesi arkadaşlarımı kutluyorum. Söke’nin geleceği için, kentin nefes alması için bu sorumluluğu almamız gerekiyordu ve aldık. Konuyla ilgili endişelerin süreç ilerledikçe ve daha iyi anlaşıldıkça giderileceğine inanıyorum” dedi.”

‘Gelecek için taşın altına elimizi koymamız gerekir’ biz basın mensuplarının da bu konuyu iyi düşünüp  gerek yazılarımızda, gerek haberlerimizde elimizi taşın altına sokmaktan çekinmiyelim. Gerek belediye meclis üyeleri ve belediye  başkanı Süleyman Toyan, aldıkları bu kararla bence Söke’ye yirmi yıldır yapılmayan büyük bir iyilik yaptılar. Söke’de bazı yerlere yeni bina yığılmalarının yaptığı eşitsizlik herkes tarafından bilinen bir sorun...

“Başkan Toyran, proje ile kimsenin mağdur olmayacağını, buna izin verilmeyeceğini belirterek, Proje aksine uygulandığı yerlere sosyal donatı ve yaşam alanları kazandıracak. Değer kazanacak. Kent yenileneceği gibi, yeni yapılaşma alanlarıyla değerlenecek” dedi.”

Örneğin Atatürk Mahallesi trenyolu taraflarına son dönemde yapılan binaların fiyatları herkesin bildiği gibi çok yüksek. İlçemizin o kısmına aşırı yığılma oldu. Onun yanında Yenicami Mahallesi’nde bulunan 13 katlı binaların olduğu yerlerdeki kat irtifası ilçemizin diğer mahallerine nazaran tamamen adaletsizlikti. Bu projeyle yapılan hataların önüne geçilmiş olacaktır.

“Çalışmanın hareket kazanmasıyla meclis üyeleri ve halkın her aşamadan haberdar edileceğini belirten Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran; kentsel tasarım projeleri ve uygulama imar planı revizyonu ile ilgili alınan kararın Söke’ye hayırlı olmasını diledi.”

En önemlisi de yapılacak her işlemin meclis üyeleri ve vatandaşların bilgisi dahilinde yapılacak olmasıdır.

 

Bu makale 1023 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz