SÖKE ÇAYININ ISLAHI, ÇAY ÜZERİNDEKİ OTOPARKLAR İLE DÜKKANLAR


SÖKE ÇAYININ ISLAHI, ÇAY ÜZERİNDEKİ OTOPARKLAR İLE DÜKKANLAR

Söke Çayının ıslahı ve çay üzerindeki otoparklar ile dükkanların yıkılma kararı geçtiğimiz yıllarda mahkeme karırıyla onaylanmıştı. Yine geçtiğimiz günlerde bunun haberini sütunlarımıza taşımıştık.

Geçtiğimiz gün belediye başkanı Süleyman Toyran gazetemizin kuruluşunun 53. yıldönümünde gazetemizi ziyareti sırasında yaptığımız Söke Çayı ve üzerindeki dükkanların yıkılmasıyla ilgili kısa görüşmeden çıkan sonucu sizlerle paylaşmak istiyorum;

Yıllar içinde hiç kimse çıkıp da buraları yıkmaya karar var, burasını yıkıyoruz diyemedi…
Üzerinden birkaçtane yerel seçim geçti, her belediye başkan adayının projeleri arasında Söke Çayı yer aldı, ama kimse çıkıp (mahkeme kararı varken dahi) buraları yıkılacak diyemedi…

Söke Belediyesi almış olduğu kararla bu konuda elini taşın altına sokarak Söke için, Söke'nin geleceği için bu yıkımın gerçekleştirilmesini yani mahkemenin verdiği kararı uygulamaya sokuyor. Aynı zamanda Söke'nin geleceği ile ilgili önceki gün alınan kentsel tasarım projeleri ve uygulama imar planı revizyonu ile ilgili alınan karar uygulamaya geçtiği zaman ne kadar önemli olduğunu bir kez daha bizlere gösterecektir.

Elimizdeki mahkeme karırı böyle gerektiriyor. Yani bunun faturası bize çıktı, diyen belediye başkanı Toyran, bu uzun zamandır uygulamaya konmayan yıkım kararı şu anki belediye yönetimi tarafından yapılacağını belirtterek DSİ'nin hazırladığı projeyi beklediklerini tekrar söyledi.

Söke Belediyesi Otoparklar ve Dükkanların yıkımını ve harfiyat işleri ile çevre peyzaj düzenlemelerini üstenecek, Devlet Su İşler (DSİ) de Söke Çayını Milas yolundan Kuşadası yoluna kadar çevre duvarlarını ve zeminin ıslahını yapacak.


Söke Belediyesi elindeki kaynaklarla Söke Çayı üzerendeki dükkanlardaki esnaflara dükkanlarını taşıması için alternatif alanlar oluşturmak gibi elinde bir imkanı yok. Herkes gibi o esnaflarımız da ilçemizin cadde ve sokaklarındaki dükkanara kiracı olarak gideceklerdir.

Bu yıkıma itiraz edilecektir ve Söke’nin gerek görünüş gerek çevresel anlamda büyük bir değişiklik kazanacağından hiç kimsenin şüphesi yok. Bir de kentsel tasarım projeleri ve uygulama imar planı revizyonu ile birleştirildiğinde uygulama herkes tarafından kabul edilmelidir. Yani Söke için birlik olmak gerekir.

23 Ekime’den sonra DSİ’nin hazırladığı proje bakanlıktan onaylanınca bu dükkanlar 2015 yılı içinde kesin olarak yıkılacağı, artık kesinleşmiş gibi…

DSİ'nin hazırladığı proje kapsamında Çay üzerine işyerleri olan esnaflarla bir toplantı tertip edilip gereken açıklamanın yapılacağı da belirtildi.
Bir yanda kesin yıkım kararı... Bir yanda Söke’nin geleceği… Bir yanda da oradaki esnafların durumu; Esnaflarımızla da görüşmekteyiz, kimse yerinden dükkanından olmak istemez, ama bu kararın uygulanması da kaçınılmaz bir hal aldı...

***
"Söke belediye yönetimi seçildiği günden bu yana ne kadar yapılacak işlere yetişemiyormuş gibi görünse de çalışmalar sesiz ve derinden her zaman devam ettiği görülmekte.
Büyükşehir belediye kanununun ile Söke belediyesinin elinin kolunun bağlandığı ortamda bu ve bunun gibi projelere kaynak yaratmak da oldukça güç… Başkan Toyran ve ekibi yaptıkları projeleri önümüzdeki günlerde daha ayrıntılarıyla bizlerle paylaşacaklarına eminiz."

 

Bu makale 1216 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz