PANAYIR AÇILDI...


PANAYIR AÇILDI...

Söke Tarım Sanayi Ticaret Sergi Panayırı, tarım ve sanayi sektöründeki son teknolojiyi tüketiciyle buluşturdu.
Söke Belediyesi katkılarıyla Söke Genç İşadamları Derneği (SÖGİAD)'ın her yıl özenle ve büyük emeklerle hazırladığı panayır yaklaşık 65 katılımcı firmayla bu yıl yine dopdolu…
Söke Tarım Sanayi Ticaret Sergi ve Panayırı bu yıl 21. kez 11-14 Eylül 2014 tarihleri arasında açık olacak.
Çarşamba kapalı pazar yerinde yapılan panayır bu yıl yine çok farklı bir konsept oluşturulmuş… Katılımcı firmaların yanı sıra sivit toplum kuruluşlarının da panayırda yer alması gerçekten güzel bir olay. Söke İş-Kur Müdürlüğü açtığı stand'da İş-Kur hizmetlerini panayır alanında da sağlıyor. İşveren ve İşçiyi bir araya getirmesi hizmetini panıyrada veriyor. Söke Şairler ve Yazarlar Derneği satında da dernek üyesi yazarların kitaplarını sergilerken, Söke ÇYDD'de standında Merhum Türkan Saylan'ın kitaplarını ve ÇYDD etkinliklerini panayıra katılan vatandaşlarla paylaşıyor.
Özel firmalar yaptıkları yediyelik eşyaları ve (şapka, balon vs.) halka dağıtarak panayır geleneğinin sürmesinde ayrı bir hava yakalamaktalar.
tarım makina ve aletlerinin yanı sıra traktörler ile pamuk toplama makinelerinin de görücüya çıktığı parayırın yıldızı olan dev pamuk toplama makinesi de teknolojinin geldiği son noktatnınz göstergesi olmakta. Yaklaşık 600 bin dolar değerinde olan pamuk toplama makinesi panayırın en pahalısı… Panayırdaki otomobil firmaları da son model araçlarını tanıtırken benim ilgilmi en çok Ford marka sarı minibüs çekti.
Panayır açılışında yaptığı konuşmada gerek ilçemizden gerek bir çok çevre il ve ilçelerden firmaların bu panayıra katıldığını belirten SÖGİAD Başkanı Mehmet Yabancı; ”Bu yıl panayırımıza 65 firma katılmaktadır. Bu sayı ile % 100 doluluk oranına ulaşmış bulunmaktayız. Beklediğimiz ziyaretçi sayısı ise 100 bin civarındadır. Panayırımıza bu sene, Adana’dan, Uşak’tan, Kütahya’dan ve ilimiz dışından katılan pek çok firmamız var." dedi.
Panayırın açılışında yapılan konuşmalarda bence en önemli müjdeyi İlçe Kaymakamı Mehmet Demirezer verdi; ”Kentlerin markalaşmasından bir tanesi de bu tür etkinlikleri daha önemli hale getirmektir. Bu güzel etkinliğin sadece Söke ve çevresi il ve ilçeleri ile sınırlı kalmamalı, uluslararası boyuta taşınmalı" dedi.
Söke'nin 2023 vizyonun yani Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında Söke'nin bir Fakülte ve OSB kenti olaçağını belirten Kaymakam Demirezer, yapımı süren ADÜ Söke Mimarlık Tasarım Fakültesinin yanı sıra Söke Organize Sanayi Bölgesi'nin hizmete girmesi ile Söke'nin bir yandan eğitim bir yan da OSB ile ticari yaşamındaki canlılık ile dikkat çekeceğini dile getirdi. Ayrıca OSB konusunda önemli gelişmeler olduğunu aktararak önümüzdeki günlerde bir basın toplantısı düzenleneceğini belirtti.
Söke panayırına olan bu ilgi her geçen yıl daha da artması biz Sökeliler olarak gurur verici bir durum.
Bu yıl gerçekleşen 21. Söke Tarım Sanayi Ticaret Sergi ve Panayırında; tarım makinaları, traktör, iş makinaları, süt ve süt sağma ekipmanları, seracılık ve fide üreticileri, damlama sulama sistemleri, yem sanayi, petrol ve madeni yağlar, tohumculuk, tarım ilaçları, hayvancılık ekipmanları, yenilenebilir enerji, ısıtma soğutma, inşaat ve prefabrik yapılar, ekolojik ve organik tarım, motorlu araçlar, yan sanayi, beyaz eşya, ihracatçı firmaların yanında sivil toplum kuruluşları da yer almakta. Bu yılki panayır gerçekten bir fuarı aratmıyor.

SÖKE ROTARY, DEPREM VE KANSERE DİKKAT ÇEKİYOR...
Her yıl olduğu gibi bu yıl da Söke Sanayi, Tarım ve Ticaret Panayırı'nda sivil toplum kuruluşlarının standları çok güzel hazırlanmış ve etkinlikleri gerçekten de çok özel… İşte bu özel standlardan ikisin de Söke rotary kulübü hazırlamış; deprem ve kanserde erken teşhis konusu uzmanlarca eğitim verilerek halkın bilinçlenmesi için çeşitli broşürler dağıtılıyor.
Söke Rotary Kulübü, Kanserle Dans Derneği katılımlarıyla Denizli Rotary Kulübü koordinatörlüğünde "Bugün 1 saat, Yarın 1 Hayat"  projesine 11-14 eylül tarihlerinde ev sahipliği yapıyor…
Bu proje 22 Rotary Kulübünün katılımıyla 12 farklı şehirde halk ile buluşacağını belirten Söke Rotary dönem başkanı Op. Dr. Halil Karaarslan; "Halkımızı "Meme" ve "Kolon" kanseri hakkında bilinçlendirmek ve kişinin kendi doktoru olmasına yardımcı olmak istiyoruz. Açtığımız standda uzmanlarımız Meme Kanserini anlatmak için Limon magnetleri ve yapay meme üzerinde görsel ve uygulamalı olarak hissederek öğretimekte. Kendi kendine meme muayene metotları gösterilmekte ve bunlar ile ilgili uygulama broşürleri verilmekte
Kolon Kanserini anlatmak için de; kalın bağırsağın bir bölümünü gösteren 3m genişliğinde ve 3 metre yüksekliğinde şişme bir balon maketi ile içinde gezerek uzmanlardan bilgi almaktayız. Üzerinde hastalıkların yerleşim tarzları görülerek. Dışkı şekil değişiklikleri, gaita da gizli kan ve kolonoskopi hakkında bilgilendirici broşürlerdağıtarak amacımızı yerine getirmekteyiz." dedi.

Ben de; 11-14 Eylül tarihleri arasında Söke Tarım Fuarındaki Söke Rotary Standlarına gezin görün derim…

 

Bu makale 1006 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz