Haber-Yorum;

TORBA YASA ve YANSIMALARI

Somalı madenciler, taşeron sistemi, 35 bin öğretmen ataması ile bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili düzenlemeleri de içeren "torba kanun tasarısı" geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.
TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen ve kamuoyunda 'Torba Kanun' tasarısı olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri tamamlandı. Soma'daki faciadan sonra madencilere, esnaftan öğretmene, taşeron işçiden emekliye kadar yaklaşık 20 milyon kişiyi ilgilendiren düzenlemeleri içeren tasarı, 99 günün ardından Genel Kurul'da kabul edildi. 148 maddeden oluşan 'Torba Kanun' 99 günün ardından bugün 231 kabul, 17 ret oyuyla kabul edilerek yasalaştı.
Maliye’nin vergi, ceza ve faiz, SSK ve Bağ-Kur’un ise prim alacağı, cezaları ve faiz alacakları, 30 Nisan 2014 itibariyle, yaklaşık 100 milyar lirayı buluyor.
Bu nedenle, devlet için de ciddi bir gelir kaynağı olacak. Anaparaya dokunmayan ancak faizler ile gecikme zammına “kısmi af” getirip, 36 aya kadar vade yapmak suretiyle “ödeme kolaylığı” sağlayan düzenlemenin, temel esasları aşağıdaki gibi.?- Kesinleşmiş Vergi Borçları ile SSK ve Bağ-Kur prim borçlarında, anaparaya af yok.?- Faiz ve gecikme zammına kısmi af var. Faiz ve gecikme zamları silinecek. Yİ-ÜFE (Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi) oranına göre yeniden hesaplanacak.?- Vergi Cezalarına Af: Vergi aslına bağlı olan cezalara af yok. Vergi aslına bağlı olmayan cezalara yüzde 50 indirim var. Ancak yüzde 50 indirimin uygulanabilmesi için kalan yüzde 50’nin Torba Yasa’da belirtilen süre ve şekilde ödenmesi gerekiyor.?- SGK İdari Para Cezaları: 30 Nisan 2014 tarihine kadar işlenen fiillere ilişkin olup, 11 Eylül 2014 tarihi itibariyle ödenmemiş olan idari para cezası asıllarının yüzde 50’si silinecek. Bunun için kalan yüzde 50’nin Torba Yasa’da belirtilen süre ve şekilde ödenmesi gerekiyor.

Başvururular 1 Ekim'de başlıyor…
"Vergi Dairesi, SGK ve Bağ-Kur, 1 Ekim'den itibaren yapılacak başvurularla yoğun bir döneme giriyor.
Gerek mali müşavirler, gerek sosyal güvenlik uzmanlarına da yeni bir iş kolu oluştu. İşinin kolayca halledilmesi için danışmanlık bürolarından hizmet alacak vatandaşlarımız hukuki uyuşmazlıkların çözümü için bu uzmanlara başvuracaklar. Ve hatta şimdiden başvurular yapmaya başandı.
İlçemizde bu gibi işlmelerle uğraşan bir çok işyeri bulunmakta. Gerek avukatlık hizmetleri için de hukuk bürolarına gidebilirler. SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı, Yaşıllık aylığı Dul ve yetim aylığı ve malulen emeklilik ve bunların Torba yasayla değişen kanunda yapılacak işlemlerini de bu yerlerde takip edilerek sorunlar çözümüne ulaştırılıyor.
Kısacası Torba Yasa, 1 Ekim'den itibaren ilçemizde bu gibi işlerle uğraşanların işlerinde bir yoğunluk yaşanmasına da sebep olacak…"

“DİLEKÇEMATİK”
Gelir İdaresi Başkanlığı mükelleflerine en kısa sürede ve en az maliyetle hizmet sunma anlayışının bir gereği olarak başvuruların elektronik ortamda alınabilmesine yönelik çalışmaları da devam etmekte “DİLEKÇEMATİK” de bu çalışmalardan biri;
(http://www.gib.gov.tr/dilekce/dilekce.html)
Yukarıdaki linkten İnternet Kullanıcısı herkes faydalanabilir...
Vergi dairelerinden yapılacak bir çok işleme hazır dilekçe...
Günlük yaşantınızda vergi dairenizle olan işlemlerinizde sıklıkla kullanılan dilekçelerden önemli bir kısmı bu bölümde yer almaktadır. Amaç kısa sürede başvuru dilekçenizi hazırlayabilmeniz ve böylece uygulamada bir standardın oluşmasını sağlamaktır.
Hangi konuda talepte bulunacaksanız konuyla ilgili dilekçeyi aşağıdan seçtikten sonra istenen bilgileri giriniz. Doldurduğunuz dilekçeyi görmek için “GÖSTER” butonuna, çıktı almak için de “YAZDIR” butonuna tıklayınız.

 

Bu makale 911 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz