KAYMAKAM DEMİREZER; “SÖKELİ'NİN ÖNÜNE ENGEL ÇIKARTAN YİNE SÖKELİ...” -1


KAYMAKAM DEMİREZER; “SÖKELİ’NİN ÖNÜNE ENGEL ÇIKARTAN YİNE SÖKELİ...” -1


İlçemiz Kaymakamı Mehmet Demirezer evinin kapılarını biz basın mensuplarına açtı.
Geçtiğimiz aylarda yapımı tamamlanan kaymakamlık lojmanını basın mensuplarına tanıtan Kaymakam Demirezer, daha önce yapılmamış bir ilki gerçekleştirdi. İlçemiz basın mensuplarını evinde ağırlaması gerçekten de çok nazik bir davranıştı.
Büyük bir nezaket içinde lojmanın kapısında bizleri karşılayan Kaymakam Demirezer ve eşi Derya Demirezer hanımefendi daha sonra evlerinin salonunu basın mensuplarına gezdirdiler.
Sohbet sırasında özenle hazırlanmış ikramları Derya Hanımın kendi eliyle servis etmesi, meslek hayatlarında ilk kez kaymaklık lojmanına davet edilen bizleri onurlandırdı. İlk başta neler olduğunu anlayamadım. İlk kez bir mülkli amirin evinde bulunmanın verdiği heyecanla olayların akışını izledim.

Sayın Kaymakamımız ve değerli eşleri Derya Hanım, yeni taşındıkları lojmanı özenle hazırlanmasında çok emek verdikleri belliydi. Kendileri ne kadar lojman dese de içi, beyaz bir sarayı andırıyordu.
Bir bodrum katı ve üzerinde iki kattan oluşun lojmanın 620 bin lira inşaat bedeli olduğunu, ama içine alınan bir takım eşyalarla 700 bin liraya mal olduğunu belirttiler.
Söke’ye yakışan gerçekten güzel bir mekan olduğunu söyleyen Kaymakam Demirezer, İnşallah bizden sonra gelecek arkadaşlarımız da burada seve seve otururlar, şeklinde konuştu.“ESKİ BİNA KÜLTÜR VARLIĞI”
İl Özel İdarisi tarafından iki ilçeye, Germencik ile Söke’ye lojman yapımı için aktarılan kaynakla inşaasının yapıldığını belirten Kaymakam Demirezer, “Mevcut eski lojmanın yeri buradan daha iyi, merkezi bir yerde olmasına nazaran Kültür varlığı olarak tescil edilmesinden dolayı daha önce önüne yaptırdığımız ahşap balkonun yıkılmasıyla başlayan süreçte bu binaya her hangi bir yapı için izin de vermeyiz, dediler. Ve bazı onarımlar gerektiriyordu, onarımlar için Özel idareden para istedik, para geldi. Bu gibi sıkıntılar olduğu için yeni bir lojmana ihtiyaç duyuluyor, diye talipte bulunmuştuk. Vali Bey de kırmadı bu talebimizi uygun gördü. Söke Belediyesi de bu arsayı bize verdi ve Söke’ye yakışır bir lojman oldu…”dedi.

“GİDER AYAK YAPILDI”
Söke’de beş senemiz doldu, giderayak kimse arkamızdan dedikodu etmesini istemezdik, diyen Kaymakam Demirezer, “Tayinimiz çıkmadı gitmedik, Söke’de kaldık, Allah kısmet ederse bir yıl daha buradayız, bazı dedikodularla bu sefer yine kendine yaptırdı oldu. Sanki önceden biliyormuş gibi bir hava oluşturuldu. Ama gerçek böyle değil.” dedi.

“SÖKE’Yİ SEVMEMEK MÜMKÜN DEĞİL”
Söke’yi sevmemek mümkün değil, diyerek sözlerini sürdüren Kaymakam Demirezer,  “Bazen eleştiriyoruz, ama bence Söke’de çok farklı karakter özellikleri var. Söke’nin sohbet muhabbet ve arkadaşlığı, buradaki insanların ve bu toprakların kucaklayıcılığını hiçbir yerde bulamayız. Bu topraklar burayı yurt edinmeye kalkmış herkese kucak açmış… Kucaklamış, barındırıyor... Bu çok önemli bir şey… Başka yerde bakıyorsunuz böylesine bir hoşgörüyü, böylesine bir kabullenmeyi, kucaklanmayı göremeyebiliyorsunuz... Bazı yerler çok katıdır, tutuculuk vardır, Sökeli gerçekten aydın, eğitime gerçekten çok önem veriyor, çocuklarını mutlaka en üstün eğitimleri alsın istiyorlar.  Siyasetin de, bizim bürokrasinin de görevi Sökelileri daha müreffeh, refah seviyesinin daha çok arttığı, daha gelişmiş aydın insanların bulunduğu bir kent yaşamı yaratmak. İş imkanlarıyla güzel bir kent yaratmak.” diye konuştu.

“HAYIRSEVERLERİ FAKÜLTEYE KATKIYA TEKRAR ÇAĞIRDIM”
Hayırseverleri yeniden bir çağrı yaptığını belirten Kaymakam Demirezer, ‘Söke’de kazanıp mal mülk sahibi olan ama parasını malını mülkünü hayır işlerinde de kullanabilenlere biraz daha destek olun fakülte inşaatına, dedim.  Neden; çünkü şu andaki mevcut elimizdeki paralar inşaatı bitirmek için yeterli değil. Yeterli olmayınca da inşaat gecikirse önümüzdeki eğitim öğretim yılında eğitimde aksamalar meydana gelebilir. ADÜ yer arıyor, gelen öğrencilere ders verebilmek için uygun salon arıyorlar, belediyeden düğün salonunun altını aldılar. Yani belki yarın Recep Yazıcıoğlu kültür salonunu da isteseler orayı da vereceğiz, vermeyeceğiz diyemeyiz, eksik varsa bizim bu kadar önemsediğimiz bir konuda elimizden gelen neyse yapacağız. İşte bu aksaklıklar olmasın diye hayırseverleri biraz daha yardıma çağırdık. Ama herhangi bir hayır işinde katkısı olmayan insanların çağrıyı üstüne almaları ve akıl öğretmelerine ihtiyaç yok ki; ben hayırseverlere bir çağrı yaptım. İlla ki bu çağrımıza da duyarlı davranıp cevap verecek hayırsever çıkacaktır.” dedi.

“KALKINMA BAKANLIĞINDAN 1 MİLYONLİRA HİBE HAZIR, AMA…”
Kalkınma Bakanlığı’ndan yeni fakültemiz için iki milyon lira ödenek istediklerini belirten Kaymakam Demirezer, “Kalkınma Bakanlığı’ndan 2 milyon lira hibe desteği istedik… Onun için dosyayı hazırladık, Ankara’ya bakanlığa elden gönderdik, daha sonra da eski Bakan Sait Yazıcıoğlu’dan da rica ettik sizi kırmazlar dedik, kendisi de destek olurum, dedi ve Ankara’ya gittiğinde de Kalkınma Bakanıyla bizzat görüşeceğini belirtti. Gitmiş görüşmüş, Kalkınma bakanlığından iki milyon lira talep etmiştik, bakanlık bir milyon lira vermeyi kabul etti. (Bizim fakültemizin YÖK’ten kararı çıktı. Karar çıktıktan sonra üç tane bakanlığın görüşüne gidiyor bu… Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı bu üç tane bakanlığın onayı gerekiyor. Bu üç bakanlık onay verdikten sonra en son Milli Eğitim Bakanlığı işte bu fakültenin açılması teklifini bakanlar kurulunun onayına sunuyor. Bakanlar kurulunun onaylından sonra kesinlik kazanmış oluyor.) Fakat henüz bakanlar kurulundan ilan edilmek için karar çıkmadı. Çıkmadığı için de Kalkınma Bakanlığı da dedi ki, kesinlik kazanmadığı için bu parayı şimdi vermemiz, mümkün değil, ancak 2015 yılı için bu parayı verebiliriz. Yani 2015 Mayıs ayında bu bir milyon lirayı verecekler… Bizim burada kurum ve kuruluşlara ve hayırseverlere sadece çağrımız onlarla sınırlı değil. Her yerden kaynak arıyoruz. Nerden kaynak bulursak oraya başvuruyoruz.“ dedi.

“SÖKE BELEDİYESİ SÖZÜNÜ YERİNE GETİRMELİDİR…”
Kalkınma Bakanlığı’ndan gelen cevaba göre mayıs ayını beklediklerini belirten Kaymakam Demirezer, “Kalkınma Bakanlığı Mayıs ayı deyince Mayıs ayına kadar geçecek sürede biz inşaatı neyle devam ettireceğiz. Sıkıntımız orada… Şu anda fakülte binasının inşaatı bir buçuk milyon TL’ye biter. Bir milyon lirayı Kalkınma bakanlığından alabilseydik eğer, şimdi beş yüz bin TL gerekliydi. Biliyorsunuz Necdet Başkan zamanında belediye meclisinden alınmış bir karar var; beş yüz bin TL belediye fakülte inşaatına aktaracak, diye işte bir buçuk milyon lira… Ufak tefek bir iki yüz milyon liraya daha ihtiyaç olursa yeniden Ticaret Odamızdan, Ticaret Borsamızdan o parayı bulup bu inşaatı bitirebiliriz, diye düşünüyorduk. Yani Kalkınma Bakanlığının göndereceği paranın 2015 Mayıs ayı denilmesi programımızı biraz aksattı. Ben de bu yüzden biraz kamuoyuna, özellikle de hayırseverlere çağrı yapıyorum. Yani yeniden bir şeyler sağlamamız lazım. Belediye’nin bize bir şekilde o alınmış karar doğrultusunda para aktarması gerek. Belediye para aktarmazsa kamuoyunda farkı şeyler düşünülür… Farklı yorumlar yapılır… Ama Süleyman Başkan da biran önce ben şu borçları bitireyim, derleyip toparlayayım, diyor… Ama nedense borç onu çok korkutuyor. Türkiye’de borçsuz belediye yok…  Belediyeler yine aynı görevlerine devam ediyor.” dedi.

“KURBAN DERİLERİNİN FAKÜLTEYE BAĞIŞLANMASI”
Cuma gününden itibaren kurban derileriniz yeni fakülteye diye bir kampanya başlatacaklarını belirten Kaymakam Demirezer, “Cuma gününden itibaren kurban derileriniz yeni fakülteye diye bir kampanya başlatıyoruz. Bizim çok daha fazla ekiple ve araçla kurban kesim yerlerinde yer almamız organize olmamız gerek. Vatandaş kurban derilerini vermek istiyor.” diye konuştu.

“SÖKELİ’NİN ÖNÜNE ENGEL ÇIKARTAN YİNE SÖKELİ”
Söke’nin siyasi destek konusunda sıkıntıları olduğunu ve Söke’de beş yıldan sonraki görüşülerini belirten Kaymakam Demirezer, Aydın Söke’yi dışlıyor, sözüne katılmıyorum artık diyerek; “Söke’nin gelişmesini Aydın istemiyor ve önüne engel çıkarıyor, sözüne katılmıyorum. Söke’nin önüne engel çıkartan yine Söke… Sökelinin önüne engel çıkartan Sökeli… Yani beş yıldan sonraki görüşüm bu şekilde: Neden böyle onu da anlayamıyorum.  Ben devletin hükümetin buradaki görevlisiyim. Kaymakamım... Burada belediye muhalefet partisi. İkitdar partisi burada asıl muhalefeti yapacaksa kime karşı yapması lazım? Bu siyasetin doğal gereği, siyasette rakibin kimse muhalefetin de ona karşı yapılması lazım. Kaymakama karşı muhalefet yapmanın bir açıklaması olabilir mi? Ya da bürokratlara karşı yapması doğru olabilir mi? Muhalefeti belediyeye karşı yapın diye de adres de göstermiyorum. Eğer olumlu çalışmalar varsa onu destekleyerek de muhalefet yapabilirsiniz. Yani gördüğünüz hatayı bildirmektir muhalefet, yoksa sırf ben buna muhalifim, ne pahasına olursa olsun muhalefet yapacağım anlayışıyla değil, zaten bu muhalefet değil yıkıcılık bozgunculuktur.  Hükümet bize şimdi buradasın, diyor. Yarın bir kararnameyle alıp gönderebilir… Bizim kalıp gitmemiz yani iki satır bakanlık yazısına bakar… Söke’deki bu farklılık yapıdan kaynaklanıyor…” dedi.   

DEVAMI YARIN>>>

 

Bu makale 1997 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz