ASANSÖR FACİALARI


ASANSÖR FACİALARI

7 EYLÜL PAZAR GÜNÜ
İstanbul’da Ali Sami Yen stadının bulunduğu arazide inşaatı devam eden 36 katlı binanın asansörü 32. kattan zemine düşmesi sonucu 10 işçi yaşamını yitirmişti.
Ardından bir sürü haberler yapıldı, iş kazaları ve kazaların önlenmesi için bilhassa asansör kazalarının önlenmesi için ne kadar çalışma yapıldı. Yine aynı sekilde kuralsız yaşama geri dönüldü.


19 EYLÜL CUMA
Bir asansör faciası daha!
Van’da ev kiralamak için gittiği binada, elektrik kesintisi nedeniyle içinde kaldığı asansörün kapısının açılmasından sonra inmeye çalışan 27 yaşındaki Dr. Serdar Yiğit, asansör boşluğuna düşerek öldü Kaza 6 katlı binada meydana geldi. Binanın üst katına çıkarak kiralık evlere bakan Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Aile Hekimliği Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Serdar Yiğit, asansöre binerek inmeye başladı. Asansör binanın 2 ile 3’üncü katları arasına gelince elektrikler kesildi. Yaklaşık 20 dakika boyunca asansörde bekleyen Dr. Yiğit’e yardım için binanın kapıcısı geldi. Kapıcının asansörün kapısını açması ardından inmeye çalışan Dr. Serdar Yiğit, dengesini yitirince yaklaşık 10 metreden asansör boşluğuna düştü. Ağır yaralanan Dr. Yiğit, çağrılan ambulansla kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

İşte doktor bile olsan ülkemizde kazayla ölme ihtimalin bu kadar yüksek.
Söke’deki binalarda bulunan Asansörlerin durumu nedir?
Son dönemde yeni yapılan binaların Asansörleri son sistem ama ne kadar dentleniyor?
İlçemizdeki eski binaların asansörlerinin durumu daha da kötü olabilir.

Asansörlerin bakımı ve denetlenmesi;
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Asansör Bakım Ve İşletme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik, insanların veya yüklerin taşınmasında kullanılan asansörlerin hizmete alındıktan sonra çevrenin, insanların ve canlıların sağlık ve güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde kullanımlarını sağlamak üzere; işletilmesi, bakımı, yıllık kontrolü, bakım ve servis hizmetinin denetimi ile garanti ve satış sonrası hizmetleri için uyulması gereken kuralları belirlemek amacıyla hazırlandı. Asansörün monte edildiği yapıya uygunluğu ile ilgili işlemler, ilgili idare tarafından yürürlükte bulunan mevzuata göre yürütülecek.
Bina sorumlusu; asansörün bu Yönetmelik kurallarına uygun olarak güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla ayda en az bir defa düzenli olarak bakımını yaptırmaktan sorumlu olacak. Bina sorumlusu ayrıca kullanıcıların can ve mal güvenliğinin tam olarak sağlanması amacı ile gerek kullanım hatalarından, gerekse harici müdahalelerden meydana gelebilecek tehlikelerin önlenmesi için ilk yıllık kontrolünü, asansörün piyasaya arz edildiği tarih itibarıyla ilk yılın sonunda, devamında ise yılda en az bir kere yaptıracak.
Yılda en az bir kere olmak üzere, her asansörün yıllık kontrolü yapının bağlı bulunduğu ilgili idarece yapılacak. Ancak kadrosunda yeterli sayıda elektrik, elektronik ve makine mühendisi bulunmayan ilgili idare (Belediyeleri veya belediye sınırları dışında kalan alanlardaki yapılar için valilikleri veya ilgili kanunlar çerçevesinde yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi verme yetkisine sahip diğer kurum ve kuruluşlar) yıllık kontrol işini, o asansörün yapımında görev almamış yetkili mühendislere yaptırabilecek. Bu mühendisler tarafından can ve mal güvenliği yönünden tesisin işletilmesine engel bulunup bulunmadığına dair en az üç nüsha halinde bir rapor düzenlenecek. Hazırlanan raporun birer nüshası ilgili idarede, bakım yapan firmada ve bina sorumlusunda muhafaza edilecek.

Yani kısacası; Asansör işini çok cididye alarak uzman eller tarafından imalat, montaj ve periyodik bakımlarının yaptırılması gerek.
Yoksa İstanbul ve Van’da meydana gelen bu elim kazalarla bizler de karşılaşabiliriz.
Kimsenin canı yanmasın işi ehline yaptırmak gerek...

 

Bu makale 906 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz