İTHAL DOKTOR GELİYOR; ÜNİVERSİTELERİN EĞTİM SEVİYELERİ


İTHAL DOKTOR GELİYOR; ÜNİVERSİTELERİN EĞTİM SEVİYELERİ...


BUNDAN BÖYLE AİLE HEKİMİ DE, ACİL SERVİS…

Ekonomik krizde binlerce doktoru işsiz kalan Yunanistan, geriden gelen asistanlara da iş bulamayınca Türkiye’ye fırsat doğdu. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, YÖK ve Dışişleri ile görüşme sonrası doktorları getirmeyi planlıyor.
Türkiye’nin doktor açığına yönelik düşünülen “ithal doktor” projesinin kamudaki ilk adımı, ekonomik sıkıntı yaşayan komşu ülke Yunanistan ile atılıyor. Böylece özel hastanelerde çalışma izni verilen yabancı doktorlara yeni düzenlemeyle kamuda çalışmanın da yolu açılacak. 20 bin uzman doktor açığını ithal doktorla kapatmayı planlayan Türkiye ilk etapta Yunanistan’dan 5 bin doktor getirmeyi düşünüyor...

İthal doktor getirmek ne kadar doğru bilemeyiz ama bizim kendi doktorlarımızı ve tıp fakültelerimizi geliştirmediğimiz sürece bir çok iş kolunda bu sıkıntıyı yani; kalifiye ve uzman bulamama sıkıntısını yaşayacağız.
Bence bu Üniversitelerimizde verilen eğitimin yetersiz olduğunu gösteriyor. Üniversitelerden mezun olan yüzlerce genç işsizler ordusuna katılıyor… Üniversite bitirmek de artık yetmiyor, galiba.
***
ÜNİVERSİTELERİN EĞTİM SEVİYELERİ
Adnan Menderes Üniversitesi'nin kolları olan Yüksekokul, Fükülte, ve en son Söke Üniversite'sine kavuşma basamaklarının başında olan ilçemiz, bina yapımı konusunda duyarlı davranırlarken, binaların içinde verilen eğitimin kalitesini de sorgulamamız gerek.
Şu anda üniversite okumak için ilçemizede dört bine yakın öğrenci bulunmakta, bu öğrenciler ilçemizin misafirleri, çeşitli fakültelerde eğitim görmekteler. Gördükleri eğitim onların hayatlarına yön verecek, ileride gerek devlet kuruluşlarında gerek özel sektördeki kuruluşlarda çalışarak topluma ve ülkemize faydalı birer birey olacaklar; işte ilçemizin üniversite kenti, yani marka olabilmesi için okullarımızdaki eğitimin de kaliteli olması ve Söke olarak öğrencilere verdiğimiz önem, onlara olan ilgimizle; bu markayı oluşturabiliriz… Özelliğimiz bu olmalı…
Sadece Söke'ye bina yapıp, öğrenci getiremekle olmamalı, Söke'de eğitim gören gençlerin Söke'de aldıkları eğitimle adından söz ettirmesi ve Söke'de gördüğü ilgi ve alakayla aynı orantıda olmalıdır…
İşte bakın; Yeni Mimar Sinanlar neden yeni yapılmakta olan Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesinden çıkmasın!…
***
ACİL SERVİSE DEĞİL, AİLE HEKİMİNE
Aile hekimlikleri de 'acil servis' gibi çalışacak.
Acil hastalar artık sadece hastane acillerine değil, aile sağlığı merkezlerine de gidebilecek. Mesai saatleri dışında ve hafta sonları da açık olacak yerlerde, hasta bakacak aile hekimleri nöbet ücreti alacak.
NÖBET KAPSAMI NELERİ İÇERİYOR?
Bu yılın ilk aylarında çıkarılan "Torba Yasa" ile aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları için, hastanelerin acil servisleri ile bu hastanelerin semt polikliniklerinde ve 112 acilde nöbet uygulaması getirilmişti. Geçen hafta çıkarılan bir başka "Torba Yasa" ile de Türkiye Halk Sağlığı Kurumunca belirlenen aile sağlığı merkezlerinde çalışma saatleri dışında, aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları ile gerektiğinde SağlıkBakanlığı ve bağlı kuruluşları personeline nöbet görevi verilebileceği hükme bağlanmıştı. Kanunla ayrıca, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri ile Toplum Sağlığı Merkezlerinde nöbet tutan hekimlere nöbet ücreti verilmesi, yabancı uyruklu hekimlerin de nöbet ücretlerinden faydalanması hükme bağlanmıştı.

 

Bu makale 850 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz