Milletvekili Mehmet Erdem'in Söke Ziyareti...


Milletvekili Mehmet Erdem’in Söke Ziyareti...

AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, önceki gün ilk olarak AK Parti Söke İlçe Teşkilatı’nı daha sonra da Söke Çayı üzerindeki Koyuncuoğlu Pasajı esnaflarını ziyaret etti.

Söke’deki sıcak gündem konularından bir tanesinin olan Söke Belediyesi’nin Söke Çayı üzerindeki dükkanların yıkarak Söke Çayının ıslah edilmesi ve buraya proje uygulaması ve bunun neticesinde dükkanları yıkılacak olan esnafın durumunu değerlendirdi. DSİ 21. Bölge Müdürüğünün hazırlayacağı projeye göre hareket edileceğini bildiren Erdem, Söke Belediyesi’ne topu attı…
Yaptığı açıklamalarla adeta Söke için böyle bir değişimin gerekli olduğunu ve bu konunun vatandaşa sorulması gerektiğini bildiren Milletvekili Erdem, Bu konuya ilişkin bizzat DSİ 21. Bölge Müdürü ile görüştüğünü, görüşmede Söke Belediyesi’nin DSİ’ye başvurarak Söke Çayı üzerinde proje hazırladığını öğrendiklerini belirtti.
***
Bu proje Söke Belediyesi istediği için uygulanabileceğini belirten Milletvekili Erdem, Söke Belediyesi istemezse bu dükkanlar yıkılmaz. Ancak Söke Belediyesi isterse dükkanlar yıkılır. Devletin hiçbir kurumu olarak da çay üstündeki dükkanların yıkılması için zorlamayız. Çünkü 2006’dan beri yıkılmadığı ortada. 8 yıldan beri mahkeme kararı varsa ve uygulanmamışsa bundan sonra da uygulanmaz. Söke Belediyesi şimdiye kadar inisiyatif kullanmıştır yine de kullanır, diye konuştu.
***
“Söke Belediyesi bu insiyatifi kullanarak Söke Milas Karayolundan başlayıp Söke Kuşadası Yoluna kadar olan Söke Çayı üzerinde hazırlanacak projeyle ilçenin merkezine bulvar niteliğinde bir çalışma planlamakta.
Söke Belediyesi burada bu dükkanları kaldırarak çay kenarı ve üzerinde bir rekreasyon çalışması yapacağını ifade etmiş ve DSİ‘ye başvuruda bulunmuştur. DSİ Bölge Müdürlüğü de Söke Belediyesi’nin bu yaklaşımına olumlu cevap vererek proje hazırlığına girmiştir…”
***
DSİ’nin ancak projenin onaylanması veya  ortak yapılması gerektiğini belirtmiş olduğunu vurgulayan Milletvekili Erdem, “Şu anda DSİ’nin teknik elemanları konu üzerinde çalışıyorlar. Söke Belediyesi’nin isteği üzerine belediyenin teknik elemanları ile de çalışmalar yapılmış. Bundan sonraki süreçte Söke Belediyesi istediği müddetçe bu proje devam edecek. Söke Belediyesi istemezse bu proje daha uzun zamana yayılabilir. Yani bu işin gerçeklemesi Söke Belediyesi’nin isteğine bağlıdır” diyerek Söke Belediyesi’nin projeye ne kadar önem verdiğini ve Söke için uygulanması çok elzem olduğunu bildirmiştir.
***
Yaklaşık 1 saat süren basın açıklamasından sonra Milletvekili Erdem, Söke Çayı üzerinde bulunan Koyuncuoğlu Pasajı’ndaki esnaflarla pasaj içindeki bir kahvehanede, gündemdeki konulara ve özellikle pasajın yıkımı husuna yönelik açıklamalarını yinelerek Söke Belediyesi istemedikçe dükkanların yıkılmayacağını sıklıkla vurguladı.
Söke Belediyesi’nin halkın kanaatine de başvurma yolunun açık olduğunu belirten Milletvekili Erdem, “Halkın görüşü gerekirse meydanda sandık kurarak alınabilir. Halk ne istiyorsa o olmalı” dedi.
***
“Söke Belediyesi’nin yapmış olduğu çalışmaların ne kadar önem taşıdığının ve Söke’nin kensel dönüşümü anlamda böyle değişimlere ihtiyacı olduğunun bir kanıtı da Ak Parti Milletvekili Sayın Mehmet Erdem’in ilçemize gelerek çay üstü dükkanları esnaflarıyla görüşmesi ve onlara bu konuda bilgi vermisi çok yapıcı bir yaklaşımdı...
Millevekili Sayın Mehmet Erdem’e ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz. Sökelilerin yanında olduğunu bir kez daha gösterdi.”
***
Söke Belediyesi de önümüzdeki günlerde umarım ayrıtılı bir açıklama yaparak olayların gidişatı hakkında halkımızı bilgilendirecektir.
***
Öte yandan geçtiğimiz yıllarda; Söke Çayı Çöpsüz Sever, diyenlere ve bunları manşetlerine taşıyan basın mensuplarına seslenmek gerek… Neredesiniz? Söke’nin yanında mı karşısında mı?
İlçemizdeki meslek odalarını, sivil toplum kuruluşlarını, siyasi parti teşkilatlarını ve tabii ki tüm basın mensuplarını; Söke için böylesine önemli ve gerekliliği artık herkes tarafından bilinen projelerin hayata geçirilmesi için yapılan çalışmalarda dik durmaya, Söke için atılan her adımda siyaset ve parti gözetmeksizin birlik olmaya davet ediyorum...
***
Koyuncuoğlu Pasajı’ndaki esnaflar haklıdır… Kesinlikle onların mağdur edilmemeleri gerekir, tüm kalbimle onların yanındayım, ama bir yandan da ilçemizde artık birşeylerin değişmesi gerek…

 

Bu makale 920 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz