PAMUK HASATI BAŞLADI


"PAMUK HASATI BAŞLADI"

Pamuk toplama makineleri hasat için tarlalara birer birer girmeye başlıyor...
Söke Ziraat Odası geçtiğimiz günlerde pamuğun geleceği ile ilgili düzenlenen konferans öncesi Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu ilçemizde toplanarak Söke’deki tarım gündemine katkı yaptı. Organik pamuk üretimin %42’sinin Türkiye’de ve Türkiye’de en büyük organik pamuk üretiminin Aydın ilinde yapıldığı bildiliren toplantıda bir araya gelen üretici, çırçırcı, iplikçi, borsa ajan ve simsarlarının yanı sıra toplantıya katılan pamuk sektörü temsilcileri "Beyaz Altın"ın geleceğini tartıştılar.
Türkiye’de bu yıl pamukta Ege’de %23, Urfa’da %30’luk bir artış olduğu, Türkiye’de geçen yıl pamuk üretiminin 500-525 bin ton seviyesinde olurken, bu yıl 700-750 bin ton pamuk üretimi beklendiği belirtildi.
Yapılan uygulamalarda pamuk ürününde kalite tespitlerin de sıkıntılar yaşandığını biliyoruz.
Bir diğer sıkıntı ise ıslak pamuk toplanması, sabah erken saatlerde toplanan çiğli pamukların çırçır fabrikalarına geldiğinde hala kurumamış olması ve pamukların bu şekilde rutubetli olarak işlenmesi kalite açısında çok büyük zararlara yol açtığı biliniyor. Bu pamuk sezonunda duyarlı çiftçilerimiz buna özen gösterirse hem ürettikleri ürünleri değer kaybetmez hem de ülke ekonomisinde önemil yere sahip olan Söke pamuğunun adı lekelenmez.
Onun yanında ilçemizde ekilen bir çok cinste pamuk var. Ama nedense yıllardır kendimize özgü bir pamuk cinsi yetiştiremedik. Veya patentini almadık. 

"MENDERES'İN ISLAHI"
Kuraklık Menderes Nehrinin ıslahını kolaylaştırdı...
Yıllardır yatak temizliğinin yapılmayışından kışın yağışlarda yatağına sığmayıp taşarak Söke ve Koçarlı Ovaları'nda taşkınlara neden olan Büyük Menderes Nehri ıslah çalışmalarında sona yaklaşılırken nehir, yatakları temizlenerek kenarları yaklaşık yedi metre; her noktasında 300 metre küp su taşıyacak kadar yükseltildi  
Koçarlı ve Söke Ovalarını kışın taşkınlardan kurtarmasını amaclayan DSİ’nin en önemli projelerinden biri olan Büyük Menderes Nehri’nin Islah çalışmaları hız kesmeden devam ederken çalışmalar adım adım Büyük Menderes'in Ege Denizi'ne döküldüğü kafa mevkiine yaklaşması sevindiriyor.
Bu yıl kurak geçti… Aşırı yağışlar sonrasında taşan ve binlerce dönüm araziyi sular altında bırakan Menderes'te ıslah çalışmalarının önemi bol yağışlı yıllarda daha çok farkedilecek…  Yağmurlar yağmadı ve Menderes Nehri ıslah çalışmaları rahatça sürüyor. DSİ tarafından 7 yıl önce Denizli Sarayköy'den başlatılan nehrin ıslah çalışmalarında ekipler Söke Bağarası köprüsü altında ilerlemekte.
Büyük Menderes Nehrinde ıslah ve yatak temizliği çalışmaların 2003 yılında başlatıldığını söyleyen DSİ 21. Bölge Müdürü Kaya Yıldız; ”2007 yılına kadar Çine Çayı bölgesine kadar 124 km’lik bölümün yatak temizliği gerçekleştirildi. Çine Çayı - Ege  Denizi arasında yer alan 140 km’lik nehir yatağının 80 km’lik bölümü de tamamladı. Hedefimiz bu çalışmaları önümüzdeki yıl Ege Denizine kadar tamamlamak.

"TRAKTÖRLERİN GÜVENLİ KULLANIMI EĞİTİMİ"
Söke Ziraat Odası hasat mevsimi nediniyle traktörlerin güvenli kullanımı ve olası kazalar konusunda eğitim toplantısı düzenledi.
Söke Zirrat Odası konferans salonunda önceki gün saat 14.00’te traktörlerin güvenli kullanımı ve olası kazalar konusunda İlçe Jandarma Trafikten Jandarma Başçavuş İbrahim Kılınç, İlçe Emniyet Müdürlüğünden Polis Memuru İmdat Özdemir, Söke Gıda Tarım Ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Aydın Türk Demir, Söke 112 Acilden Dr. Nejat Erkul bilgilendirmede bulundular. Toplantıya çiftçilerimiz ve traktör şoförlerimiz katıldı.
Şoförlerimiz; Ülkemizde traktör kazalarını nedenleri ve traktör kullanımı konusunda bilgilendirildiler.
Bunun yanında traktör ve iş makinalarının kullanımında işgüvenliği ve sağlığı konusu da anlatıldı.
Çiftçilerimizin traktörlerinin romörklerinin akasına reflektör takma zorluluğu bir kez daha hatırlatılan eğitim toplantısına çiftçiler ilgi gösterirken yetkililerin yaptığı bilgilendirmeden çiftçilerimiz olumlu sonuçlarla ayrıldılar.

 

Bu makale 933 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz