ESNAFIN KREDİ BORÇLARI


ESNAFIN KREDİ BORÇLARI

Geçtiğimiz gün Söke Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Karataş, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte bir basın açıklaması düzenledi…

Kooperatif ortakları esnafların kredi borcu olup yükümlülüklerini yerine getirmediği veya getiremediği için takibe alınan borçlular için yeniden yapılandırma ile ödeme kolaylığı sağlandığını belirttilen toplantıda aynı zamanda gündem değerlendirmesi yapıldı. Başkan Karataş ve yönetim kurulu üyelerinin samimiyetleri yüzlerinden okunuyordu.

Borçluların bu imkandan faydalanmasını öneren Başkan Karataş hemen ödemek isteyenlere faiz uygulanmayacağını ve isteyenin taksit imkanından da faydalanabileceğini söyledi.

Kamuoyuna daha önceden duyurulan ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemenin yapılarak borçların ödenmesinde kolaylık sağlandığını belirten Karataş,  Söz konusu kanunla esnaf ve sanatkarlarımızın kamuya olan borçlarına da ödeme kolaylığı sağlanmıştır” dedi.

İlgili kanun kapsamında borçlarına ödeme kolaylığı sağlanan esnaf ve sanatkarlarımız da, kooperatiflerimiz takibinde bulunan kredi borçlarına da kolaylık sağlanması hususunda yoğun bir beklenti oluşmuştu. Bu hususta gerek yazılı gerekse sözlü olarak çok sayıda talepte bulunulmuş.

Kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin düzenlemenin yürürlüğe girmesi ve gerek Merkez Birliği, gerekse kooperatiflere iletilen taleplerin giderek artması, kooperatif ortağı esnaf sanatkarlarımızın takipteki borçlarına, ödeme kolaylığı sağlanması için bir düzenleme yapılmasına zorunlu hale getirmişti. Bundan faydalanılması için esnafa bir ışık doğdu.

Merkez Birliğince yapılan ve kooperatiflerce uygulanacak düzenlemeyle kooperatif ortağı esnaf ve sanatkarlarımızın, gecikme faizleri nedeniyle artan borçlarını ödeyebilmesi imkanı sağlamakla birlikte aynı zamanda kooperatiflerce uzun süredir tahsil edilemeyen alacakların bir an önce tahsil edilebilmesi ve bu sayede takip oranlarının düşürülmesi sağlanmış olacaktır.

24 Eylül 2014 tarihi itibariyle Merkez Birliğince uygulamaya konan bu düzenlemeye göre getirilen yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin 31 Ekim 2014 Cuma günü mesai bitimine kadar müracaat etmeleri gerektiğini belirtilen toplantıda;

Kredi Borcu 30 Nisan 2014 tarihi ve öncesi kooperatif takibine intikal eden, icra takibi başlatılmış veya başlatılmamış olsun, ortakların 31Ekim 2014 Cuma günü mesai bitimine kadar kooperatife başvurmaları halinde; Borç tutarı defaten ödenmek istendiği takdirde gecikme faizsiz olarak tahsil edilecek.

Taksitlendirme yapmak isteyen kooperatif ortakları 6 aya kadar yüzde 6, 12 aya kadar yüzde 12, 18 aya kadar da yüzde 18 faiz oranı üzerinden taksitlendirme yapabilecek. 01 Mayıs 2014-23 Eylül 2014 tarihleri arasında takibe intikal eden ortaklar defaten ödeme yapabilecekleri duyuruldu.

Öte yandan bu talepleri karşılamak amacıyla oluşturulan fininsman konusunda sıkıntı çekildiğini vurgulayan Başkan Karataş, yasadan faydalanmak isteyen kooperatif ortaklarının kredi taleplerini karşılamakta finansman olarak zorlanacaklarını bildirdi.

Bu şartlarda merkezden yüklü bir para gelmesi gerektiğini  ancak o zaman Söke'nin esnafına ve sanatkarına yeteri kadar cevap verelim, diyen Başkan Karataş; "Kooperatifimize olan borçlarının yapılandırmasının yanında, Bağ-Kur, SGK borçlarını ödemek için de bizden kredi talep eden esnaflarımızın sorunlarını gidermek için elimizden geleni yapacağız." diye konuştu.

Başkan Karataş ve yönetim kurulu arkadaşlarının gayet samimi bir ortamda biz basın mensuplarına aktardıkları sorunlar bunlarla ibaret değil. İlçemizin gündeminindeki sorunlara da değinildi. Yönetim olarak yaptıkları sosyal sorumluluk projelerine de destek vermeye devam edeceklerini bildirdiler.

Kooperatif sıralamalarında birinci sınıf kooperatif olarak sınıflandırıldıklarını belirterek en yüksek 150 bin lira kredi verebildiklerini söyleyen Başkan Karataş, merkezden aylık olarak yeterli miktarda para gelmediğini ve kredi taleplerini karşılamak için esnafları sıraya koyduklarını belirtti.
Finansman sıkıntısından dolayı 150 bin lira kredi isteyen esnafa cevap veremediklerini bildirterek bu uygulamayı yüyürlüğü sokan büyüklerimiz bizim gibi kooperatiflere uygun ödemelerin de çıkarılmasına yardımcı olacaklardır, onlar bunu da düşünmüştür, diyerek merkezden gelecek olana para miktarının da artırılması gerektiğini vurguladı.

İlçemizde yıllardır başı sıkışan esnafın dert ortağı olan Söke Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi yine esnafların yanında olduğunu gösterdi… Torba Yasayla borçlarını yapılandıracak olan esnafa Finansman desteği sınırlı olması halinde bile ihtiyaç sahibi bir çok esnafın tutunduğu dal olma özelliğini koruyor.

Fakülteye Desteği Devam…
Şu an faaliyette olan fakülteye yaklaşık 550 bin lira aktardıklarını belirten Söke Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Karataş, her konuda fükelte inşaatına destek verdiklerini ve bu desteğin önümüzdeki Kurban Bayramında da devem edeceğini vurguladı.
Söke'ye yapılmakta olan ikinci fakülte binasına SÖKEV'in düzenlediği Kurban Derileri Fakülte İnşaatına kampanyasına destek olduklarına da değinen Başkan Refik Karataş, bu hafta sık sık gerek basın yoluyla üyelerimize mesaj yoluyla kurban derilerini fakülteye bağışlamalı çağrısını yapacaklarını bildirdi.

 

Bu makale 1008 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz