YENİ ZAMLAR KAPIDA...

Hükümetin 2015 yılı bütçe çalışmaları zam mevsiminin açıldığının işareti olarak belirtilmekte.
Bunun ilk yansıması Elektirik ve Doğalgaza yüzde 9 zamla başladı.
Hem 2014 bütçesinde hazirandan itibaren görülen kötüleşmenin giderilmesi hem de dolar kurundaki yükselişinin yarattığı zam baskısı sonucunda Hükümetin, Elektrik ve doğalgaz fiyatlarında 01 Ekim'den itibaren başlamak kaydıyla yüzde 9′luk fiyat artışına gidildiği belirtildi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji maliyetlerinin çok fazla arttığını, doların 2,28-2,29′ları gördüğünü ifade erken Türkiye’nin son 24 aydır herhangi bir fiyat artışına gitmediğini dile getiren Yıldız, oluşan maliyet artışının yerli kaynaklarla telafi edilmeye çalışıldığını belirtti.
Yıldız, “Ancak bu yıl içerisinde su rejimindeki düzensizlikler ve yağış azlığı bizi bunları dengeleyemeyecek bir noktaya getirmiş bulunuyor. Hem elektrik hem doğalgaz fiyatlarında önümüzdeki aydan başlamak kaydıyla, ekim, kasım ve aralık aylarını içermek kaydıyla, yüzde 9′luk fiyat artışına gidiyoruz” diye konuştu.
2015 yılı bütçe hazırlıkları başladı. Haziran ayından itibaren bütçede görülen kötüleşmenin etkilerini gidermek amacıyla elektrik, doğalgaz ve vergilerde ne tür ayarlamalar yapılacağı masaya yatırıldı.
Ve sonuçta ilk olarak Elektrik ve doğalgaz zamlandı.

GELİRLER NE OLACAK?
Bütçede özellikle Katma Değer Vergisi (KDV) gelirleri zayıf seyrediyor. Eğer harcamalardaki artış aynen devam ederse vergilerde de artış kaçınılmaz olacak. Bunun için 2015 yılı bütçesinin sunulacağı 17 Ekim öncesinde yapılacak zamlara karar verilmesi gerekiyor. Çünkü 2015 yılına ilişkin vergi tahminleri yapılırken bu yıl sonunda elde edilecek vergi gelirleri baz oluşturacak. Yurtiçinde satılan mallar üzerinden alınan ve bütçeye hemen etkisi olan dahilde KDV hem temmuz hem de ağustos aylarında geriledi. Temmuzda dahilde alınan KDV yüzde 8.6, ağustosta ise yüzde 9 oranında düştü. Yılın ilk 8 ayı itibariyle KDV’deki artış binde 4, Özel Tüketim Vergisi’ndeki (ÖTV) artış ise yüzde 4.2 düzeyinde oldu.

SİGARA VE İÇKİ ZAMMI YOLDA
Bütçe için önemli bir gelir kaynağı olan KDV’deki gerileme eğer yılın kalan aylarında devam ederse geliri artırmak için yeni vergi artış kararları almak kaçınılmaz hale gelecek. Ancak KDV’deki gerileme için KDV oranlarında bir artış söz konusu değil. Çünkü ürünlerden belli oranlarda KDV alınıyor. Ancak KDV’yi yükseltecek olan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ürünlerinde bir artış yapılabilecek. ÖTV’deki artışlar ise genellikle içki ve sigara üzerinden yapılıyor.

"Emekli, Memur, işçi, esnaf ülkemizin tabanının oluşturduğu sabit gelirli vatandaş başta gıda maddeleri olmak üzere gelecek her bir zamdan oldukça fazla etkilenecekler.
Asgari ücrete Temmuz ayında 45 liralık bir zam geldi...
Bin 71 TL olan brüt asgari ücret ise bin 134 TL'ye çıktı. Brüt asgari ücretten yüzde 14 SGK primi işçi payı, yüzde 1 İşsizlik Fonu primi, yüzde 15 Gelir Vergisi ve Damga Vergisi kesiliyor.
Yani Asgari ücret, 1 Temmuz'dan itibaren yüzde 6 artışla net 846 TL'den 891 TL'ye yükseldi. Ama yapılan zamlarla çok daha fazlası geri alındı…
Elektrik ve doğalgazla başlayan zamlar, Sigara ve alkol ile devam edecek ardından tek tek tüm mamüller bu zamdan etkilenecek…
Gıda maddelerine Ramazan ayından bu yana yapılan zamlar tüm kalemleri tek tek etkiledi. Marketlerdeki etiketler bunun en belirgin örnekleri…
Bu da demek oluyor ki, Asgari ücrete, emekliye ve çalışana yapılan zammın hiç bir anlamı kalmadı… Daha fazlası cebinden alındı"

 

Bu makale 747 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz