söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiDevletin Bayram Harçlığı


Devletin Bayram Harçlığı

Benim devletim işini bilir. Resmen kalkındık kalkınacağız, az kaldı.

“Bayram öncesi ağzımızın tadı kaçtı”

Bayramdan hemen önce elektrik ve doğal gaza yüzde 9 zam geldi. Gelsin gelsin, zaten biz kimiz ki, koskoca devletimizin vatandaşı değil, birer vergi mükellefiyiz.

Bayramda Hazine'ye Harçlık

Devletimizin PARA'dan sorumlu bakanları, bayramda da boş durmadılar. Bayram harçlığı toplamaya çıkan çocuklar gibiydiler.

Önce gittiler 10 yıldır dokunulmayan kiralık kasalardaki,?- 630 adet çeşitli ebatlarda altın ?- 1.512 adet mücevherat (bilezik, kolye, yüzük, küpe, saat vb.),?- 18.577 adet hisse senedi (borsada işlem görenler dahil),?- 1.556 adet tahvil ve bono gibi menkul kıymet,?- Muhtelif adet gümüş vb. kıymetli maden?- Muhtelif tutarda Türk lirası ve yabancı parayı başkalarının kasalarından alıp kendi kasalarına koydular.

Özelleştirme mi yoksa “para lazım oldu sattık” mı?

Devletim baktı zam yaptı olmadı, kasalardan para topladı o da yetmedi. En iyisi atadan deden kalma bir kaç şeyi daha satayım dedi. Yapılan şeylerin özelleştirme olduğunu zannetmiyorum. Özelleştirmenin de belirli şartları vardır, belirli denetim mekanizmaları vardır, geri dönüşleri olumlu anlamda olur vs vs. Ama arkadaş bizde bu iş yok pahasına elden çıkarma ve ardından denetimsiz bırakma şeklinde ilerliyor. Neyi özelleştirsek ya yandaş-candaş birilerine gidiyor ya da alan firma çok kısa sürede verdiği parayı çıkarıp, kar eder duruma geliyor. Hele bazı özelleştirmeler var ki alındıktan çok kısa bir süre sonra yaklaşık 2-3 katı bir rakama başkalarına satıldığı oluyor.

Özelleştirilecekler (Şimdilik)

- Spor-Toto
- Elektrik üretim santralleri,
- Otoyol ve köprüler, bazı limanlar
- Erzurum Kış Olimpiyatları Tesisleri
- 25 şeker ve 5 makine olmak üzere şeker fabrikaları
- Halk Sigorta ile Halk Emeklilik
- Gayrimenkuller, arsalar ve Güllük Marina
- BOTAŞ'ın iletim hatlarının, TEİAŞ'a ait kamu hisselerinin yüzde 49 hissesi
- Haydarpaşa Projesi,
- Eti Maden'e ait sülfirik ve borik asit fabrikaları

Passolig “Tamamen Duygusal” bir uygulama

Sporda şiddet bu kadar artmışken tribünlere gitmek akıllı işi olmaktan çıkmışken, hadi gittin diyelim ilk darbe pahalı biletlerden geliyor. Vazgeçtin paran yetmedi, hadi bari tv'den izleyim dedin, “devlet tekeli”nden dolayı maçları televizyondan bile izlemek büyük lüks. Hadi paraya kıydın izledin, bu seferde maç tat vermiyor. İzlediğin futbol verdiğin paraya, çektiğin çileye değmiyor.

Ama güzel ülkemin pahalılığına hiç yakışmayan kalitedeki futbolu'nun hiç bir sıkıntısına çözüm olmayacak yeni bir uygulama getirdiler. Passolig Kart için sevgili bakanlarım diyor ki, gelirimiz arttı, Passolig Kart uygulamasından memnunuz.

Olsun aman onlar memnun olsun da bizler önemli değiliz. Zammı da sineye çekeriz, ekstra masrafları da sineye çekeriz gerekirse yemeyiz içmeyiz ama Ekonomisi Güçlü Türkiye'miz için her şeyi yaparız.

 

Bu makale 1382 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz