söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiİleride çevirme var, bayrakları saklayın...


İleride çevirme var, bayrakları saklayın...

Pazar günü bir arkadaşımla Söke Öğretmenevi'nin önünde buluştuk. O yoldan aşağıya doğru gidiyorduk ki, pencere den dışarı çıkartılmış Türk bayraklarını sallayarak geçen bir araba gördük. Orta yaşın biraz üstü iki 'amca' vardı aracın içinde. Tam o sırada elinde telsizle bir sivil polis hemen önlerine atladı bu iki amcanın, aracı sağa çekin diye işaret yaptı. Amcalar sağa çekti, onları yoldan çeviren kişi de yanlarına gitti.

Onlar konuşurken yanımızdan gelip geçenler homurdanmaya başladı. O civardaki oto yıkamacılar, ne oluyor diye dükkanlarından başlarını uzattılar filan...
İnsanların ilk tepkisi istisnasız şu oldu : “Eee tabi, gücü yeten yetene, durdursana Pkk bayraklı bir aracı, ama yoook onlara güçleri yetmez”

Bakın burada sıkıntı bir polis memurunun o aracı durdurması değil. Orada o iki amca illaki provakatör yada ırkçı faşist olmakla da suçlanmamış olabilir. Şu da denmiş olabilir mesela : “Bey amca bayrakları sallıyorsun ne güzel ama bak biri çıkar arabanın içindeyken size bir taş atar, önünü keser kavga çıkarır, canı sıkılır, Kobani'yi bahane eder çeker vurur, öldüğünle kalırsın”.

Evet bu gerçekten olabilir, biri çıkıp, Türk bayrağından ve onun temsil ettiği değerlerden nefret ettiği için, o aracın önünü kesebilir, taş atabilir, kavga çıkartabilir. Allah korusun ölümle sonuçlanabilecek bir olay yaşanabilir. Bu bahsettiğim size de çok olası ve 'doğal' gelmiyor mu? Çünkü senelerdir bu memlekette işler böyle yürüyüp gidiyor, cezasız kalan o kadar çok olay oluyor ki, insanlar suç işlemekten korkmuyorlar. Saygı, sevgi, toplumsal düzen, uzlaşma, empati gibi konulardan bahsetmiyorum bile, çünkü bu tekinsiz ortamda bunlar ancak seçim döneminde duyabileceğimiz “pembe” kelimeler kalıyor

Polis ve sürücü arasında nasıl bir konuşma geçti bilmiyorum ama şunu biliyorum ki, insanlar hem kendi polisine hemde o polisin zanlıları teslim ettiği adalet sistemine güvenmiyor.
Yıllardır sürdürülmeye çalışılan “açılım” da da dengenin sağlanamadığı gözüküyor. İnsanlar, polisin Kürtlere “Pozitif Ayrımcılık” yaptığı ve Türklere uygulanan kanunların, Kürtlere uygulanması konusunda cesaretinin olmadığını düşünüyor ve hiç saklamadan da dile getiriliyor.

Bu 3-4 dakklık araç durdurma mevzusu iyi mi oldu kötü mü oldu bilmiyorum, belki bir cinayet önlendi, belki de hiç bir şey olmayacaktı. Ama içimden şunu geçirdim. Keşke polis o Türk bayrağı sallanan aracı durdurmasaydı da, insanların senelerdir Türklük, Türkçe, Türk Bayrağı, kısaca Türk kimliğinin değerlerinin maruz kaldığı aşağılanma, ezilme, egemenlik elden gidiyor gibi bir çok olumsuz duyguyu azıcık olsa giderilebilseydi. O aracın o caddenen geçeceği 30 saniye boyunca sallanan bayrağı görünce, “Evet ya, helal olsun sana” “Amcama bak be ne güzel sallıyor bayrağı” diyerek mutlu olabilseydi.

 

Bu makale 1255 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz