HAYATIMIZI DEĞİŞTİRECEK DÜZENLEMELER…


HAYATIMIZI DEĞİŞTİRECEK DÜZENLEMELER…

 Hükümetten hayatımızı değiştirecek düzenlemeler geliyor...

Jandarmada atamalar, askerden alınıp İçişleri Bakanlığı’nın uhdesine bırakılıyor, Jandarmanın üniforması değişiyor, pasaport ve ehliyet verme yetkisi Emniyet’ten alınıp, Nüfus İşleri Müdürlüğü’ne veriliyor, molotof kokteyli resmen saldırı silahı sayılacak, bonzai uyuşturucu kapsamına alınacak, iş sağlığı ve güvenliği konusunda yeni düzenlemeler yapılacak...

Hükümetin üzerinde çalıştığı yeni iç güvenlik reform paketinin ayrıntılarını dün Başbakan Ahmet Davutoğlu açıkladı.

Tabbi ki açıkalamaların en önemli ayrıntılarının satır aralarında gizli olduğunu unutmamamız gerekir...

 

İşte Davutoğlu’nun açıkladığı reform paketinin satır başları şöyle;

EHLİYET VE PASAPORTU EMNİYET

DEĞİL, NÜFUS İDARESİ VERECEK

Türkiye vatandaşları yapılacak düzenlemenin ardından ehliyet ve pasaportu Emniyet’ten değil, Nüfus ve Vatandaşlık İdaresi’nden alacak.

DOĞUM, EVLENME, BOŞANMA VE ÖLÜM BİLDİRİMLERİ KOLAYLAŞACAK

Vatandaşların, evlenme, boşanma, ölüm ve doğum gibi bildirimleri yapmak için bizzat Nüfus İdaresine gitmesine gerek kalmayacak.

İSİMLER, MAHKEMEYE GİTMEDEN,

TEK DİLEKÇEYLE DEĞİŞECEK

Vatandaşlar, isimlerini ve soyadlarını değiştirmek istediklerinde, mahkemeye gitmelerine gerek kalmayacak. Nüfus İdaresi’ne verilecek tek bir dilekçeyle, vatandaşların istedikleri isim ve soyadı kullanmalarının önü açılacak.

NÜFUS KAYIT VE İKAMETGAH BELGELERİ İNTERNETTEN

Vatandaşların nüfus kayıt ve ikametgah belgelerinin muhtarlıklar yerine, internet üzerinden, e-devlet sisteminden almalarının önü açılacak.

JANDARMA VE SAHİL GÜVENLİK ATAMALARI İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NA BAĞLANIYOR

Mevcut sistemde atamaların Yüksek Askeri Şura tarafından yapıldığı Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda sistem değiştiriliyor. Atamaları yapma yetkisi İçişleri Bakanlığı’na veriliyor.

JANDARMANIN ÜNİFORMASI DEĞİŞECEK

Jandarmanın mevcut üniforması değişecek. Jandarmanın kıyafetini İçişleri Bakanlığı belirleyecek.

GÖZALTI SÜRESİ

Polise 24 saat gözaltı yapma hakkı veriliyor. Ancak bu yetki için üst amir ya da mülki amirden onay alma ve savcıya bilgi verme şartı getiriyor. Savcı gerek görürse, bunu 48 saat uzatabilecek. Zanlı en geç 4 günde Hakim karşısına çıkarılacak.

İSTİHBARİ DİNLEMELERE

DENETİM ARTACAK

İstihbarat alanında teknik takip ve dinleme gibi önlemler konusunda denetim arttırılacak. Denetimi İçişleri Bakanlığı’nın yanı sıra, Başbakanlık Teftiş Kurulu yapacak. Ayrıca Meclis’te 17 kişilik komisyona da rapor sunulacak.

ÖNLEYİCİ KISA DİNLEMELERDE MECLİS KOMİSYONU RAPOR TUTACAK

Herhangi bir suçun önlenmesi için önleyici kısa süreli bir istihbarat dinlemesinin yapılması halinde, bu dinlemeler TBMM’de bütün partilerin katıldığı komisyonda değerlendirilecek, rapor altına alınacak.

ŞİDDETE DÖNÜŞEN HER TÜRLÜ EYLEM

SUÇ SAYILACAK

Yapılan izinli gösterilere müdahale eden, saldırıda bulunan gruplar engellenecek. Şiddete dönüştüren her türlü eylem suç sayılacak.

MOLOTOF RESMEN SALDIRI SİLAHI OLACAK

Molotof kokteyli konusunda yasalardaki muğlaklık ortadan kaldırılacak, molotof resmen saldırı silahı kapsamına alınacak.

MASKE İLE GÖSTERİ YAPMAK SUÇ OLACAK

Gösterilerde, yüzünü kapatmak suç sayılacak. Gösteri alanına silahla girilmesine izin verilmeyecek. Gösteri alanına silahla girdiği saptananlara verilen ceza arttırılacak.

MALA ZARAR VERENLER, BEDELİNİ ÖDEYECEK

Toplumsal olaylarda verilen zararlar, suçluya rücu edilecek. Bu rücu zaman aşımına tabii olmayacak.

BONZAİ UYUŞTURUCU SAYILACAK, UYUŞTURUCU İMAL VE

SATIŞI TERÖR SUÇU OLACAK

Bonzai, tıpkı eroin gibi uyuşturucu kapsamına alınacak. Uyuşturucu imal ve satışı suçu, terör suçları kapsamına alınacak.

SOSYAL MEDYAYA DENETİM GELİYOR

Sosyal medyaya şiddet çağrısı yapan ve nefret söylemi yayan yayınlar konusunda denetim ve ceza geliyor.

EVDE İFADE DÖNEMİ BAŞLIYOR

Engelli, hasta, yaşlılar için ifadelerini evlerinde vermelerinin önü açılacak. Karakola ya da mahkemeye gelmelerine gerek kalmayacak.

TBMM’DE KOLLUK GÖZETİM KOMİSYONU KURULACAK

TBMM’de kurulacak Kolluk Gözetim Komisyonu ile, kolluk kuvvetlerinin kendilerine verilen yetkiyi kötüye kullanıp kullanmadıkları denetlenecek. Komisyona Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, Barolar Birliği ve üniversitelerden temsilciler de destek verecek.

AB UYUM KOMİSYONUNDAN GEÇECEK

Yapılacak olan tüm reformlar, önce TBMM AB Uyum Komisyonu’ndan geçirilerek, AB mevzuatına uyumu sağlanacak.

İŞ GÜVENLİĞİ DÜZENLEMESİ GELİYOR

İş sağlığı ve güvenliği konusunda yeni bir düzenleme yapılacak.

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI

Kişisel verilerin korunması kanununda düzenleme yapılacak.

PATENT DÜZENLEMESİ

Patent haklarının güvenceye alınması için yeni düzenleme yapılacak.

SANAL TİCARETE DÜZENLEME

Elektronik ticaretin düzenlenmesi için yasal çalışma yapılacak.

***

Vandalizm” (Vandallik) bilerek ve isteyerek, kisiye ya da kamuya ait bir mala, araca ya da ürüne zarar verme eylemidir. Vandal diye tanimlanan bir kisi; kirma, parcalama, yok etme, kesme, yakici madde atma, boya atma yoluyla sonucunu bilerek, baskasinin ya da kamunun sahiplendigi, önemsedigi ve degerli buldugu bir maddeye (örnegin, okul araç-gereçine, müzede sergilenen tarihsel bir yapita, resim galerisindeki bir tabloya) zarar verir... Günümüzde bir çok sosyal-kültürel-siyasi atmosfer içinde görevli! maganda zihniyetlerle poh-pohlanan toplulukların eylemlerinde ‘Vandalizm’ görebiliyoruz!”

Hükümetin başta; (Vandalizm) ve Molotofla ilgili tedbir ve önlemleri alınmasına ve yaptırımların uygulanmasına kimsenin karşı çıkması mümkün değil. Yıkıp yakmak gibi ilkel davranışları demokratik hak ve özgürlük olarak görmek en büyük yanlışlık ve haksızlıktır… Yeni reformda (Toplumsal olaylarda verilen zararlar, suçluya rücu edilecek. Bu rücu zaman aşımına tabii olmayacak.)

Hükümetin yapacağı bu yeni refomda gerek Jandarma, gerek Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda da sistemin değişecek olması çok önemlidir.

Jandarmada büyük şehirlerde pek iş düşmüyor gibi görünse de güvenliğimizin ve kolluk kuvvetlerimizin çok önemli bir kısmını oluşturması şüphesiz ki herkesin bildiği bir gerçektir… Kırsal kesimlerde Jandarmanın varlığını ve yasa koruyucu özelliği kıyafet değişikliğiyle hiç bir şekilde değişmez. Jandarma her türlü olayda gelir işini yapar ve gereken tedbirleri alır. Sahil Güvenlik Komutanlığı da karasuları sınırlarımızda gereken tedbiri almakta ve işini o kadar iyi yapmaktadır ki, bazı zamanlarda sınırlarımızı ihlal eden veya kaçak olarak sınırlarımızı geçmek isteyenlere karşı kara sularımızdaki güvenliği en iyi şekilde sağlamaktadır. Jandarma ve Sahil Güvenliğin personel atamaları İç İşleri Bakanlığına verilmesi, Polis teşkilatıyla bütünleşerek daha güçlü bir iç güvenlik sistemi oluşturulacağının en büyük göstergesidir.

Öte yandan Emniyet müdürlükleri bünyesinde bulunan pasaport ve ehliyet işlemlerinin Nüfus Müdürlüklerine aktarılacak olması da bir o kadar önemli bir konudur. Nüfus Müdürlüklerinde bu işlemlerin daha kolay ve daha anlaşılır bir şekilde yürüyeceği kanaatindeyim.

***

Bütün bir toplumu makul şüpheli konumuna getirmeden insanların demokratik hak ve özgürlüklerinin kıstlanmasına karşı olduğumuzu ve demokratik platformlarda her bireyin hakkını arama özgürlüğüne sahip olduğu günleri hep birlikte yaşamayı diliyoruz…”

 

 

Bu makale 1428 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz