söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSorumluluk istifası


Sorumluluk istifası

Geçen sene, 19 Aralık 2013 sabahı Tokyo Valisi Naoki Inose'nin istifa ettiğini öğrendik. 2020 Olimpiyatlarının Japonya'ya kazandırılmasındaki en önemli isimdi Naoki Inose.

500 bin dolar rüşvet aldğı iddia edildi. İstifa etti.

Açıklamasını yaptı, belgelerini, delillerini sundu. Hükümeti inandıramadı.

O da: “Hükümetin benim sorunlarım yüzünden felç olmasına izin veremeyiz. Hükümetin, Olimpiyatlar ve Paralimpik Oyunlar için yapması gereken hazırlıkları daha fazla ertelememek amacıyla istifa etmeye karar verdim” dedi.

Giderayak bizlerle ilgili de çok güzel tespitlerde bulunmuştu halbuki ; “Müslüman ülkelerin tek ortak yönü Allah. Birbirleriyle kavga halindeler ve toplumsal sınıfları var"

Daha sonra tepki görünce yanlış anlaşıldığını, islamiyete hiç bir kötü söz söylemediğini belirtti. Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim dedi. Yani vali, sıkıntılar islamiyette değil, müslümanlarda demeye getirmişti.

Ama biz bir kere tatmin olmuştuk. Kolay değil koca valiye özür diletmiştik, işte bizim gerçek gücümüz buydu, müslüman aleminin koruyucusuyduk.

Adamcağızın ne demek istediğini anlayamamıştık. Biz her kazadan sonra Allah demeye, Kader demeye devam etmiştik.

Son 14 senede 10 kez başbakanını değiştirmiş bir ülkenin Valisiydi.

Sorumlulukları vardı tüm bu istifa eden insanların. Onurları vardı. Haklarında yapılan en ufak bir suçlama bile istifayla sonuçlanmıştı?. Belki de en önemlisi hepsi kendi başarısızlıklarını kabul ederek makamlarını kendisinden daha iyi idare edecek birine bırakma gayreti içindeydiler.

Son 14 senede 10 kez başbakanını değiştirmiş bir ülke de istikrar sürmedi belki ama Japonya büyüdü.

Aynı tarihlerde bizim ülkemizde olanları hatırlatmama gerek var mı?

 

Bu makale 1178 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz