Bir yanlıştan dönülüyor…


Bir yanlıştan dönülüyor…

Çalışanın emekli maaşı artıyor...

Hükümetten çalışanlara emeklilik müjdesi geldi.
Çalışma süresi uzadıkça emekli aylığını düşüren sistem rafa kalkacak. Uzun çalışan, yüksek emekli maaşı alacak...
Doğrusu da buydu…
Bugün bir çok çalışanın umutla bekleğidi ve kurduğu emeklilik hayallerini kara bulutlar sarmıştı. Önceki düzenlemede sistem; emekliliğin geldi, ya işten ayrıl çalışma ya da alacağın emekli aylığı düşecek, diyordu ve 2015 yılında yapılacak düzenlemeyle bu yanlıştan dönülüyor.
Hükümet, çalışanların yüzünü güldürecek önemli bir adım atıyor. 2015 Yılı Programı'na göre, çalışma süresi uzadıkça ileride bağlanacak emekli aylığını düşüren sistem rafa kaldırılıyor…
Hükümet, 2015'in Aralık sonuna kadar yapılacak düzenleme ile emekli aylığı hesaplamalarında kullanılan yöntemlerin değişeceğini ve çalışma hayatında uzun süreler kalmayı teşvik edecek şekilde güncelleneceğini açıkladı. Böylece çok çalışan yüksek emekli maaşı alacak.
Mevcut sistem, yaklaşık 3 bin liranın altında brüt kazanç elde eden sigortalı çalışanların ileride alacağı emekli maaşını, çalıştığı her yıl başına düşürüyor.
Asgari ücretle çalışanlarda bu düşüş yılda 30- 40 lira civarında oluyor. Çalışanların emekli aylıkları, aylık bağlama oranı ile ortalama kazancın çarpımı yoluyla hesaplanıyor. Aylık bağlama oranı 3 farklı dönem için ayrı ayrı hesaplanıyor. 1999'a kadar, aylık bağlama oranı, 25 yıl sigortalılık süresi için yüzde 76 oldu. 2000-2008 arasında sistem değiştirildi ve 25 yıl için oran yüzde 65'e çekildi.
Aylık bağlama oranı, Ekim 2008 sonrasında ise 25 yıl için yüzde 50'ye indi. Ekim 2008'den sonra uygulanan aylık bağlama oranı düşük olduğu için, bu tarihten sonra çalışılan her yıl emekli aylığını düşürücü rol oynuyor.
Yeni düzenleme ile, uzun süre çalışanın ileride alacağı emekli maaşını düşüren sistem sona erecek. Çok çalışanın, emekli maaşı da fazla olacak.
Bir çok çalışan taraffından bir anlam verilemeyen bu sistemden dönülmesi memnuniyet yarattı.

 

Bu makale 1322 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz