Borç Yapılandırmasında Son Hafta!


Borç Yapılandırmasında Son Hafta!

Vergi ve trafik para cezası borçlarında torba yasa ile getirilen yapılandırma fırsatından yararlanmak için son haftaya girildi. 1 Aralık günü mesai bitimine kadar başvurmayanlar, fırsatı kaçıracak. Borçlarını, faiz yükünden kurtularak peşin ya da taksitle ödemek isteyenlerin başvuru süresini kaçırmaması gerekiyor.
Motorlu Taşıtlar Vergisi, Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi ile trafik cezası borçlarına yapılandırma için başvuru süresi 1 Aralık'ta doluyor. 1 Aralık günü mesai bitimine kadar başvurmaları gerek.
SÖKE VERGİ DAİRESİ'NDEN UYARI...
Söke Vergi Dairesi Müdürlüğü 6552 sayılı İş Kanunun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakları Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun hakkında geçtiğimiz gün bir açıklama yapmıştı.
Söke Vergi Dairesi Müdürülüğünden yapılan açıklamada, 6552 sayılı kanunda değinerek kesinleşmiş borçlarının yapılandırılmasının önemli olduğunu belirtti ve son başvuru tarihinin 01 Aralık 2014 olduğu belirtildi. Çıkarıla kanunun bir af olmadığını da belirtilirken, yasa kapsamında neleri yapılacağı, ödemelerle ilgili durumu, peşin ve taksitli ödemelerdeki ödeme oranları ile araç muayenelerinde yapılan işlemlerle ilgili bilgiler verildi.
"6552 sayılı kanunun 73.maddesi ile 30.04.2014 tarihinden önceki dönemlere ve bu tarihe kadar tahakkuk ettiği halde ödenmeyen vergilerin yeniden yapılandırılması öngörülmüş olup kanunun yayımı tarihini takip eden 2. ayın sonuna kadar başvuru imkanı getirilmiştir. Kanun 11.09.2014 tarihinde yürürlüğe girdiğinden takip eden ayın sonu olan 30 Kasım 2014 tarihinde başvuru sona erecek olup 30 Kasım tarihinin tatil olması nedeniyle 01 Aralık 2014 tarihinde başvuru sona erecek ve ilk taksiti ödeme süresi 31.12.2014 tür.  Kanunun 74. maddesinde Kurumlar Vergisi Mükelleflerinin 31.12.2013 tarihi itibariyle kayıtlarında yer aldığı halde işletmelerinde bulunmayan kasa mevcudu, ortaklara borçlar/alacakların düzeltilmesi kanunun yayımlandığı ayı takip eden 3. ayın sonuna kadar düzeltmeleri gerekmekte olup beyan ve ödeme süresi 31.12.2014 tür. Kanunun 79. maddesi ile 11.09.2014 tarihi itibariyle trafik muayeneleri yaptırılmayan araçların %5 olan gecikme ücreti yerine kanunun yayım tarihi olan 11.09.2014 tarihine kadar Yİ-ÜFE aylık değişim oranında 11.09.2014 tarihinden sonra aylık %1 oranında faiz alınarak yapılandırılmakta olup 31.12.2014 tarihine kadar araçların fenni muayenelerinin yaptırılması gerekmektedir."
Son başvuru tarihi; 01 Aralık 2014 sona erecek…
NASIL BAŞVURULACAK?
Motorlu Taşıtlar Vergisi ve trafik para cezası borçları için Gelir İdaresi'nin internet adresi www.gib.gov.tr üzerinden internet aracılığıyla, bağlı bulunulan vergi dairesine şahsen ya da posta yoluyla başvurulabiliyor. Emlak Vergisi ve Çevre Temizlik Vergisi borçları için ise başvuru adresi belediyeler... Yetkililer, borçluların yapılandırma fırsatından yararlanmak isteyenlerin başvurularını son güne bırakmamalarını öneriyor. 1 Aralık günü mesai bitimine kadar başvurmayanlar, fırsatı kaçıracak. Vergi ve trafik para cezası borcunu yapılandırmak için başvuranlar, peşin, ya da 6, 9, 12, 18 eşit taksitte ödeme seçeneklerinden birini seçecek. Taksit ödemeleri 2 ayda bir yapılacak.?36 ay vade 6 taksitte 12 ayda yapılacak ödemelerde 1.05, 9 taksitte 18 ayda yapılacak ödemelerde 1.07, 12 taksitte 24 ayda yapılacak ödemelerde 1.10, 18 taksitte 36 ayda yapılacak ödemelerde ise 1.15 katsayısı esas alınacak. Peşin ödeme için de taksitli ödemelerde ilk taksitin yatırılması için de son tarih 31 Aralık.

HACİZLER ERTELENDİ AMA HEP 1 ARALIK'TAN SONRAYA
1 Aralık’tan sonra borcunu yapılandırmayan mükelleflerin hesaplarına, alacaklarına ve kira gelirlerine el konulacak, yapılandırmadan yararlanmayan borclunun ev ve iş yerlerine icra memurlarıyla gidip borçlarının tahsili yapılacak...
Yasanın çıkacağından, bu yılın ikinci altı aylık döneminde borçlulara gelen hacizler ertelendi… 1 Aralık’tan sonra borcunu yapılandırmayan mükelleflerin başta banka hesapları olmak üzere, alacaklarına, gelecek kira gelirlerine el koyulacak, borcunu ödemeyenlerin ev ve iş yerlerine icra memurlarıyla birlikte gelerek borcun tahsili için tüm yolları denecek.
Bu uyarıyı da buradan bizler yapalım…

 

Bu makale 921 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz