BAŞKAN TOYRAN'DAN MUHTARLARA KAHVALTI


BAŞKAN TOYRAN’DAN MUHTARLARA KAHVALTI

Belediye Başkanı Süleyman Toyran göreve geldiğinden beri gerek basın mensuplarıyla gerek (köy) mahalle muhtarlarıyla, gerek seçimlerde çalıştığı kadın kollarıyla arada sırada düzenlenen kahvaltılı toplantılarda bir araya geliyor…
30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde aldıkları bu bayrağı, yaptıkları her hizmetle daha yukarıya çıkartma amacı güden başkan Toyran ve ekibini bu toplantıda dersini çalışmış ve hazırlıklı gördüm...
Nisan ayından bu yana ikinci kez buluştuğu mahalle muhtarları ile sekiz aylık çalışmalarını paylaşırken, 2015 yılı planlamaları hakkında önemli bilgiler verdi ve 2015 yılında kaynak oluşturabildikleri kadar yapacakları işleri de kimseden destek almadan Söke Belediyesi olarak kendi imkanlarıyla yapacaklarını dile getirdi.
Başta Söke merkez mahalleleri ve (Köylerimiz) yeni mahallelerimizde yaşayan vatandaşlarımız Büyükşehir’den çok şey bekliyor. Ama başta muhtarlarımız olmak üzere kimse hangi hizmeti Söke Belediyesi’nden, hangi hizmeti Büyükşehir Belediyesi’nden isteyecek onu bilemiyor… Yerel seçim kampanyalarında bir çok vaad veren ve verdiği vaadleri tam olarak yerine getirmeyen Büyükşehir, Halkın beklentileri karşılayamıyor…
Belde ve Köy’den Mahalleye dönüşen yeni mahallerimizde hizmetleriyle iz bırakmak istediklerini belirten Belediye Başkanı Süleyman Toyran, Bütün köy muhtarlarını bir bir dinledi ve sorunlarına derman olmak için belediye müdürlerine görev verdi ve muhtarların tüm dilek ve isteklerini bir bir not aldırarak; “Elimizden geldiğince çözüme kavuşturacağız.” dedi.
Bazı muhtarlarımızın bulundukları mahallelerdeki vatandaşın sesini yansıtmasıyla bir ara ortaya çıkan sert havayı büyük bir olgunluk, samimi ve sıcak bir ortamda dönüştüren Belediye Başkanı Süleyman Toyran, Söke Belediye Sosyal Tesislerinde başkan yardımcıları Fahri Sivrioğlu, Ahmet Karakaş ve bazı daire müdürleri birlikte, sekiz aylık çalışmalarını muhtarlara bir bir anlattı. Mahalle Muhtarlarının sorularını da yanıtlayan Belediye Başkanı Süleyman Toyran; ”Hizmetten kaçma şansımız ve lüksümüz yok. Bu göreve talip olurken halkımızın içinde olacağız, sözünü vermiştik, Amacımızı mahalleye dönüşen eski köylerimiz ve eski beldelerimizde  hizmetlerimizle iz bırakmak. Bunu da muhtarlarımızın destekleri ile yapmayı arzu ediyoruz.”dedi.
25 kişilik kadın işçilerden oluşan özel temizlik ekibinin ilçe merkezinin ardından mahallerde verdiği hizmetlerden olumlu geriye dönüşler olduğunu söyleyen Başkan Süleyman Toyran; ”Şu anda bu ekibimizin elinin değmedi sekiz mahallemizi kaldı. Oralara da kadın eli değecek” dedi.
Görev geldikleri günden günümüze yapılan hizmetleri bir bir anlatan Belediye Başkanı Süleyman Toyran, Tüm Mahallerimizin mezarlıkları temizlenirken, camilerimizin temizliklerinin yapıldığını, eğitime desteğin her zaman olduğu gibi devam ederken ilk kez tüm okullarımızın temizlik malzemelerinin dağıtıldığını, mahallerimizde şu ana kadar 16 bin metrekare parke yol döşendiğini, yıl başına kadar hedeflerinin 20 bin metrekare parke yol yapmak olduğunu, 12 Adet metruk binanın yıkıldığını, 12 metruk binanın yıkımı için çalışmalar tamamlandığını ve yıl sonuna kadar yıkılacağını, ilçemizde bulunan bir çok trafo ve merdivenlerin dış cephelerinin yenilenerek estetik hale getirildiğini, Söke Belediyesi kademesinin oluşturularak kendi araçlarının bakımını ve arızalı araçları ilk müdahaleyi kendi imkanlarıyla yaptıklarını, göreve gediklerinden bu yana vatandaşlarımızın sivri sineksiz yaz geçirmeleri için büyük çaba sarf ettiklerini, bazı dağ mahallerinde sorun yaşansa da; 2015 yılında sineksiz bir yaz sezonu yaşanması için yeni yılda çalışmaları daha erken başlayacağını, çevre yolunda yapılan düzenleme ile 6 bin metrekare yeşil alan kazanıldığını, 2015 yılında bu projenin Ali Rıza Efendi İÖO yanındaki çevre yolu köprüsüne kadar devam ederek 10 bin metrekarelik yeşil alan kazandırılacağını, Sökespor’a ve amatör spor kulüplerine desteklerin antarak süreceğini, Söke Bey, Nuh Bey Semt Evlerinden sonra Bağarası Semt Evini açtıklarını, sırada Güllübahçe Semt Evi’nin olduğunu, Meslek edindirme ve hobi kurslarında 815 kursiyerin eğitim görmekte olduğunu, Söke Belediyesi olarak kültürel etkinliklerle ilgili projelerin yaygınlaştırılacağını, Karakaya Festiavlinin yanı sıra Serçin’de Yılan Balığı Festivali ve Priene Festivali ile bölgemizin kültürel varlıklarını tanıtmak istediklerini, Söke Kurtuluş Şenlikleri ve Pamuk Festivalinin birkaç gün ile sınırlı yapılacağını düzenlenen slayt gösterisiyle anlattı.
Muhtarlarımızı ve basın mensuplarının olumlu izlerle ayrıldığı toplantının sonunda katılan Muhtarlar Belediye Başkanı Süleyman Toyran’a teşekkür ederken, bu toplantıların iki ayda bir yapılmasına karar verildi.


Son söz;
Gelirlerinin yüzde 95’ini kaybeden Söke Belediyesi, 2015 yılında mevcut bütçesiyle yeni yatırım yapabilecek mi yoksa eline geçen gelirle yalnızca yukarda sayılan rutin belediyecelik hizmetlerini sürdürmeye devam mı edecek?
Söke yine makus talihine yenik düşüp, diğer ilçelerden geri kalmaya devam mı edecek, yoksa doğru planlama ve doğru bütçe ile bölgenin parlayan yıldızı mı olacak?
Büyükşehir Belediye Yasası, bağlı ilçe belediyelerine sıkıntıları da beraberinde getirdi. Kaynağı olmayan belediyeler, iki yıl içinde daha büyük sıkıntılarla karşılaşacak, personel maaşlarını dahi ödeyemeyecekler… Söke Belediyesi’nde durum nedir? Söke Belediyesi kendi öz kaynaklarıyla ne kadar idare edecek? Ya da kaynak yaratmakta neleri kullanacak?
Şu anda Söke Belediyesinin elinde bir şirketi var. Bu şirket üzerinden kredi alıp, kendi bünyesinde bulunan arsalarda yeni projeler hazırlayarak konut üretip değerlendirmeyi planladığını başkan Toyran’ın önceki açıklamalırdan biliyoruz. Bu ne kadar yeterli olacak? Bunları hep birlikte yaşayarak göreceğiz…
Toplumumuz, alışmaya çalıştığı Büyükşehir kavramından dolayı bir boşlukta; kimse neyi Söke Belediyesi’nden neyi Büyükşehir Belediyesi’nden isteyecek onu bilemiyor… Ve ortaya bazen absürt olaylar çıkıyor... Öte yandan Büyükşehir belediyesi, 2015 ve sonrası için ilçemize hangi yatırımları ciddi olarak planlıyor?
Basın mensupları olarak bizler yapılan tüm iyi şeylerin destekçisi olduğumuz gibi eleştirilecek yönleri ve sorulacak sorularla her zaman karşınızda olacağız…

Haber-Yorum:
YILMAZ SALUM
e,mail: y.salum@hotmail.com
Gsm: 0 536 893 10 45

 

Bu makale 1044 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz