YILBAŞI GECESİ ELEKTRİKLER KESİLDİ...


YILBAŞI GECESİ ELEKTRİKLER KESİLDİ...

 

Önceki akşam bir çok evde olduğu gibi bizlerin evinde de yılbaşı gecesi nedeniyle yemekler yapıldı, sofralar kuruldu, misafirler geldi, ailecek yemek yenecek ve yeni yıl karşılanacaktı.

2015‘e sayılı saatler kala, yeni yılı kucaklamaya hazırlanırken televizyon kanallarıdaki yeni yıl haberlerinin tam da orta yerinde Cumhuriyet ve Çeltikçi Mahallelerinde benim de evimin bulunduğu bölgede elektrikler saat 18:20 gibi kesildi. Muhtemelen aşırı enerji yüklenmesinden kaynaklanan elektrik kesintisi yaklaşık 1 saat 30 dakika sürdü. Bizler de karanlıkta kalınca yemeklerimizi mum ışıkları altında yiyerek güzel bir nostalji yaşadık.

Televizyon başta olmak üzere teknolojiden uzak yılbaşı yemeklerini yerken sohbet etme fırsatını bulduk. Ne kadar özlemişiz yemek yerken sohbet etmeyi… Mum ışığı, gaz lambası, lambanın kokusu, isi, yani eskiler sohbetlerimizin konusu oldu… Gördük ki teknoloji ne kadar çok sarmış hayatımızı, gördük ki loş karanlıkta sohbetin tadını özlemişiz.

Elektirikler gelince o sihirli büyü bozuldu...

Her yer aydınlandı televizyonlar açıldı. Herkes televizyona daldı. Televizyonlarda sahte gülücükler, sahte mutluluklar herkes yine onlara baka kaldı…

Eskiden hayat daha mı güzeldi?

Yoksa biz sohbet etmeyi mi unuttuk?

Siz ne dersiniz...

Teknolojinin bu denli hızlı artması ve hayatımızı kolaylaştırması çok önemli bir unsur. Kimse yanlış anlamsın teknolojiye karşı değiliz ama insanların birbirine olan saygısı ve sevgisi yani öz duyguları teknolojiyle yok olmasın…

 

***

YENİ YILIN İLK ZAMMI GELDİ...

Hükümet, yılın ilk zamlarını sigara ve içkiden alınan maktu vergilere yaptı.

Resmi Gazate’nin dünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, hem alkollü içkilerde hem de sigarada vergi oranları aynen korunurken, asgari maktu vergi oranlarında artış oldu.

Bakanlar Kurulu kararına göre, birada 0.74 lira olan litre başına maktu vergi yüzde 15 artışla 0.85 kuruşa çıkarılırken, vergi oranı yüzde 63 olarak korundu.

Şaraptaki maktu vergi yüzde 16 artışla 3.97 liradan 4.59 liraya, köpüklü şarapta maktu vergi de yüzde 16 artışla, 26.83 liradan 31.02 liraya çıkarıldı.

Rakının maktu vergisi de yüzde 21 artışla, 89.11 liradan, 107.72 liraya yükseltildi.

Sigarada vergi oranı da yüzde 65.25 olarak korunurken, asgari maktu vergi yüzde 5 artışla 0.1875 liradan, 0.1971 liraya yükseltildi.

Üretici firmaların, bu artışları zam olarak fiyatlarına yansıtması bekleniyor.

 

Bu makale 975 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz