MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARI…


MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARI…

7 Haziran'da yapılacak olan milletvekili genel seçimlerinde aday adaylıkları tüm hızıyla sürüyor, Ak Parti, CHP ve MHP'de durum ne, seçime doğru nasıl bir yol izliyorlar, bir de bu pencereden bakalım.


Hani son günlerde bir dizideki slogan gibi (bi de böyle düşün…:)


CHP ve MHP'de hava durgun, şu anda en aktif parti AK Parti,  aday adayı akını var…
Aydın’da en fazla milletvekilliği için aday adaylığı başvurusu yapılan AK Parti’de, aday akını yaşandı… Milletvekilliği müracaatının son günü olmasından dolayı cuma günü büyük sürprizler yaşandı… Ak parti İl Başkanı Özmen, Genel Merkeze yapılan başvurularla birlikte Aydın AK Parti’de aday sayısı 50’nin üzerinde olacağını söyledi.

SÖKE AK PARTİ'DE DURUM...
Söke'den AK Parti İl Başkanlığına milletvekilliği başvurusu yapanlar arasında; Merhum Vali Recep Yazıcıoğlu’nun ve eski Devlet Bakanlarından Sait Yazıcıoğlu’nun kardeşi Uzm. Dr. Selma Yazıcıoğlu Özcan, 30 Mart yerel seçimlerinde AK Parti Söke belediye başkan adayı işadamı Metin Yavuz, Ak parti eski ilçe başkanlarından Namık Yıldırım, Ak Parti il Yönetim kurulu eski üyelerinden Sebahattin Akkın, Sökeli İşadamı Ömer Koyuncuoğlu ve İşadamı Mehmet Koyuncu, Aydın milletvekilliği aday adaylığı sahnesinde yerlerini aldılar… Milletvekili aday adayı dilekçelerini AK Parti Aydın İl Başkanlığına teslim eden adaylar, öncelikli hedeflerinin AK Parti’yi Aydın’da birinci parti yapmak olduğunu söylediler.
***
Aydın'ın batı yakası olan Didim, Kuşadası ve Söke üçgeninde son yerel seçimlerde CHP belediyeleri kazandı… Ak Parti batı bölgesinde yerel seçimlerde belediye başkanlıklarını kazanamadı. Ama milletvekili genel seçimlerinden büyük oranda oy bekliyor. Çünkü batı bölgesi, artık kendilerini mecliste temsil edecek bir veya bir kaç milletvekili istiyor. Bu ses özellikle son haftalarda daha da yükseldi. Gerek sivil toplum kuruluşları, gerek basınımız, gerekse Söke halkı; "milletvekilimizi istiyoruz" diyerek, parti genel merkezlerinin dikkatini çekmeye başladık...
***
Ticaret Odası'nda üç parti başkanlarının katılımı ile gerçekleşen toplantıda arzu edilen düşünce ilçemizin iktidar yatırımlarından fazla destek görememesi nedeniyle "Söke kendi milletvekilini çıkarmalı" denildi. İşte sırf bu yüzden ilçemizin kaybedecek vakti yok.
***
Ak Parti'den Dr. Selma Yazıcıoğlu Özcan ve İşadamı Metin Yavuz, bu seçimlerde Sökelinin tam da istediği aday olabilir mi?
Yerel seçimlerde Süleyman Toyran, taze kan olarak girdiği seçimi kazandı, şimdi de Ak Parti aday adayı Dr. Selma Yazıcıoğlu Özcan'la Ak parti batı bölgesinde yeni bir heyecan yaratabilir mi? İşadamı Metin Yavuz da adaylıkta büyük atağa kalktı. Gerçekten bu seçimlerde Söke olarak çok şanslıyız. Adaylarımzın hepsi birbirinden özel ve kaliteli…
Öyle ki Ak Partinin aday adayları içinde yeni yüz ve ayrıca bayan olma kriteri bile Dr. Selma Yazıcıoğlu Özcan'ı bir adım önde olduğunu gösteriyor.
Şimdiden tahmin yapmak biraz erken ama; Dr. Selma Yazıcıoğlu Özcan'ın şansı bu seçimlerde biraz daha yüksek… İşadamı Metin Yavuz da kulvarında kendi özellikleriyle adaylığı zorluyor.
Gönül ister ki; İkisi de milletvekili olarak seçilebilir bir sıradan aday olsun… İnanın bana seçilirler…
Siz ne dersiniz?…
***
Önceki dönemin (tüm partilerdeki) mevcut milletvekilleri çok yıprandı, yüzleri eskidi ya da küpleri doldu… Ne derseniz deyin… Bunların değişmesinin zamanı geldi ve parti genel merkezleri de bunun farkında...
Yani yeniden aday adayı olan önceki milletvekillerinin parti sıralamalarında işleri çok zor… Ak parti milletvekilleri batı bölgesinde maalesef yeterince mesafe almadı. Bu yüzden Ak partinin ciddi olarak kabuk değişimine ihtiyacı var, yine bu adaylarla seçimlere girerse Ak parti içi fiyasko olabilir… Yeni Milletvekili adaylarıyla 7 Haziran milletvekili genel seçimlerine girmesi batı bölgesinde heyecan yaratır.
***
Söke'den Ak Parti'den aday adayı olan Dr. Selma Yazıcıoğlu Özcan, Metin Yavuz, Namık Yıldırım, Sebahattin Akkın, Ömer Koyuncuoğlu ve Mehmet Koyuncu'ya aday adaylık yolunda başarılar diliyoruz.
Söke olarak yukarda ismini saydığımız adayların en az birini seçilebilir bir sırada milletvekili adayı olarak görmek istiyoruz.

SÖKE CHP'DE DURUM...
Aydın'ın batı yakası olarak adlandırılan Didim, Kuşadası ve Söke üçgeninde son yerel seçimlerde belediye başkanlıklarını CHP kazandı…
Özelllikle Söke'de Süleyman Toyran'la üçüncü kez yerel iktidarı alan CHP, Milletvekili genel seçimlerine miletvekili adayı olmadan mı girecek?
7 Haziran'da yapılacak olan milletvekili genel seçimlerinde ne gariptir ki batıdan gerçek anlamda milletvekili olabilecek bir aday adayının çıkmamasının nedenleri araştırılmalı…
Söke CHP olarak yerelde üçüncü kez iktidar olup, kendi içinde örgütün bazı kesimlerini partiye küstürüp, partide yaşanan heyecanın tükendiği görülmekte.
Öte yandan şu da bir gerçek ki; geçen 11 yıllık süreçte bir milletvekili aday adayı çıkaramayıp sıfır çekecekmek; Söke CHP için çok acı bir durum olsa gerek… (Bu arada milletvekili Metin Lütfi Baydar'ın Söke'nin değel tüm Aydın'ın adayı olduğu) nu hepimiz bilmekteyiz… 
İşte bu noktada aslında 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Söke CHP'yi Süleyman Toyran'ın adaylığı ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun rüzgarı kurtardı diyebiliriz. Üçüncü dönem de yerel iktidar olan CHP'nin Sökeli seçmeni ise sandığa giddiği zaman kime oy verecek? Merak konusu…
Çünkü Sökeli adayları yok. CHP'de aday adayı yok desek de eski milletvekili Mehmet Semerci siyaset sahnelerinden hala boy gösteriyor. Yoksa tekrar adaylık düşüncesi olabilir mi?..

SÖKE MHP'DE DURUM
Söke Ticaret Odası'nın yaptığı toplantıda bilgilendirmede bulunan MHP İlçe Başkanı Bülent Demirbaş, resmi olmasa da Söke’den şu ana kadar bir kişinin milletvekili adaylığı için başvuru yaptığını, birkaç isimin de adaylık için adlarının zikredildiğini söyledi.
Son bir aydır yaptıkları çalışmalar ve genel merkezleri ile görüşmelerde Sökeli adaya ikinci sıranın verilebilmesi için adeta genel merkezle inatlaştıklarını söyleyen MHP İlçe Başkanı Bülent Demirbaş; bu tutumda kararlı olduklarını söyledi.
Bülent Demirbaş; “Söke’den milletvekili çıkarmak için çaba gösteriyoruz. Gerekirse genel merkezimize gideceğiz. Adaylık konusunda MHP’nin kapısı herkese açık” dedi.
Yani MHP'de Söke’den şu ana kadar bir kişinin milletvekili adaylığı için başvuru yaptığını, birkaç isimin de adaylık için adlarının kulislerde söylendiği bilinmekte. MHP'de milletvekililği aday adaylığı için önümüzdeki günlerde bir basın açıklaması yapılması bekleniyor.

 

Bu makale 1738 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz