HIDRELLEZ COŞKUSU YAŞANDI (SÖKE'NİN YENİ MESİRE ALANLARINA İHTİYACI TEKRAR ORTAYA ÇIKTI...)


HIDRELLEZ COŞKUSU YAŞANDI

SÖKE’NİN YENİ MESİRE ALANLARINA İHTİYACI TEKRAR ORTAYA ÇIKTI...


Her yıl 5-6 Mayıs’ta kutlanan hıdrellez şenliği bu yıl yine
Söke çayı kenarlarında kutlandı... Dileklerimizi yazıp bir kağıda ilçemizin içinden geçen Söke çayına bıraktık. Söke çayının kıyısına taştan evler yaptık. Kıyılardaki biriken çamurlara sevgililer kavuşmak dileğiyle isimlerini yazdılar, kimimiz dilek diledik, kimimiz dua ettik.
Allah’tan maden ocakları faaliyetlerini durdurdu da Söke Çayında bu kez kara sular akmıyordu, ama kara çamur duruyordu...
1960-1970’li yıllarda, Aydın yolu üzerine bulunan Şarlak mevkiinde kutlanan hıdrellez şenlikleri 1980 sonrası, Kemalpaşa Mahallesi Söke çayı kenarı, madenciler köprüsü civarına kutlanmaya başlandı… Gel gelelim yıllar geçti, şehir kalabalıklaştı, çay kirlendi ve biz hala sıkıştırılmış bu dar alanda, toz, toprak, kara çamur içinde, hiç bir tabiat varlığı olmayan bu küçük meydanda hıdrellez kutlanmaya çalışıyoruz. Ama ilerleyen genlerde Söke Çayının ıslah edilmesiyle bu kutlamalar tüm çay boyunca, tartemiz bir şekilde yapılabilir.
“İlçemizde bir mesire alanı yok!…”
Söke, Büyükşehir yasasıyla kendine bağlı köylerin mahalle statüsü kazanmasıyla kocaman bir şehir oldu…
Özellikle geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen Çavdar şenliğinde bu bir kez daha anlaşıldı. İnsanlarımızın gezip dolaşacağı yeşil alanlara ihtiyacı var. Beşparmak dağları bir tabiat harikası buna kimsenin şüphesi olmasın, doğasıyla tarihiyle eşi benzeri yok. Ama Söke içinde bir mesire alanın ihtiyacı her zaman hissedilmekte. Geçmiş yıllarda, gazetemizin sütunlarında, bu konuyu gerek köşe yazılarında, gerek haberlerimizde defalarca dile getirdik. İlçemizde güvenli ve sağlıklı bir mesire alanının olmayışı, halkımızın çevre bölgelerdeki Davutlar, Kuşadası, Didim Akbük gibi yerlere gitmesini gerektiriyor. Söke’mize yaraşır, yemyeşil doğal ortamda ailecek vakit geçirebilecek ya da piknik yapılabilecek bir yerin olmamasının eksikliği  bu hıdrellezde yeniden gözlemledik.
***
Hıdrellez demişken, Hıdrelezle ilgili kısa bir alıntı;
“Hızır; hayat suyu(ab-ı hayat) içerek ölümsüzlüğe ulaşmış; özellikle de baharda insanlar arasında dolaşarak onlara yardım eden, bolluk, bereket ve sağlık dağıtan, Allah katında bir elçidir. Hızır’ın hüviyeti, yaşadığı yer ve zaman belli değildir. Hızır, baharın, baharla vücut bulan taze hayatın sembolüdür. Hızır inancının yaygın olduğu ülkemizde Hızır’a atfedilen özelliklerin bazıları: Hızır, zor durumda kalanların yardımına koşarak insanların dileklerini yerine getirir. Kalbi temiz, iyiliksever insanlara daima yardım eder. Uğradığı yerlere bolluk, bereket, zenginlik sunar. Dertlilere derman, hastalara şifa verir. Bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini, insanların kuvvetlenmesini sağlar. İnsanların şanslarının açılmasına yardım eder. Uğur ve kısmet sembolüdür. Mucize ve keramet sahibidir.
Kutlama Mekanı:
Hıdrellez kutlamaları genel olarak yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılmaktadır. Hıdrellez’de baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme adeti vardır. Baharın ilk kuzusu yenildiği zaman sağlık ve şifa bulunacağına inanılır. Bugünde kırlardan çiçek veya ot toplayıp onları kaynattıktan sonra suyu içilirse bütün hastalıklara iyi geleceğine, bu su ile kırk gün yıkanılırsa gençleşip güzelleşileceğine inanılır.
Gecesi: Hıdrellez gecesi Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi herhangi bir yere istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar.”
***
Herkesin içini Allah bilir… Kimsenin niyetinden şüphe yok. Yapılan dualar ve ibadetler kul ve Allah arasındadır. Ama yapıldığı yer temiz ve düzenli olsa daha güzel olmaz mı? Bu Hıdrellez’de de mesire alanının eksikliğini bir kez daha gördük…
Kim ki gerektiğinde kafasını dinlemek için; doğayı, gezmeyi, yürümeyi, spor yapmak için ya da ailecek oturup piknik yapacağı, çocukların eğlenip coşacağı, denetimli, güven içinde bir yer istemez...
Hıdrellez şenliği kutlamalarında gündeme gelen, yeni mesire alanı ihtiyacı yıllardır konuşulmuş, ancak bu konuda bir adım atılmamıştı.
Söke Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl Kemalpaşa Mahallesi üzerindeki alanı mesire alanı olarak projelendirmesi ve tel örgüyle çevirmesinin ardından bazı yerlerine beton duvarların yapılmasıyla kaldı. Söke Belediyesi Kemalpaşa Mahallesi üzerinde bulunan, planlarda da mesir alanı olarak bilinen yerin yollarını nihayet düzenleyerek parke taşı döşemeye başladı.
***
İlçemizde bir çok park var diyebilirsiniz; yeni yapılan Çeltikçi parkı, Harikalar parkı, Atatürk parkı, Uğur Mumcu parkı vs...  Ama mesire alanımız var mı?… Yok!..
Yine bu Hıdrellez’de mesire alanının eksikliğini bir kez daha gördük… Belediyemiz çeşitli etkinlikler yaptı, vatandaşlarımız kalabalık bir şekilde yine çay kıyısını doldurdular, ama kimseden çayın kirliliği hakkında yine bir ses çıkmadı…
Evet hıdrellez akan su kıyısında kutlanır, ama temiz su kıyısında kutlanmalı...
Pis bir çayda dilek dileyip o dileğin gerçekleşmesini beklemek, ne kadar doğru? Bilinmez… Galiba ilçemizde herkes Söke Çayının ıslah edilip temizlenmesini istiyor...
***
Söke’mize yakışan bahar ve yaz aylarında yemyeşil ağaçlandırılmış, ailece haftasonlarında piknik yapabiceğimiz, çoluk çocuk eğlenebileceği, yeni mesire alanlarına ihtiyacımız var.
Çeşmelerin olduğu, suların aktığı, dört mevsim gidip, hava alabileceğimiz yeni mesire alanına, alanlarına ihtiyacımız var... 
Belediye başkanımız Süleyman Toyran’ın da doğayı çok sevdiğini biliyoruz.
Söke Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl Kemalpaşa Mahallesi üzerindeki mesire alanıyla ilgili yeniden bir çalışma başlattı. Başkan Toyran’ın buraya düşündüğü tasarrufu ne? Bilemiyoruz, ama Başkanın aklında burasıyla ilgili muhakka güzel bir proje var... Başkan Toyran’ın Kemalpaşa mesire alanına hasaseyit göstereceğine inanıyor ve yapılacak çalışmaların takipcisi olacağımızı bildiriyoruz.
Yukarda gördüğünüz fotoğraflarda Kemalpaşa mesire alanından çektiğimiz görüntüler var. Söke buradan da görüldüğü gibi çok büyümekte ve gelişmekte. Bir yanda uçsuz bucaksız Söke Ovası, Karşımızda Beşparmak dağlarının müthiş manzarası bir yanımızda Asar tepesinin güzellikleri. Bu manzaraya sahip bir mesire alanımız mevcut...

 

Bu makale 859 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz