SEÇİMLER BİTTİ İŞLER DURDU...


SEÇİMLER BİTTİ İŞLER DURDU...

Yeni bir haftaya başlıyoruz.
Geçtiğimiz hafta yapılan milletvekili genel seçimlerinin sonuçları kimseyi memnun etmemiş gibi görünüyor…
7 Haziran seçimlerinin ardından hiçbir partinin tek başına iktidar olacak milletvekili sayısına ulaşamaması piyasalarda durgunluğa neden oldu.
Bir yanda AK Parti, diğer yanda CHP - MHP - HDP aralarında koalisyon hükümetleri için pazarlıklar yapılıyor.
Bunun yansıması da piyasalarda büyük bir belirsizlik yaratıyor.
Bir an önce oluşturulacak koalisyonla hükümetin yeniden kurulması ve piyasaların yeniden hareketlenmesi gerektiği vurgulanıyor.
***
Son dönemde ilçemizde inşaat sektöründe başlayan hareketlilik, seçimlerden sonra iyice durgunluğa girdi… Şu anda Söke'de devam eden projelerden başka yeni başlayan bir proje yok. Seçimlerin belirsizliği piyasayı o kadar kötü etkiledi ki, hiç bir müteahhit önünü göremediği için yeni projeye başlamıyor.
***
Söke'de tüm esnaf durgunluktan şikayetçi…  Okullar kapandı... Üniversite öğrencileri, yazlıkçılar, tatilciler tatil yörelerine gidiyor. Söke yine kendi başına kaldı...
***
Koyuncuoğlu Pasajı’nın yıkılacak olması, pasaj sakinlerine yapılacak garaj yanındaki yeni dükkanların inşaası nedeniyle yıl sonuna ertelense de gerek pasaj esnafı gerek çarşı esnafı seçimlerin piyasaya verdiği durgunluğu seçimler öncesinden beri yaşamakta.
Çarşımızda görülen seçim sonrası durgunluk, istikrarsızlık giderek artmadan yeni hükümet kurulur ve işler düzene girer, diye umuyoruz. Seçimden bir gün önce 22 ayar altının gramını 99 TL’ye satan sarraflar seçimden sonra altının 4 TL artmasıyla birlikte işlerin durduğunu ve herkesin hükümetin kurulmasını beklediğini belirttiler. Dolar desen ona keza seçimlerin ardından o da aldı başını gidiyor...
Okulların kapanması, sünnet ve düğün sezonuna girilmesine rağmen piyasada ciddi bir durgunluk oluştuğunu belirten esnaflarımız; vatandaşların bir haftadır alışveriş yapmaktan, para harcamaktan çekinir hale geldiğini belirtmekteler.
İnsanların kararsız olduğunu ve birçok kişinin işini hükümet kuruluncaya kadar ertelediğini belirten ilçemizin en eski esnaflarından, Söke siyasetinin duayen ismi Hasan Erden, seçim sonrası Pazartesi'den itibaren işlerin bıçak gibi kesildiğini sadece vatandaşlarımızın günlük ihtiyaçları için alışveriş yaptıkları, gıda sektöründe hareketin devam ettiğini söylemekte.
***
Bugün yeni bir haftaya yeni umutlarla başlıyoruz.
Bu hafta siyasi gelişmeler ne durumda olur bilemiyoruz,
Seçimler bitti ama; Hiç bir şey düzeldi sanmayın…
Belirsizlik devam ettiği sürece düzene giremeyiz; Umudumuzu kaybetmeyelim…

 

Bu makale 983 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz