söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBAYRAM GELİR HOŞ GELİR


Hazır basın bayramı geliyorken, dedim basın nedir ne yapar ne yapmaz bir daha gözden geçireyim. Zaten hali hazırda basınımızda manipülasyon ve dezenformasyon arsızlığı yaşanırken birde bunlara patronaj etkisi eklenince seyret cümbüşü.
Basın Ahlak Yasası diyince aklınıza ne gelsin biliyor musun sevgili okuyucu.
1 – Bir toplumsal kurum olan gazetecilik, bu mesleğin dışında kalan özel veya ahlaka aykırı amaç ve çıkarlara alet edilemez ve devletin çıkarlarına zarar verici bir şekilde kullanılamaz.
2 – Yazı, haber, fotoğraf vb. yapılacak yayınlarda şu kurallara uyulur:
a) Ahlaka aykırı yayında bulunulamaz.
b) Kişi, kurum ve sınıfları hedef tutan yazılarda kötü kelimeler kullanılamaz, onur ve şereflerine karşı haksız yayın yapılamaz.
c)Toplumu ilgilendirmeyen hâllerde kişilerin özel yaşamları küçük düşürücü şekilde haber yapılamaz.
d) Kişilere ve kurumlara karşı iftira ve suçlamada bulunulamaz.
e) Din istismar edilemez.
3 – Haberlerde ve olayların yorumunda gerçekleri saptırarak veya kısaltma yoluyla kasıtlı haber yapılamaz, doğruluğuna emin olunmadan yazılamaz.
4 – Gazetenin veya gazetecinin şahsi veya taraf tutan kanaatlerine haberlerin metninde yer verilemez.
5 – Haber başlıklarında, haberin ihtiva ettiği hususlar tahrif edilemez.
6 – Toplumun yararı olmadıkça gizli bilgiler yayınlanamaz.
7 – Gazeteci, kaynaklarının gizliliğini koruyacak ve kendine verilen sırlara saygı gösterecektir. 8 – Haber, yazı ve resim kaynaklarının, yayın tarihi için koydukları zaman kaydı ihlal edilmez. 9 – İlan, reklam mahiyetindeki haber, resim ve yazıların; ilan veya reklam oldukları tereddüde yer bırakmayacak şekilde belirtilir.
10 – Yanlış bilgilerden dolayı yollanacak haklı cevap veya düzeltmeler, cevap veya düzeltmeye sebep olan yazının etkisini tamamıyla giderecek şekilde en kısa bir zamanda yayımlanır. Bu maddelere göre gazeteciler her istedikleri haberi doğruluğunu kanıtlamadan yayımlayamazlar.

Yarın da domatesin faydalarından bahsederim tam olur. Sadece seçim zamanı işiniz düşmesin gazetelere, arada gelin çayımızı için, sohbet edelim, siz alatın biz dinleyelim, (belki) biz anlatırız siz de dinlersiniz, merak etmeyin çaylar Söke Ekspres'ten.

 

Bu makale 843 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz