ETTEKİ ZAM OYUNU VE KURBAN BAYRAMI HAZIRLIKLARI


ETTEKİ ZAM OYUNU VE KURBAN BAYRAMI HAZIRLIKLARI

Kurban Bayramı yaklaşıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramı öncesi kırmızı ete zam ve ithal et sorunlarıyla yüz yüze kaldık.
Üreticiye göre, girdi fiyatları bahane edilerek fiyat artışının sağlandığı ne kadar söylense de ülkemizde; Et piyasasını 250'ye yakın büyük firma kontrol ediyor. Bunlar, kendi aralarında anlaşarak piyasayı oynatabiliyor. Özellikle marketlere, kasaplara verilen etler bunların elinden geçtiği için fiyatlara istedikleri gibi müdahale ediyorlar.
Şu anda yaşadığımız durum da bu...
Bu dönemde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı müdahale edip, piyasaya et verinceye kadar geçen sürede bunlar zaten yapacaklarını yapmış oluyor.
Bu durum geçtiğimiz yıl da aynen böyle olmuştu...
Etteki artış, üreticiye yansıyan bir artış değil. Aradaki stokçu dediklerimiz, hayvanları karkas olarak alıp, stoğuna koyup, piyasada sıkıntı yaratıp, arkasından fiyatları yükseltiyorlar. Böyle yaparak da karkas et ithalatı olsun istiyorlar. Bakanlık tarafından müdahalenin karar verilmesiyle piyasaya yansıması arasında geçen süre oldukça ciddi bir süre.
Bunun için önceden hazırlıkların yapılması ve besi hayvanı ihtiyaçsa besi hayvanı olarak ithal edilmesi öngörülmelidir…

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, karkas et ithalatında Avrupa ve Amerika'dan et getirildiğini ve bunların İslami usule göre kesilen hayvanların etleri olduğunun iddia edildiğini belirtti. Türk vatandaşlarının da buna inanmasının beklendiğini aktaran Dinç, "Bu konuda halkımızı uyarıyoruz. İthalata fırsat verilmemeli. Et fiyatlarına vatandaş olarak müdahale etmenin en doğru şekli tüketimi kısmaktır. Yani sonuçta bu arz talep dengesiyse eğer, siz talebi kontrollü olarak düşürürseniz et fiyatları da düşecektir. Et ithallerine de gerek kalmayacaktır" şeklinde konuştu.

"AYDIN'DA EGE ET AVANTAJI…"
Söke kasaplarında şu anda bir kilo dana eti 35-40 lira arasında bir kilo dana kıyma 32-38 lira arasında, büftek 45-50 lira arasında satılıyor.
Aydın Büyükşehir Belediyesi Şirketi Ege Et Mağazalarında ise şu anda dana kıyma 29, kuşbaşı et 31, pirzola büftek 35, sucuk ise 31 liradan tüketiciye sunuluyor.
Ege Et sayesinde bölgemizdeki vatandaşlarımız eti bir nebze ucuz fiyata tüketmekteler.

***

"KURBAN HİZMETLERİ KOMİSYONU"
"Kurban Hizmetleri Komisyonu" Geliyor..
Diyanet İşleri Başkanlığının tebliğine göre illerde, vali veya görevlendireceği bir yardımcısının, ilçelerde ise kaymakamın başkanlığında çeşitli kurumların temsilcisinden oluşan "Kurban Hizmetleri Komisyonu" oluşturulacak. Komisyon hayvan kesimlerini denetleyecek, kesim sonrası işlemler için gözetmenlik yapacak.
Diyanet İşleri Başkanlığının hazırladığı tebliğe göre, kurban satış yerleri, bayramdan 15 gün önce hazır hale getirilecek, bu süreden önce kurbanlık hayvan nakli başlatılamayacak Diyanet İşleri Başkanlığının, kurbanın dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun olarak, hayvana en az acı verecek şekilde kesilmesi, kurban satış ve kesim yerlerinin belirlenmesi ile kesim yapacak kişilerin eğitilmesine ilişkin tedbirlerin alınması amacıyla hazırladığı tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, illerde, vali veya görevlendireceği bir yardımcısının, ilçelerde ise kaymakamın başkanlığında çeşitli kurumların temsilcisinden oluşan "Kurban Hizmetleri Komisyonu" oluşturulacak. Kurban Hizmetleri Komisyonları, 24 Eylül 2015'te kutlanacak Kurban Bayramı dolayısıyla gerekli tedbirleri alacak. İhtiyacı karşılayacak sayıda ve büyüklükte kurban satış ve kesim yerleri ile adaklık kesim yerleri tesis edilecek.
SOSYAL İHTİYAÇLARI KARŞILAYACAK
Vatandaşların, toplu kesim yerlerinde kurban kesmeleri için tedbirler alınacak, hizmetlerin kolaylaştırılması için hayvan satış ve kesim mekanları birbirine yakın planlanacak, çevresel riskler en aza indirilerek, varsa atık yönetimi planlanmış alanlar seçilecek. Çevre kirliliğini önleyici tedbirler kapsamında, gerek duyulduğunda pazar yerleri kurban kesim yerine dönüştürülecek. Kurban satış ve kesim yerlerine ulaşımın kolay sağlanması için yerel yönetimlerce tedbirler alınacak. Kurban satış yerleri, çevre ve toplum sağlığını olumsuz etkileyecek durumlardan arındırılacak, etrafı branda ile çevrili, üstü kapalı ve insanların sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanacak.
DERİ VE SAKATATLARA AYRI MEKAN
Kurban edilen hayvanların deri ve sakatatlarının zayi olmadan, amacına uygun bir şekilde değerlendirilmesi konusunda gerekli tedbirler alınacak. Kesim yerlerinde, deri ve sakatatların toplanacağı özel mekanlar oluşturulacak. İl ve ilçelerdeki kurban satış ve kesim yerlerinin açık adresleri, Din Hizmetleri Yönetim Sistemi (DHYS) kurban satış ve kesim yeri kayıtlarına 7 Eylül 2015 Pazartesi günü mesai bitimine kadar girilecek. Halk Eğitim Merkezlerinde "Kesim Elemanı Yetiştirme ve Geliştirme Kursları" düzenlenmesine devam edilerek, bu kurslara kurbanlarını kendileri kesecek olanların da katılmaları teşvik edilecek. Şehir merkezlerine yakın köy ve beldelerde bulunan besi çiftlikleri, gerekli şartlara haiz kesim yeri tesis etmeleri konusunda teşvik edilecek. Özel sektör de kurban satış ve kesim yeri kurarak kesim organizasyonu düzenlemesi konusunda yönlendirilecek.
BİLGİLENDİRME YAPILACAK
Kesim yerlerinde, kesimlerin daha düzenli yapılması, zaman kaybının ve karmaşanın önlenmesi için randevu sistemi uygulanacak. Kesim işlemlerinin bayramın ilk gününe sıkıştırılmaması için, ikinci ve üçüncü güne indirimli ücret uygulaması yapılabilecek. Kesim yerlerinde, "Kasaplık Belgesi" veya Kesim Elemanı Yetiştirme ve Geliştirme Kurslarından alınmış "Kurs Bitirme Belgesi" ve "Hijyen Eğitimi Belgesi" olanlar görevlendirilecek. Kurban satış yerleri, bayramdan 15 gün önce hazır hale getirilecek ve bu tarihten önce kurbanlık hayvan nakli başlatılamayacak. Satış ve kesim yerlerinde görüntü kirliliği oluşmaması için belediyeler tarafından gerekli tedbirler alınacak. Kesim yerine götürülürken, araca bindirilirken, araçtan indirilirken ve kesilirken kurbanlık hayvanlara eziyet edenlere ceza uygulanacak. İl ve ilçelerde hazırlanan kurban satış ve kesim yerleri, 14 Eylül'den itibaren kurul ve komisyon üyesi kurum ve kuruluşların web sitelerinde yayınlanacak. Kurban ibadetinin dini ve sosyal boyutları hususunda bilgilendirme yapılacak.
CADDE, SOKAK VE PARKLARDA KESİM YASAĞI
Kurban olarak satın alınacak hayvanların sağlıklı, besili, veteriner sağlık raporu, nakil belgesi olan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenen koruyucu aşıları yapılmış ve hayvan kimlik sistemine kayıtlı olanlardan seçilmesi, gebe ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanların kurbanlık olarak kesilmesinin önlenmesi, kurban edilmesi uygun olan hayvanlardan öncelikle erkek ve yaşını doldurmuş olanların tercih edilmesi gerektiği konusunda vatandaşlara bilgi verilecek. Kurbanlar, belediyelerden çalışma izni almış kesimhane ile komisyonların belirlediği kesim yerlerinde, "Kasaplık Belgesi" veya Kesim Elemanı Yetiştirme ve Geliştirme Kurslarından "Kurs Bitirme Belgesi" alanlarca, köylerde ve belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde ise (cadde, sokak ve parka bakmamak kaydıyla) usulüne uygun ve çevreye zarar vermeyecek şekilde ehil kişilerce kesilecek. Cadde, sokak ve park gibi kamusal alanlarda kurbanlık hayvan kesimleri yapılamayacak. Kesim yerlerindeki atıkların, kan ve diğer organların herhangi bir çevre kirliliğine sebep olmalarının engellenmesi için gerekli önlemler alınacak.

HABER-YORUM

 

Bu makale 864 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz