YENİDEN SEÇİME DOĞRU


YENİDEN SEÇİME DOĞRU

Yüksek Seçim Kurulu erken seçimin 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacağını duyurdu.
Buna göre; Yüksek Seçim Kurulu’nun seçim takvimi yürürlüğe girdiği dönem olduğunu düşündüğümüzde seçim sathı mahaline yeniden girdik…  2 ay sonra seçim yenileniyor… Ortada seçim hazırlığı falan var mı? Yok... Siyasi Partiler tam anlamıyla tel tel dökülüyor.
Kamuoyu araştırmalarına bakıldığında oyunu artıran siyasi parti yok... Yani hepsi oy kaybediyor. Doğu ve Güneydoğudaki artan terör olayları ve şehit haberleriyle büyük üzüntü içinde olan seçmen, bu kez nasıl bir karar verecek hep birlikte göreceğiz…
7 Haziran’da yapılan seçimlerde ne oldu?
2015 Genel Seçimleri’ne göre Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) %40.8 oy alarak 258 milletvekiliyle temsil edilmeye hak kazandı. Meclis’te 2. parti olarak %25 oy oranı ve 132 milletvekiliyle Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yer aldı. CHP’nin ardından %16.4 oy oranıyla 80 milletvekili kazanan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve %13.1 oy oranıyla 80 milletvekili kazanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) geldi.
Yapılan seçimler sonrası Ak Parti tek başına iktidar olamazken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 haziran seçimlerinin ardından başlayan koalisyon arayışında 45 günün dolması üzerine Meclis Başkanı İsmet Yılmaz’la görüşerek “seçimlerin yenilenmesine” karar verdi. Karar, Resmi Gazete’de yayınlandı.
Türkiye böyle bir dönemi hiç yaşamadı. Eskiden iktidar oy kaybederken muhalefet partileri oy potansiyellerini artırarak iktidara alternatif olurlardı.
Ancak son yıllarda ülkemizin siyasi yapısında çok şey değişti. Vatandaş iktidardan memnun değil, ama muhalefet partilerine hiç güvenmiyor. Bir türlü iktidara alternatif olamadılar. İktidarı eleştirmekle vakit geçiriyorlar. Vatandaşa Türkiye’nin sorunlarını nasıl çözeceklerini anlatsalar, daha iyi olmaz mıydı?
Son olarak; CHP’ye baktığımızda; yapılan koalisyon toplantılarında tam anlamıyla aktif olarak ülkeyi yönetmeye talip olamadı. MHP’nin her şeye karşı hayır, demesi kendince Ak Parti’nin uyguladığı, yaşanan hukuksuzluğa alet olmak istememesiydi, fakat bir işi yaramadı. Bu tutumun partiye ne yararı oldu? Daha çok Ak Parti’ye yaradı…
MHP’nin aldığı oy ve çıkardığı vekil sayısı ortada, bu oy potansiyeliyle 7 Haziran milletvekili seçimlerinde %16.4 oy oranıyla 80 milletvekili aldı ve olduğu yerde kaldı. MHP bu seçimde nasıl başarılı olur? Yine bu oyu alır mı? 1 Kasım’da göreceğiz…
CHP’de Kılıçdaroğlu son 4 yılda yapılan bütün seçimlerde partiyi iktidara getiremediği gibi, oy kaybına da uğradı. CHP’nin yeni seçim için çıkaracağı adaylar nasıl olacak? yine aynı adaylarla mı seçime katılacak büyük merak konusu.
Bu seçimlere damgasını vuran; %13.1 oy oranıyla 80 milletvekili kazanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) olmuştu. HDP seçim propagadalarında “Türkiye Partisi” vurgusuyla bir çok kesim tarafından desteklenmişti. Ama son dönemde yaşanan süreçte yüklendiği misyonu yerine getiremediği ve aldığı emanet oyların hakkını veremediği gözlendi. HDP’nin akıbeti seçim sonuçlarına nasıl yansıyacak bu da büyük bir merak konusu…
Ve en çok merak edilenlerden birisi de Siyasi partilerin seçim propagandaları nasıl olacak?
7 Haziran milletvekili genel seçimleri için siyasi partiler tek tek seçim vaatlerini  Yunanistan’dan örnek alıp bu seçimlerde bol keseden savurmuşlardı… (Yunanistan’daki durum ortada...)
Hatırlarsanız CHP, MHP ve HDP yaptıkları propagandalarda ülkemizin geniş kesimlerine hitap ederek; neler neler vaadetmişlerdi.
İşçilerin, asgari ücretlilerin, emeklilerin yani günümüzde ‘dar gelirli’ insanların en çok ihtiyacı olan ‘Para’dan epeyce söz ettiler. Seçmenden güzel de oy aldılar. Ama nafile hiç biri bir araya gelerek Ak Parti’nin elindeki iktidarı alamadı!
Alamadı… Ak Parti seçimlerde % 40 oy almıştı. Değir üç parti toplamda aldıkları oy % 60 olmuyur mu? Birleşip de iktidarı ele alamadılar… Şimdi seçmenlerinden yine nasıl oy isteyecekler? Ne vaat edecekler?
Dedik ya; “Seçim Vaatleri”… Vaat, adı üzerinde. Vaat etmek çok kolay… Ama önemli olan bunu uygulamak (!) değil mi?...
***
Tekrar günümüze dönersek; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na seçim hükümetini kurma görevini verdi. Yüksek Seçim Kurulu erken seçimin 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacağını duyurdu. Seçimin yenilenmesi kararı resmileşti. Türkiye ilk kez geçici hükümetle seçime gidiyor.
Meclis Başkanı İsmet Yılmaz’ın, Meclis Kanun ve Kararlar Müdürlüğü’nce hazırlanan ve Cumhuriyet tarihinde ilk kez işletilecek bu yöntemle ilgili hukuksal yol haritasını içeren bir dosyayla gittiği öğrenildi. Bu dosyada, Bakanlar Kurulu’nun olası sayısına göre partilere düşen kontenjanlar da yer aldı. Kabinenin yine 26 makamdan oluşması durumunda CHP’ye 6, MHP ve HDP’ye 3’er bakanlık teklif edilmesi bekleniyor.
Davutoğlu, parti liderleriyle görüşmek yerine milletvekillerine kişisel teklifte bulunacağını açıklamıştı.
Şimdi ne olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümeti kurması için tekrar Ahmet Davutoğlu’nu görevlendirdi. Oy oranlarına göre CHP, MHP ve HDP’den hükümete üye vermesi istenecek. Üye verilmemesi durumunda Meclis dışından da bağımsız kişiler hükümete atanabilecek ve 5 gün içinde geçici hükümet oluşturulacak.
Geçici hükümetin kurulmasının ardından yeni Bakanlar Kurulu’nun bildirilmesi ve dışarıdan atanan isimlerin yemin etmesi amacıyla olağanüstü toplantı yapılması bekleniyor. Bu toplantı çağrısının da doğrudan İsmet Yılmaz tarafından yapılabileceği, Meclis yönetimi, yeni bakanların bir an önce milletvekili statüsü kazanması amacıyla yemin etmelerini gerekli görüyor.
14 Eylül’de yeni milletvekili listelerinin açıklanmasının ardından Meclis, Anayasa gereği 1 Ekim’de tek gün için zorunlu olarak toplanacak. Teamül olarak Cumhurbaşkanı’nın konuşma yaptığı bu görüşmeye katılan milletvekillerinin bir bölümü yeni listede bulunmayan isimlerden oluşacak.
Türkiye yeniden seçime doğru gidiyor; hayırlısı olsun...

 

Bu makale 771 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz