MHP BU TUTUMLA NE YAPMAK İSTİYOR?


MHP BU TUTUMLA NE YAPMAK İSTİYOR?

Milliyetçi Haraket Partisi (MHP) 7 Haziran'dan bu yana kendince, çok önemli adımlar atıyor…
MHP ne yapmak istiyor?
MHP, başta Genel Başkan Devlet Bahçeli olmak üzere bütünüyle oy kaybetmek için sanki bir yarış halinde… Eline geçirdiği yönetimin içinde olabilme imkanını yaptığı hatalı politikayla elinden kaçırdı.
Seçimlerin ertesi günü ülkede yayımlanan bir çok gazetede yapılan haberler; Ak parti ve MHP koalisyonunu ön görüyordu. İlk günden beri koalisyona yanaşmadı ya da ülke yönetiminde söz sahibi olmak yerine 'Bilal'i istedi…' Ne işin var senin onunla bununla, sen kurulacak koalisyona ortak ol, hükümeti kur, sonra istediğin politika üzerinde diretirsin...
MHP'nin bu tutumu ülke yönetimine aday en büyük ikinci parti  konumundayken, yine bu katı tutumu yüzünden şimdi oy kaybetmekle karşı karşıya.
Başbakan Davutoğlu, seçim hükümetine kurma görevini aldıktan sonra, CHP, MHP ve HDP'li vekillere bakanlık teklifinde bulundu. CHP'den Deniz Baykal, Erdoğan Toprak ve İlhan Kesici bakanlık teklifini reddederken, HDP'den Müslüm Doğan ve Levent Tüzel 'evet' yanıtı verdi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bakanlık teklifiyle ilgili MHP'de büyük bir sürpriz yaşandı. MHP'nin kurucu ismi Alparslan Türkeş'in oğlu MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, Başbakan Davutoğlu'nun bakanlık teklifine 'evet' dedi. Kararını açıklaması sonrası Türkeş, kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi.
"Büyük ihtimalle Tuğrul Türkeş MHP'den ihraç edilecek… Alparslan Türkeş'in oğlu MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş'in arkasında büyük bir kitle var ve bu kitle sırf merhum Alparslan Türkeş anısına oğlunun arkasında…"
MHP'de teklif götürülen bir diğer isim Kenan Tanrıkulu ise, teklifi reddederek partisindeki görevinden istifa ettiğini açıkladı.
Tanrıkulu; "Türkiye gelinen 13 yılın sonucunda ağır güvenlik ve ekonomik zorluklar içindeyken; 46 yıllık tarihî, köklü ve saygın bir mensubiyeti olan Milliyetçi Hareket Partisi’nin Genel Başkan Yardımcısı’na böyle bir teklifin yapılması cürretine tepki olarak, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevimden bugün itibariyle ayrılıyorum." şeklindeki açıklaması kesinlikle tartışmaya açık bir açıklama...
"MHP Genel Başkan yardımcısı Kenan Tanrıkulu, kirlendiğini hissettiği için mi böyle bir tepki vererek istifa etti… Anlaşılır gibi değil..."
MHP'li Meral Akşener de bakanlık teklifini kabul etmedi. CHP'den Deniz Baykal, Erdoğan Toprak ve İlhan Kesici bakanlık teklifini reddederken, HDP'den Müslüm Doğan ve Levent Tüzel 'evet' yanıtı verdi.
Şimdi bağımsız milletvekillerine bakanlık teklif edilecek, daha da olmadı meclis dışından bakan atanacak… Sonuçta Türkiye'yi 1 Kasım'da seçime götürecek hükümet kurulacak…
Kısacası MHP'nin bu tutumu başta Ak Parti olmak üzere bütün karşıtlarına yaradı. Son anketlere bakıldığında yukarıdaki düşüncenin doğruluğu ortaya çıkıyor.
Bu politayla tekrar seçime gitmek MHP'ye ne kadar oy kazandıracak ya da kaybettirecek hep birlikte göreceğiz.

 

Bu makale 1139 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (28/8/2015)
    MHP yanlış oynuyor diyorum ben de kardeşim... Yaptığı işlerin ve aldığı kararların bir matematiği yok matematiği olmayınca da sonucu yok oluyor... Görüşlerinizi paylaşıyor selam ve sevgilerimi sunuyorum...