BARIŞ GÜNÜ'NDE REŞAT AĞABEYİMİZİ KAYBETTİK…


BARIŞ GÜNÜ’NDE REŞAT AĞABEYİMİZİ KAYBETTİK…

Nazilerin Polonya’yı işgal ederek insanlık tarihinin en kanlı savaşını başlattığı 1 Eylül 1939’un yıl dönümü olarak belirlenen Dünya Barış Günü, vahşetin ve acıların bir daha yaşanmaması, barışın bütün toplumları ortaklaştıran bir değer olarak kabul edilmesini sağlamak amacıyla yıllardan bu yana bütün dünyada kutlanmaktadır. İnsanlar bir yandan Barış Günü’nü kutlarken diğer yandan bölgesel savaşlarda milyonlarca insan can vermiştir.
Uluslararası güçlerin çıkarları, bölgesel hassasiyetlerin gerekleri ve politik hedefler gençlerin hayatı üzerinden uygulamaya alınmakta, toplumsal düşmanlıkları meydana getirmiştir.
Ülkemizin, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde barışa sıkı sıkıya sahip çıkarak, savaş ve çatışmalara girmemesi yine bizlerin toplumsal sorumluluğunda olacaktır.
Toplumsal barış ve huzurun sağlanması için öncelikle tüm dünyada silahların susması ve ölümlerin durdurulması gerektiğini düşünmekte, ülkemizin ihtiyacı olan barışın ancak bizlerin ve toplumumuzun demokrasi dilinden konuşulduğu koşullarda mümkün olduğuna inanmaktayız…

***
İşte böyle anlamlı bir günde ilçemizin en barışçıl insanlarından biri olan değerli ağabeyimiz, Söke Ticaret Odası yönetim Kurulu Başkanı Reşat Anya, geçirdiği kalp kriz sonrası hayatını kaybetti.
Zamansız ölüm derler ya, işte tam da böyle bir şey… Çok genç yaşta zamansız aramızdan ayrıldı… Daha yapacak çok şeyi vardı. Fakat ölüm onu çok zamansız aramızdan aldı. Söke’ye yaptığı hizmetlerle, zamanından hayatından ettiği fedakarlıklarla ölümsüzler kervanına katılan Reşat Anya, sevenlerine geride bir sürü güzel anı bırakarak aramızdan ayrıldı.
(Onun bizde de güzel bir anısı var; “2 kilo et…”)
En umutsuz anda o sımsıcak gülüşüyle insanlara umut ve inanç veren, o kısacık ömründe up uzun anılar bıraktı… Reşat Anya, dışardan çok katı bir insan olarak görünse de yüreğiyle sevgisinden dağıtan ve sevgiden taviz vermeyen bir insandı. Hiçbir haksızlığa gelemezdi, hiçbir sözü içinde tutamaz, eleştirisini dostça ifadelerle yapar, eleştirmekten kaçınmaz ve bunları yaparken yapıcılıktan asla taviz vermezdi. Söke Ticaret Odasının kaynaklarını kullanırken israf noktasında durulması gereken yerde durmuş, yenilenme ve yeniden toplanma sürecinde tüm varlığı ile yer edinmiş ve etrafındaki insanları sevgisiyle bu mücadeleye çekmeyi başarmıştır. Söke Ticaret Odası onun bu birlikteliği oluşturma yolunda attığı adımlara aynı hızla devam edecektir.
Reşat Ağabey, Kuşadası’nın Davutlar ilçesindeki Ada Beyaz Evler Sitesindeki yazlığında dün sabah saat 09:00 sıralarında rahatsızlanarak ambulansla Kuşadası Devlet Hastanesine kaldırıldı, şeker hastalığına bağlı kalp krizi geçirdiği öğrenilen Reşat Anya, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. 52 yaşında yaşamını yitiren Reşat Anya’nın ölümü hepimizi yasa boğdu.
1 Eylül Dünya Barış Günü’nde hayata gözlerini yuman Reşat Anya’yı dün toprağa verdik... Söylenecek birşey yok: Takdir Allah’ın...
Uzun yıllar yönetiminde görev alan ve 2014 yılından bu yana Söke Ticaret Odası Başkanlığını yapan, Aydın’da ve Söke’de işyerleri bulunan Reşat Anya’nın şok ölüm haberi Söke’yi yasa boğarken acı haberi alan bütün Sökeliler ilk önce Kuşadası Devlet Hastanesine akın ettiler. Reşat Anya’nın geride ailesi, eşi ve iki kız evladı var... Ailesine, eşi ve evlatlarına, sevenlerine Allah sabırlar versin…
Merhum agabeyimizin cenazesi dün ikindi namazına müteakip Koca Camide kılınan cenaze namazından sonra Asri Mezarlıkta toprağa verildi… Cenazesi öylesine kalabalıktı ki, gerçekten de Reşat Ağabeyimizin çok seveni varmış, böylesine kalabalık cenaze töreni çok az insana nasip olur…
Ben, hakkımı helâl ettim; Allah rahmet eylesin, yattığı yer nur, mekanı cennet olsun…

 

Bu makale 2535 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz