söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBAŞKAN DEDİĞİN


BAŞKAN DEDİĞİN

"Size karşı dürüst olmak istiyorum, bunu gerçekten anlamıyorum. Ben ikinci dönemimdeyim, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak hizmet etmek olağanüstü bir ayrıcalık. Bundan daha fazla gurur verici ve ilgi çekici bir iş düşünemiyorum. İşimi seviyorum. Ama Anayasamıza göre Başkanlık için yeniden aday olamam. Aslında kendimin iyi bir Başkan olduğunu düşünüyorum, yeniden aday olsa kazanabilirim, ama yapamam. Amerika'yı ileri götürmek için yapmak istediğim daha çok şey var ama kanun kanundur ! Ve hiç kimse kanunun üstünde değildir, Başkan olsa bile.
Sizinle dürüst olacağım, Başkanlıktan sonraki hayatımı dört gözle bekliyorum. Etrafımda çok geniş bir güvenlik koruması olmayacak. Bu da rahatlıkla yürüyüş yapabileceğim anlamına geliyor. Ailemle vakit geçirebilirim, hizmet için farklı yollar bulabilirim, Afrikayı daha sık ziyaret edebilirim. Gelmek istediğim nokta şu, neden insanlar daha fazla görevde kalmak isterler anlamıyorum. Özellikle çok paraları olduğu halde. Bir lider sadece görevde kalmak için oyun esnasında kuralları değiştirmek istediği zaman, bu istikrarsızlık ve kavga gibi riskleri beraberinde getirir. Burundi'de (Doğu Afrika ülkesi) gördüğümüz gibi. Ve bu genellikle çok tehlikeli bir yola doğru giden ilk adım olur.
Bazen liderlerin "Ben bu milleti ayakta tutabilecek tek kişiyim!" dediklerini duyarsınız. Eğer bu doğruysa o lider gerçekten kendi milletini inşa etmekte başarısız olmuş demektir. Nelson Mandela'ya, Madiba'ya bakın; George Washington gibi devamlı sürecek olan bir miras bıraktılar. Sadece görev süresince yaptıklarından dolayı değil görevi ve gücü barışçıl yollarla başkasına bırakmak için istekli olduklarından dolayı. Afrika Birliği darbeleri ve kanuna aykırı güç transferini kınadığı gibi, aynı şekilde Afrkika Birliği'nin otoritesi ve güçlü sesi, liderlerinin dönem kıstasları ve anayasalarına uymalarına garanti alarak Afrika insanlarına yardım edebilir.
Hiç kimse ömür boyu Başkan olmamalı. Ülkeniz taze kan ve yeni fikirlerle birlikte daha iyi olacaktır. Ben hala çok genç bir adamım, ama biliyorum ki taze bir enerji yeni anlayışlara sahip olan biri ülkem için iyi olacaktır. Bazı örneklere bakarsak bu sizin içinde iyi olacaktır. "
Bu sözler ABD Başkanı Barack Obama'nın Afrika Birliği'nde yaptığı konuşmaya ait. Bu konuşmadan sonra söylenebilecek tek şey ise, neydi o söz "Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla"ydı galiba.Evet, evet cuk oturdu.
Herkesle kavga etmek, herkese her konuda her şeyi dikte etmek, en iyisini tabi ki biz biliriz demek bu memleketin geri kalanına haksızlık etmek demektir.
Memleketi yönetmenin bir bayrak yarışı olduğunu hatırlatması adına çok güzel bir konuşma.
Toplumun gelişmesinin önünü açmak açısından çok güzel bir konuşma.
Kanunların her şeyin üstünde olduğunu hatırlatan güzel bir konuşma.
Kişilerin geçici sistemin kalıcı olduğunu hatırlatan güzel bir konuşma.
Eğer sistemi değiştirmeye kalkarsanız başınıza kötü şeyler gelebilir diyerek gösterdiği örneklerle son derece uyarı niteliği taşıyan bir konuşma.
Özellikle gücü ve görevi barışçıl bir şekilde bırakmanın önemini dünyada herkesin sevgisini ve saygısını kazanmış isimlerle vermesi açısından önemli bir konuşma.
Son dönemde ülkemizde sık duyduğumuz bunlar beceremez bunlar yapamaz, biz gidersek 2 ay maaş ödeyemezler diyerek koltuğa yapışanlara cevap niteliğinde bir konuşma.
Son seçimde sonuçlardan memnun olmadığı için yeniden seçim kararı alıp, seçmene aklını başına al diyen bir partinin olduğu bu dönemde siyasi ders niteliğinde çok yerinde bir konuşma.
Amaaan canım ne bilecek bu tür şeyleri Obama, konuşuyor işte. Biz sana ABD Başkanı olamazsın demedik DÜNYA LİDERİ olamazsın dedik Sayın Obama. Hıh.

 

Bu makale 1621 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz