DEVE GÜREŞLERİ BU YIL İÇKİSİZ!


DEVE GÜREŞLERİ BU YIL İÇKİSİZ!

Ege Bölgesi’nin sevilen kış eğlencelerinden olan deve güreşlerinde 2015-2016 sezonu 15 Kasım’da İzmir’in Dikili İlçesine bağlı Kıratlı Mahallesi’nde yapılacak ilk güreşle başlıyor...
Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu, Aydın merkez Işıklı köyünde yaptığı toplantıda 2015-2016 Deve Güreşleri Takvimini belirlendi.
Geleneksel hale gelen deve güreşlerinin bu yılki tarihleri ve güreş alanlarında dikkat edilmesi gereken kurallar belirlendi. Bu kuralardan en önemlisi "Deve güreşi sahasında güreşe yakın bölgede mangal yakılması, alkol tüketilmesi yönetmenlikle yasaklandı."
Bu yıl çeşitli il ve ilçelerde 76 tane deve güreşi gerçekleştirileceği kararlaştırılırken Deveciler derneklerinin birleşiminden oluşan Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu tarafından güreşlerin hangi tarihlerde ve nerede yapılacağını geçtiğimiz gün gazetemizden duyurduk.

BU SEZON İLÇEMİZDE İKİ DEVE GÜREŞİ YAPILACAK...
29 Kasım 2015 Pazar günü Güllübahçe, 21 Şubat 2016 Pazar günü'de Söke deve güreşi planlandı.
Ege Bölgesi'nin Deve Güreşi Takvimi belli olurken bu sezon tüm güreşler Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonunca belirlenen yönerge doğrultusunda yapılacak.
Aydın Işıklı'da yapılan deve güreşi dernekleri ve etkinliğe  talip olan derneklerin, tertip komitesinde yer alan kamu görevlilerin katıldığı toplantıda belirlenen deve güreşi festivallerinde 29 Kasım 2015 Pazar günü Güllübahçe stadında, 21 Şubat 2016'da ise Söke'de belirlenecek alanda yapılacak.
29 Kasım'da Güllübahçe'de yapılacak olan güreşi Söke Gençlikspor Kulübü'nün ev sahipliğinde, 21 Şubat'taki güreşin ise Söke Deveciler Derneğinin ev sahipliğinde yapılacağı öğrenildi.
Bu yıl düzenlenen deve güreşleri Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi yayarına yapılabilir, çünkü fakültenin tamamlanması için daha çok paraya ihtiyacı var.

GÜREŞ SAHASINDA İÇKİ İÇİLMESİ YASAK…
Deve güreşi sahasında güreşe yakın bölgede mangal yakılması, alkol tüketilmesi yönetmenlikle yasaklandığını ifade eden Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu Başkanı Metin Çetin, “İnsanların içki içmesi yasak değil ancak, deve güreşinin yapıldığı alanın yakınında içki içilmesi yönetmelikle yasaklandı. Deve güreşlerinde alkol satmak zaten yasak. Yanında alkol getirenler de güreş alanlarında değil de dış alanda içebilir. İnsanların eğlenme haklarını elinden alamayız. Deve güreşinin yapıldığı saha içerisinde alkol tüketimine izin veren komiteler tespit edildiği taktirde bir sonraki yıllarda güreş yapmalarına izin verilmeyecek” şeklinde konuştu.
***
"Deve Güreşlerine gitmeyi planlayan vatandaşlar, güreşlerden bir gün önce güreşlerin yapılacağı alanlara gerek traktör römorklarını, gerek kamyonlarını sıralayıp kasalarında toplu olarak mangal yapıp içki içerek deve güreşlerini izlerler, güreşlerin heyecanını yaşayan güreş severler akşama kadar çakırkeyif olur devesi kazananlar mutlu, kaybedenler hüzünlü olarak ayrılırlar…
Deve güreşleri, yönetmenliklere uygun ve veteriner kontrölünde, her yıl kasım ve mart ayları arasında yapılır. Çünkü bu aylarda develerin cinsel dürtüleri artar, dişiye sahip olmak için güreşirler. Deve güreşi toplumu birleştirici unsurdur. Dünyanın birçok yerinden deve güreşi seyretmeye gelenler var.
Bir de deve güreşlerini sunan ”Cazgır” çok önemlidir; Her yıl Ege Bölgesi'nde yoğunlaşan ama Çanakkale’den Antalya’ya, hatta Mersin’e kadar uzanan bir heyecan yaşanır. Peşpeşe bir çok yerde Deve Güreşleri düzenlenir. Kaynaklandıkları yörenin tarihininden, kültüründen, sosyal ve ekonomik yaşamından izler taşıyan mâniler Deve Güreşleri içinde de kendine yer bulur. Bir deve güreşini güreş yapan unsurlardan biri develer ise diğeri de ”Cazgır”lardır.
Cazgır; mânilerle, deyişlerle, tekerlemelerle develeri meydana çağırır, güreşi anlatır ve yönetir. Cazgır mânileri yüzyıllardır süren deve güreşi geleneğine büyük renk katar.
Devecilik kültürünün en önemli günleri olan Deve Güreşleri, yılın 7-8 ayı develerin bakımı ve güreşlere hazırlanmasıyla geçmekte aynı zamanda Yörük kültürünün, geleneğinin her bir rengini yansıtan devecilerin kıyafetleri, yağlık, körüklü çizme, devlere konulan havut, devlerin canları, rengarenk süsleri ve halı geceleriyle, davulcusu zurnacısıyla büyük bir kültür... Ve bu kültürün içinde yasaklanan içki de büyük yer tutuyor…
Deve güreşleri uzun zamandır Söke'de yapılamıyordu. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen deve güreşleri büyük ilgi gördü… Demek ki halkımız böyle eski ve köklü olan bu etkinliği seviyor… Bu yıl bir aksilik, hava muhalefeti olmazsa ilçemizde iki deve güreşi yapılacak. Gelgelelim içki yasağı bir çok güreşseveri şimdiden keyfini kaçırıyor..."

 

Bu makale 2518 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (16/9/2015)
    bilgilendirmeniz için teşekkürler canım kardeşim, sizi çok seviyorum... sağlık ve mutluluk dileklerimle...