KURBAN PAZARINA BEREKET YAĞIYOR...


KURBAN PAZARINA BEREKET YAĞIYOR, SATICILAR MÜŞTERİ BEKLİYOR

SATICILAR DA, ALICILAR DA BUGÜNÜ BEKLİYOR

Yarın Kurban Bayramı, hayvanlarını kurban pazarına getiren satıcılar müşteri beklemeye başladı… Bugün satıcılar  için büyük gün… Dün başlayan yağmur bugün de devam eder mi bilinmez ama, Kurban Pazarına bugün bereket yağıyor…
Yaklaşık bir haftadır Pazarın durgun gittiğini ve alıcı gelmemesinden dert yanan üreticiler durumdan tedirgin olurken, özellikle ilçe merkezinde yaşayan vatandaşların alacaktları kurbanlıklarını bağlayacak yerleri olmadığından dolayı son günü (Arifeyi) beklemek zorunda olduklarını belirttiler.
Söke Belediyesi hayvan pazarında her yıl  kurbandan yaklaşık 10 gün önce kurbanlık hayvanlarını pazara getiren üreticiler, müşterilerini beklemeye başlıyorlar.
Kurban keseceklerin pazarın ilk günleri büyükbaş hayvanlara rağbet gösterdiğini, küçükbaş kurbanlıkların satışının genellikle son günlere kaldığı belirten satıcılar, "Alan da, satan da Arife gününü bekliyor…" demekteler…
İlçemizde kurulan hayvan pazarında fiyatlar uygun ama ne hayvan alan memnun, ne de hayvan satan. Satıcılar fiyatların düşüklüğünden, nakliye fiyatlarından, yem fiyatlarından ve müşterinin azlığından şikayetçi olurken, kurbanlık alıcıları ise fiyatların yüksekliğinden dert yanıyorlar. Bir de ilçemizin geleneği haline gelen kurban alımını arife güne bırakma alışkanlığı yok mu!..
“ALAN, SATAN YOK, SORAN ÇOK, HERKİS BUGÜNÜ ARİFE'Yİ BEKLİYOR...”
İlçemizin köylerinden ve il dışından gelen bir çok satıcı bu yıl bekledikleri satışı hala yapamadığını dile getirse de  bugünden ümitli olduklarını belirttiler.
Söke merkez ve köyleri başta olmak üzere Çine’den, Muş Malazgirt’ten, Ağrı'dan Doğubeyazıt'tan, Afyon Dinar ve Isparta'dan, Yalvaç'tan pazara büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık getirdiğini belirten besiciler, yaklaşık on gündür pazarda olduğuklarını fakat henüz doğru dürüst satış yapamadıklarını belirttiler.
Hayvanlarına bakanın çok olduğunu fakat alıcılarla anlaşamadıklarını kaydeden Afyon Dinar'dan gelen besici;
 “Bu yıl fiyatlar geçen yılki fiyatlarla aynı. Fakat yem fiyatları geçen yıla göre çok yükseldi. Buna rağmen alıcılar hayvan fiyatlarını yüksek buluyorlar." dedi.
Şu anda 53 küçükbaş hayvan getirdikleri bundan 10 tanesini sattıklarını bildirdi. Kilo olarak 14 ile 16 lira arasında satışa sundukları kurbanlık koçları taneylede 600 lira ile 1200 lira arasında değiştiğini belirtmekteler.
Şu anda büyükbaş kurbanlık fiyatları 3 bin 500’den başlayıp 12 Bin TL’ye kadar çıktığını belirten besiciler; "Hayvanına göre fiyat değişiyor. Biz daha 70 hayvandan ancak 6-7 hayvan satabildik. Fakat bayram yaklaştıkça satışlarımızın çoğalacağını ümit ediyoruz.” dedi.
“KÜÇÜKBAŞ KURBANLIKLAR 500 İLE 1200 TL ARASINDA”
Söke Hayvan Pazarında müşteri bekleyen küçükbaş kurbanlık satıcıları ise 5 ile 10 tane koyun satabildiğini dile getirdi. Genç besici Dinarlı Seyfi, 40 koyun getirdiğini ve 5 tanesini satabildiğini belirtti. Bayram arifesinden yanu bugünden umutlu olduğunu belirten Dinarlı besici arife günü inşallah bütün koyunları satıp memlekete dönerim demekte.
Pazarda alıcıdan çok bakıcının olduğunu ifade eden Afyon Dinar'dan gelen besiciler; “Şimdilik Pazar durgun. İnşallah önümüzdeki günlerde daha da hareketlenir. Tek ümidimiz arife günü. Küçükbaş kurbanlıklar 500 TL ile 1200 TL arasında değişiyor. yem fiyatları geçen yıla göre çok yükseldi, ama bizim koyunların fiyatları aynı yerde sayıyor, yaklaşık dört yıldır Söke'ye geliyoruz. Bu yıl özellikle Söke Belediyesi Hayvan Pazarında bazı sorunlar yaşadık. Kotraların kapıları olmamasından dolayı büyük sıkıntı çektik. Üzeri açık olan kotraların da üzerlerinin kapatılmasını istiyoruz. Geçtiğimiz gün yağan yağmurdan ıslandık, kotraların üzerleri yarım kapalı tamamen kapalı olmasını istiyoruz. Gerekirse belediye bizden aldığı kirayı artırsın ama bize daha kullanışlı kotralar yapsın." demekteler.
Öte yandan tüm besicilerin ortak söyledikleri şeyler neredeyse birbirini destekliyor; Fiyatlar geçen yıl ile hemen hemen aynı… Söke halkı Kurbanlık alımını son güne bıraktığı için biz de arife gününü beklemekteyiz. Bizden koyun alan müşterilerimize her tür imkanı vermekteyiz kesimini de yapmaktayız” şeklinde konuşmaktalar.
Öte yandan Muş'dan ilçemize gelen besicler de yaklaşık 133 küçükbaş hayvan getirdiğini belirterek; "Şuanda pazar durgun, bizler de büyük umutla bugünü (arifeyi) beklemekteyiz. Bizde fiyatlar daha uygun olduğundan 500 liradan 900 liraya kadar kara ve mor koyun bulunmakta." dedi.
Hayvan pazarına kurbanlık alamaya gelenler ise fiyatların yüksek olduğunu belirtip, bir çoğu hayvan alamadan evlerine dönerken, Pazarda yaşanan bazı pazarlıklar ise etraftakilerin yardımlarıyla nadir de olsa uzlaşmayla noktalanıp satış sonuçlanabiliyor.
"TÜRKİYE'DE ÖRNEK HAYVAN PAZARI"
24 Eylül 20015 Perşembe günü (yarın) başlayacak olan Kurban Bayramı öncesi Söke Belediyesince kurbanlık alacak vatandaşlara satıcıların buluşacağı Söke Hayvan Pazarı geçtiğimiz hafta başında hizmete girdi. Canlı hayvan sevkiyatı başlamasıyla 14 Eylül tarihi itibarıyla Söke'ye dışarıdan kurbanlık hayvan gelmeye başladı. Geçtiğimiz hafta sonundan itibaren Doğu ve Güneydoğu, İç Anadolunun değişik il ve ilçelerinden satıcılar kurbanlıklarını Söke'ye getirirlerken Belediye Sağlık İşlerinden kontrolünde, hayvan pazarındaki mevcut 85 kotranın tamamının satıldığını söyledi.
Pazara getirilen hayvanların denetlendiğini belirten Belediye Sağlık İşleri Veteriner Hekimleri, Pazarımıza getirilen hayvanların, sağlıklı, besili olmasına, hasta veya gebe olmamasına dikkat ederek bunları kontrol edip hayvanların menşei şahadetnameleri, veteriner sağlık raporları, pasaportlarının birer fotokopilerini aldıklarını belirtildi.
“KURBAN KESİM YERLERİ DE HAZIR”
Söke İlçe Kaymakamlığı bünyesinde Kurban Komisyonu toplanarak, kurban bayramı ile ilgili tedbirleri kararlaştırdı. Söke İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu başkanlığındaki kurban hizmetleri komisyonunda İlçe Müftüsü Ahmet Yayla, İlçe Tarım Müdürü Seyit Yıldız, İlçe Toplu Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Ersev Kuyucu, Söke Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Veteriner Barış Değer bulunuyor.
Kurban Hizmetleri Komisyonunca alınan kararlar gereğince kurbanlık satış yeri her yıl olduğu gibi çevre yolu altı çay kenarında bulunan Söke Belediyesi Hayvan Pazarı ve Bağarası Mahallesi eski polis karakolu karşısındaki alan olarak açıklandı. Kurban kesim yerleri de belirtildi. Kurban kesim yerleri; Söke Hayvan Pazarı (Çevre yolu altı çay kenarı), Çarşamba Pazarı (Yenicami Mahallesi), Tatil Pazarı (Cumhuriyet Mahallesi), Cumartesi Pazarı (Atatürk Mahallesi), Manavlar içi (Konak Mahallesi), Yenikent Cami arkası (Yenikent Mahallesi), Huzur Sitesi (Çeltikçi Mah. F. Uyguntüzel İlköğretim Okulu yanı), Bağarası Mahallesi eski mezbaha tesisleri olarak belirlendi.
Komisyon kararında kurban satış ve kesim kesim yerleri dışında, satış ve kesimlerin yapılamayacağı belirtilirken, kurbanlık alırken dikkat edilecek hususlara da dikkat çekildi. Kararda;  “Hayvanlar, sağlıklı, besili olmalı, hasta veya gebe olmamalıdır. Hayvanların menşee şahadetnameleri, veteriner sağlık raporları, pasaportları ve küpeleri bulunmalıdır” denildi.
Kurban kesim yerlerinde özle kesim yapmak isteyen yetkili kasaplar için kurban hizmetleri komisyonu ücret tarifesini de belirledi. Buna göre küçükbaş hayvanlar için 50 TL, büyükbaş hayvanlar için 250 TL olarak belirlendiği ifade edildi.
“KURBAN KESENLER BELGELİ OLACAK”
Kurbanını kesim yerlerinde bizzat kesmek isteyenlere gerekli imkan sağlanacak. Kasaplık Belgesi almak isteyenler Halk Eğitim Merkezi’nde “Kesim Elemanı Yetiştirme ve Geliştirme Kursu” na katılarak belge alabilecek. Kurbanlık hayvanların bölgedeki sevkleri kolluk kuvvetlerince denetim altında tutularak, bölgede kaçak hayvan hareketlerinin önlenmesi sağlanacak.

 

Bu makale 1291 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz