2016, 2015'i ARATACAK MI?


2016, 2015’i ARATACAK MI?

2015 yılını 14 gün sonra uğurluyoruz…
Yerine yep yeni, tap taze bir yıl; 2016 geliyor.
Son günlerde yaşanan krizlerin başında, Türk hava sahasına giren Rus uçağının düşürülmesiyle başlayan olaylar, ülkemizin terör sorunu, Güneydoğudaki sokağa çıkma yasakları, okulundan uzaklaşmak zorunda kalan öğretmenler, evlerini terk etmek zorunda kalan yerel halk, ard arda gelen şehit haberleri, içler acısı bir durumda canlarını kaybeden gösterici gençler, yürek yakan büyük bir hal aldı…
Hükümetin açıkladığı yeni eylem planı, ekonomik politika, asgari ücrete zam ve emeklilere maaş artışı, öğrencilere ve gençlere yapılacak yatırımlar, kamu çalışanlarının sosyal statü artışı, çalışan annelerin durumlarında iyileştirmeye gidilmesi, kentsel dönüşüm şartlarının değişmesi vs.. bir çok vaat yerini bulmasını bekliyor.
Ülke geneli bu denli karmaşık şekilde yürürken gün geçmiyor ki yeni yıl için yeni umutların azalması bir çok kesimde kendini gösteriyor.
Ülkemizin içinde bulunduğu koşular, gerek ekonomik, gerek siyasi, gerekse sosyal ve kültürel yaşamda: Her yeni gün önceki günü aratır oldu… 2016, 2015’i aratacak mı? (!)
***
İLÇEMİZDEKİ MÜLTECİ SORUNU GİDEREK ARTIYOR...
Son günlerde bölgemizde yaşanan mülteci akını ve onların yaşadıkları dram, ister istemez bizleri de etkiliyor.
Savaştan kaçıp evlerini, yurtlarını terk etmek zorunda kalan bu insanlar, yeni bir yaşam için gözlerini kırpmadan kendilerini Ege Denizi’nin soğuk sularına bırakıyorlar.
Kimileri karşıya geçmeyi başarıyor, kimileri de ya Ege Denizi’nde çoluk çocuk canlarını kaybediyorlar ya da tüm ümitlerini, paralarını, onları karşıya geçirmek için simsarlık yapan kan emicilere kaptırılyorlar… Ve ardında yine yüzlerce hüzün ve dram yaşanıyor…
Son günlerde Parasını pulunu kaptıran karşı tarafada gecemeyen kandırılan bir çok Suriyeli mülteciler, mecburen ilçemizde kalıyor.
Aileleriyle birlikte parklarda, soğuk ve yağışlı havalarda bile yatmak zorunda kalıyorlar.
Hayırsever vatandaşlar tarafından verilen yiyecek ve giyeceklerle kullanmadıkları battaniye ve yorganlara sarılarak günlerini geçirmeye çalışan mülteciler için yetkililer bir şeyler yapmayı planlıyor mu bilmiyorum ama, gerçekten de durumları içler acısı…
Her gün şöyle İstasyon Caddesini baştan aşağı bir yürüyün sağlı sollu en az beş - on tane dilenen mülteci ailesi görürsünüz!
Dün çarşamba pazarının etrafında ve cami önlerinden bir çok mülteci ailesi vardı yine dilenen…
Bu sokakta kalan mülteciler, tamamen aç kaldıklarında kötü sonuçlara neden olabilecek olaylara sebep olabilirler.
Başta mülki amirlerimiz ve yerel yöneticilerimiz bunların hepsi bir yere toplayıp bir süre barınmalarına yardımcı olabilir ve yol paralarını karşılayarak en yakın mülteci kampına gönderilmelerini sağlamaları gerekmektedir.
Yoksa mazallah!..

 

Bu makale 1507 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (17/12/2015)
    Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir derler kardeşim... Yeni yıl için umutlu değilim yani... Aslında hiç umutlu diyeceğim de Tevfik Fikret geliyor aklıma "göz yumma güneşten sönmez ebedi/ Her gecenin bir sabahı var" diyor ya... Onu bekliyorum ben... Saygı sevgi sağlık ve mutluluklar sizinle olur inşallah:)