söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKAYMAKAM 2015'İ DEĞERLENDİRDİ


KAYMAKAM 2015'İ DEĞERLENDİRDİ

2015 yılı bitti, hatta biteli neredeyse bir ay olacak fakat, 2016'nın bu ilk ayında geçtiğimiz yıl yaşananların bir derlemesinin yapılıp, değerlendirilmesi hala devam ediyor.

Söke İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu başkanlığında geçtiğimiz çarşamba günü bir toplantı gerçekleşti. Söke'de kaymakamlık sorumluluğunda hizmet veren kamu daire müdürlerinin 2015 yılı faaliyet raporları paylaşıldı. Bu toplantıya başta Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran, AK Parti İlçe Başkanı Fatih Gürer, CHP İlçe Başkanı Hüseyin Gündüz, MHP İlçe Başkanı Turgay Avcı, Ticaret Odası Başkanı Haluk Kutlay, Ticaret Borsası Başkanı Salih Deniz Günal, Meclis Başkanı Nejat Sagel, Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Mümin Meydan, Meclis Başkanı Yılmaz Özel, Meslek Odası Başkan ve yöneticilerinin katıldığı toplantıya aralarında Jandarma Komutanı Binbaşı Tolga Baş, İlçe Emniyet Müdürü Aydın Düzalan’ın da bulunduğu Söke'deki daire müdürlerin tamamı katıldı.

Yani anlayacağınız Söke'de yapılan en ufak şeyden, en zorlayıcı meselelere kadar herşeye müdahalede bulunan yetkililer oradaydı. Ve bu insanlar Kaymakam Kurtbeyoğlu'nun başkanlığında kendi sorumlu oldukları alanlardaki son durumları, yapılanları, sonuçlarını, eksiklerini, isteklerini herşeylerini dile getirdiler. Kimi personel eksikliğini dile getirdi, kimi performansından memnun bir şekilde bu yıl Söke'ye kazandırdıklarını anlattı. Bunlar yaşananlar ve zaten bu toplantıda paylaşılan istatistikleri, rakamları Necati Maldar'ın haberinde detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. Ben sizlere bu rakamlar benim için ne anlam ifade ediyor onları aktaracağım.

Bir tüketici yada müşteri olarak başınıza bir iş geldi, haklarınızın ihlal edildiğini düşündüğünüz bir durumla karşılaştınız. Merak etmeyin bu yıl sizin gibi düşünen 6 bin insan Söke'de kaymakamlığa giderek sorununa çözüm bulmuş durumda, bu dosyalardan sadece 500'ü tüketici aleyhine sonuçlanmış durumda.
Ya da yine Kaymakamlıkta bütünleşik Sosyal Yardımlaşma Bilgi Sistemi sayesinde birbiriyle bağlantılı 17 kurumun bilgi paylaşması sonucunda, gıda, barınma, nakdi ve daha bir çok kalemde binlerce insana milyonlarca liralık yardımda bulunulduğunu görüyoruz.

Toplantı devam ettikçe konular çeşitlenmeye başlıyor, Fakülteden, öğrencilerden, onların kalacakları yerlerden devam eden konuşma OSB'ye geliyor. Arazilerin kamulaştırılması ile ilgili yaşanan sıkıntılarda ki son durumdan, gelen büyük firmalara ve bu firmalarda istihtam edilmesi planlanan 4000 kişiden bahsedilmeye devam ediliyor.

Her çıkan müdürün ifadesinden gerçekleştirdikleri faliyetlere olan bakış açısını görebiliyorsunuz. Kimi müdürlerin sayfa sayfa rapor hazırladığını görüyorsunuz ve içinizden şu geçiyor, 2015 yılında yapılan işler onlar için ne kadar önemliyse, hazırladıkları rapoları da aynı öneme sahip, yani başlı başına bir faliyet.

Toplantı da sadece yapılanlar değil aynı zamanda yapılacak olan projelere dair ipuçları da veriliyor. Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran'ın, Söke Demiryolu'nun Migros'a bakan kısmının 15-20 metrelik mesafesinin meydan için bırakılmasını, aşılacak bu prosedür ile Söke'ye güzel bir meydan kazandırmanın planlarını yaptığını anlıyoruz.

Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu konu eğitime gelince TEOG sınavları sonucunda Fen Liselerine giden nitelikli öğrencilerin Söke'de kalması için getirilen, “O zaman Söke'ye bir Fen Lisesi açalım” önerisine bu konu üzerine daha önce düşündüğünü belli eden Sosyal Bilimler Lisesi teklifini sunuyor. Salondakileri ters köşeye yatırarak; “Türkiye'de Fen Lisesi sayısı yeterli seviyede, Türkiye'de Sosyal Bilimler Lisesi sayıca az ve buralarda nitelikli eğitim veriliyor. Söke şair ve yazarlarıyla potansiyeli yüksek bir ilçe.” açıklamasında bulunuyor.

Yeni kimlikler ne zaman Söke'de kullanılmaya başlanacak, Devlet Hastanesi işletim sistemini Pardus'a geçirerek ne kadarlık bir tasarruf yaptı, Samim Kocagöz'ün doğumunun 100. yılında neler yapabiliriz gibi bir çok şey konuşulunca Kaymakam Tahsni Kurtbeyoğlu toplantıyı açarken 3 ayda bir herkesin katılımıyla gerçekleştirmeyi planladığı toplantıları, 3 ayda bir her kurumla ayrı ayrı yapalım diye değiştirme ihtiyacı hissetti.

Pazartesi günü bu yazının devamı niteliğinde, 2015 yılında Söke'de neler oldu ve 2016 yılında bizleri neler bekliyor sorularının cevabının aranacağı Söke Belediyesi'nin Projeleri başlığında devam edecek.

Hafta sonunu değerlendirmek isteyenlere iki önerim var: İster Söke Belediyesi tarafından pazar günü gerçekleştirilece doğa yürüyüşlerinden birine katılıp, Yeşilköy'den başlayıp Serçin Kışlağında sona erecek olan parkurda şehrin farklı yönlerini keşfe çıkabilirsiniz (Kayıt için son başvuru için bugün Saat 16:00'a kadar), isterseniz bölgede rekabetin hat safhaya çıktığı Sökespor – Kuşadası Spor karşlaşmasını takip ederek, ilk maçta mağlup olduğumuz rakibimize karşı şehrinizin takımını destekleyebilirsiniz.

İyi haftasonları...

 

Bu makale 1770 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz