Gelin spora siyaset karıştırmayın!


Gelin spora siyaset karıştırmayın!

Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran, Söke spor kunusunda maruz kaldığı haksız eleştirilere cevap verdi…
Günlerdir bazı basın organlarında Sökespor’a yapılacak maddi yardımların yapılmadığı konusunu aydınlatan Başkan Toyran, Sökespor’un başta Başkanı ve bazı yöneticilerine kırgınlığını dile getirdi.
İlçemizin önemli başarılara imza atmış futbol kulübü Sökespor için yapılan çalışmaları ve harcanan paraları basın mensuplarına anlatan Başkan Toyran, haksız yere eleştirildiğini ve Sökesporun sahipsiz olmadığını bir kez daha dile getirdi.
Dün saat 13:00’de Belediye meclis salonunda basın mensuplarını ağırlayan Belediye Başkanı Süleyman Toyran, Sökespor için yaptıklarını ve hiç kimseye bunların dışında bir söz vermediklerini dile getirdi.
Sökespor Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Makaraç’ın yapmış olduğu bazı açıklamaları sinevizyon aracılığıyla basın mensuplarına izleten Başkan Toyran, Sökespor Başkanı Tamer Makaraç’ın Sökesporu kurumsallaştırmak istediğini fakat beceremediğini söyledi. Makaraç’ın ilk önce istifa ettiğini daha sonra çevrirek geri çekildiğini ve Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden alınan 50 bin lira bağışla tekrar göreve döndüğünü anlattı. Sökespor’a iki yıldır Söke Belediyesi olarak yaklaşık 1 milyon lira harcandığını kalem kalem açıklayan Başkan Toyran, “Vaad ettiğimizin üzerinde bir para harcadık ve harcamaya da devam edeceğiz” dedi.
Sökespor konusunda haksızlığa uğradığını, asılsız eleştirilere mağruz kaldığını ve bu haksız eleştiriler karşısında daha fazla suskun kalmayacaklarını belirten Toyran; “Muhtemelen bir ay sonra yine Sökespor’un borçlarını konuşur durumda olacağız.” dedi.
Haksız eleştirildiğini dile getiren Toyran, “iki yıl önce söylediğim bir sözü gündeme getirip, kendi adıma; Sökespor’un bulunduğu ligde düşmemek kaydıyla borçlarının ödeninceye, bir düzlüğe çıkıncaya kadar kalması gerektiğini belirtmiştim. Bu konuşma Kemal Sayın başkan ve Abdullah Arıcı, İbrahim Muslu ile aramızda benim odamda geçmiştir. Ama bugün söylemiş gibi gündeme taşınması ne kadar doğru bir davranış takdiri halkımıza bırakıyorum.” dedi.
Gecenin bir yarısında saat; bir buçukta antrenön Cevat  Çapar’ı görevinden alınması ne kadar doğru gündüzler çuvala mı girdi(?), diyen Başkan Toyran; “Ertesi gün saat 10.00’da bir iki tane yöneticinin katıldığı bir toplantıda yerine başka hocanın getirerek sözleşme imzalıyorsun bu davranış ne kadar doğru. Başarılı bir teknik direktörün bu koşullarda değiştirilmesi ne kadar doğru?” dedi.
Öte yandan Toyran; Biz Ahmet Karakaş ve yöneticilerin bir toplantısnda bulunarak başka antrenör Cevat Çapar ile görüştüğünü ve bazı futbolcuların antrenmana çıkmama karır aldığını ve bu futbolcularla konuşarak onları ikna ettiğini belirtti.
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun Söke’ye geldiğinde (hepsini bir kefeye koymuyorum) özellikle Hel Boys taraftar grubundan bazı arkadaşların gerek belirli kurumlarda iş vaad edilmesi, gerekse para verilerek stadta benim alehimde kötü tezahürat yapılması yönünde örgütlenmeye gidilmesine de akıl fikir erdiremiyorum diyen   diyen Başkan Toyran; “Biz bunu hak ettik mi? Hak etmedik mi bunu sizlere sormak istiyorum.” dedi.
Sökespor kulüp başkanı Tamer Makaraç’ın “Beş kuruş desteği olmadı” dediği konuya da değinen Belediye Başkanı Süleyman Toyran, yapılan harcamaları kabaca şöyle sıraladı
Sökespor a takımı devre arasında Alkoçlar Adakule Otelde kamp yapmıştır; Söke Belediyesi adına kesilen toplam 9 bin 950 TL tutarında fatura ödemesi.
Kolcular firmasından alınmış muhtelif gıda ve malzeme faturası 7 bin 385 TL.
Ödemiş Güven otelde konaklama 2 bin 920 TL.
Başar Et galerisinden et alımıyla ilgili 6 bin 600 TL’lik bir başka fatura.
ve şu ana kadar belediye olarak ödenen sisteme işlenmemiş 14 bin 149 TL’li fatura ile birlikta 61 bin 472 lira Sökespor’un yeme içme, konaklama otel masrafları için Söke belediyesinin kasasından harcanmış 10 bin lira civarında Sökespor Sosyal Tesisleri elektirik parası. Söke Belediyesi tarafından ödenmiştir. yine yaklaşık 15 bin lira civarıdna olduğunu tahmin ettiğim Sökespor’un maçlara gittiği ulaştırma bedeli yani araç masrafı, yine Söke Belediyesi tarafından ödenmiştir.
Kemal Sayın başkan zamanından alınmış bir futbolcunun tüm masrafları Söke Belediyesi tarafından karşılanmaktadır. Bunun da belediyemize maliyeti senelik 30 bin lira civarında; Bunu da buradan belirtelim.
Sonuç; Söke Belediyesi, otopark gelirleri de içinde olmak kaydıyla Söke belediyesi iki sene içinde Sökespora 1 trilyon 90 milyarın üzerinde katkı sağlamıştır. Bunun hesabını biz çok kolaylıkla verebiliriz. Büyükşehir yasasından dolayı gelirlerinin yüzde 60 oranda azaldığı bir ortamda geçmiş dönemlerle kıyaslanmayacak bir yardım yapılmıştır. Ve olayların bu yöne çekilmesi bizleri inanın son derece kırmıştır.” dedi.
Toplantıda Başkan yardımcısı Ahmet Karakaş ve Ticaret Odası Başkanı Haluk Kutlay da söz aldı. Kendilerine yöneltilen suçlamalara cevap verdiler.
****
Belediye başkanı Süleyman Toyran’ı dinledik…
Söylediklerinde tamamen haklı mı? Haklı olduğu çok yer var. Yine Söke ve Sökesporun geleceğini düşünerek adım attığını ve gelecekte Sökespor için kapısının defalarca çalınacağını bildiği için böyle bir davranış sergilemiş. Hoşunuza gitmeyebilir, ama doğru bir davranış…
***
Sonuç;
Söke Belediyesi kasanından tüm Söke halkının ödediği vergilerden Sökespor’a 1 milyon lira para harcanıyor. Başkan Tamer Makaraç da kendi değimiyle 500 bin lira para harcıyor ve beyler beğenmiyor… Sarayköy maçında prim dağıtılmadığı için Sökespor yeniliyor… Ve Şampiyon olamıyor… Fatura Başkan Toyran’a kesilmek isteniyor. Bunu kim yapıyor? Söke’de futbolu katledenler yapıyor… Yani yukarda harcanan bu para tamamen havaya gidiyor.
***
Soralım sizlere; bu sezon Sökespor’da kaç tane Sökeli futbolcu vardı?
Ya da Sökespor altyapısı, genç takımlarda oynayan kaç çocuk bu yıl A takıma alınacak?
Söke amatör futboluna gönül vermiş amatör takımlarda oynayan bir sürü genç yetenek var. Bunlarla bir Sökespor takımı kurulamaz mı?
***
Tamam; Sökespor şampiyonluğu hak etmişti. Ama üçüncü lige çıksaydı ne yapacaktı. Bu gelirlerle ne futbolcu alabilir, ne de teknik heyeti oluşturabilirdi.
***
Son söz;
Bırakın Sökespor’u şampiyon yapmayı; gelin genç takımlarda oynayan çocuklara yatırım yapın. Onların gelişmesi için çalışın.  A takımda maç başına 3 - 4 bin lira primden bahsediliyor, siz bu paranın çeğreğini genç takımlarda oynayan çocuklara verin bakın Sökespor nasıl şampiyon oluyor…
Gelin spora siyaset karıştırmayın!..

 

Bu makale 1438 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (20/4/2016)
    Duyguların duygularımdır sevgili kardeşim:)