MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ… (ÖĞRENCİLER HAKLI…)


MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ…

(ÖĞRENCİLER HAKLI…)


Haber-Yorum; Yılmaz Salum

Geçtiğimiz gün gazetemiz sütunlarına taşıdığımız "Sağlık Meslek Yüksekokulu ve Hemşirelik Yüksekokulu Aydın'a Taşınıyor, Ama Kimseden Ses Çıkmıyor; AYAĞA KALK SÖKE, ÖĞRENCİLERİN GİDİYOR!…" başlıklı haberimiz gerçekten ses getirdi…
Hafta başından beri gazetemizde, gerek internet sitemizde gerekse sosyal medya hesaplarımızda Sağlık Meslek Yüksek Okulu'nun Aydın'a taşınmasına dikkat çekmek için yaptığımız haberlerimiz sonuç verdi;  Müjde AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş'tan geldi…
AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, "Okul Söke'de Kalacak" dedi.
Söke Sağlık Meslek Yüksek Okulu'nun Söke’de kalacağını ifade eden Savaş, “Konuyu baştan beri takip ediyoruz. AK Parti Söke İlçe Başkanı Fatih Gürer’in de bize anlık verdiği bilgilerle ADÜ Rektörü Bircan’la yaptığımız görüşmeler neticesinde Sağlık Meslek Yüksek Okulu’nun Söke'de kalmasını sağladık. YÖK’e yazılan yazıların da iptali için gerekli yazışmalar yapıldı. Okulun Söke’den gitmesi gibi bir şey söz konusu değil. Söke Sağlık Meslek Yüksek Okulu Söke’de kalacak” diye konuştu.
Öte yandan bu haberi yaparak bir çok gerçeği gün yüzüne çıkardık ve Söke'nin kanayan bir yarasına daha parmak basmış olduk. Söke'de öğrenim gören öğrencilerin sorunları ve bize ulaşan düşüncelerini sosyal medya üzerinden yapmış olduğumuz haberlere yapıyan yorumlardan öğrenmiş bulunuyoruz.
Bu da bizlere madalyonun arka yüzünü gösteriyor!…
Söke yıllardır köy irisi bir kent olmaktan öteye gidemedi.
İlçemizin bir üniversite kenti olması için yapılan çalışmalar; hayırsever Söke halkı ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla yapılan üniversite binaları, ardından oluşan süreçte ilçemize gelen öğrenciler, sosyal olduğu kadar ekonomik açıdan da ilçemize kazanç sağladı.
Üniversite Söke'ye geldi! Ne getirdi? Sosyal hayatımızda ne gibi bir değişiklik yaptı? Bunları sorgulamakta büyük fayda var;
İlçemiz çarşısında bir çok yerde (kafeler) yani öğrencilerin ders dışında vakit geçireceği sosyal mekanlar açıldı. Bunun yanında Yeniket'te bir çok alana öğrencilere kiraya vermek üzere 1+1 ve 2+1 daireleri olan büyük büyük binalar inşaa edildi. Şu anda bu furya halâ devam etmekte. Sonuçta pamuk zengini Söke halkı bunaraldan bir kaç daire alıp öğrenciye kiraya verip hem ev kredisi ödediler hem de para kazandılar. Müteahhitler bu binaları yaparak bir pazar oluşturdu; demirinden betonuna, çivisinden boyasına bir çok kişi bu pazardan faydalanıp para kazanıyor. Yeniket ve üniversiteye yakın olan mahallelerimizde ev kiraları birden yükseldi. Şehiriçi ve şehirler arası yolcu taşımasında maddi olarak büyük katkı sağladı.
Peki üniversitenin gelişi bunlardan başka ne sağladı? Üniversite öğrencileri Söke'den neden gitmek istiyor?
Biz Sökeliler üniversite kent olma özelliklerini elde edebilmek adına ne gibi adımlar attık. Köylülüğümüzden vazgeçtik mi?
İlçemize her yıl yenisi gelen iki yıl veya dört yıl burada misafir olarak okullarda okuyan öğrencilerin bakış açısı ve haberimize yaptıkları yorumlara aşağıda yer veriyoruz.. Yorumların bir çoğu ev kiralarının çok arttığını işaret ediyor... Öğrencilerin bir çoğu aynı görüşte olmayabilir. Ama Sosyal medyada ve internet sitemize yapılan yorumlar gerçekten madalyonun arka yüzünü gösteriyor.
Burası İzmir, İstanbul, Eskişehir vb.   gibi büyük bir il değil; Burası Söke! Bu kiralar neden bu kadar çok yüksek?
Bu yorumları okuyan tüm Sökeliler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri bence üzerine düşeni yerine getirmeli ve halkımız öğrencileri -tabiri caizse- kazıklamadan onlara gerçekten bir misafir gibi davranmalı...
(Kısacası Söke halkını düzgün bir vicdan muhasebesi yapmaya davet ediyoruz.)
(Yarın bizim çocuğumuz başka bir yere okamaya gittiğinde başına bunlar gelmesin...)

İşte o yorumlar;
 
Yalçın Aşkın ; İnşaatı süren yurt binasini bosuna yapmasinlar boyle ogrencileri gorureceklerse bari bina atil duruma gelmesin.
 
Osman Buhurcı ; Öğrenci yokken değeri 400-500 lira olan evler öğrenci varlığında 900-1000 liraya kiralanıyor. Ev sahiplerini biraz vicdana ve insiyatifli olmaya davet ediyorum.Bakalım 1000 liraya kiralayabilecek vatandaş bulabilecekler mi öğrenciler gidince...
 
Caner Kaya ; Üzerinde Sağlık Yüksekokulu yazan bir fakültemiz yok ve derslere düğün salonunda giriyoruz bu gitmemiz için yeterli bir sebep.
 
Faruk Özdek ; Kiraları fahiş fiyata vererek, gördüğü yerde hemen tabiri caizse kazıklamaya çalışarak, en zor zamanında bile üstüne bir zorlukta ekleyerek mi öğrencilere sahip çıkıyorsunuz pardon? Kimsenin sizin sahipliğinize ihtiyacı yok kardeşim. Yurt meselesi için de 500 kişilik yurda kimi sokmayı düşünüyorsun sen? Oturun oturduğunuz yerde ayağa falan kalkmanıza gerek yok.
 
Serdar Inal ; Sağlık öğrencileri için çok doğru bir karar hem okul hem hastane bir arada daha tecrübeli ve kalifiye hemşireler yetişecek hastanelerde bunlar bir iğne yapmasını bilmiyor dememeniz için bu şart. Okullarına ayiracaklari zamanlarını sabahın köründe staja gitmek için yollarda harcamayacaklar. Bir diğer konuda öğrencilerin sorunları zaten bunları dile getirmişler bundan sonra gelecek öğrencilerimiz için bu şikayetleri göz önüne alıp yardımcı olunursa daha da tercih edilen bir ilçe olur söke miz sevgilerimle...
 
Naz Gezici ; 3-5 sene sonra biz bu çocuklara hayatımızı emanet edeceğiz. Tam teşekküllü bir hastanede eğitim görmeleri şart. Olayı ekonomik olarak düşünmeyiniz. Sağlıkta şaka olmaz. ..
Baran Nama ; Bencede gidebilirler belki ev sahipleri akıllanırlar biraz.
 
Yasin Karabalck ; İyi bir sağlıkçı için iyi bir eğitim gerek daha binamız bile yok staj imkanımız yok lütfen ticari değil de kültürel düşünelim biraz.
 
TC Filiz Bayam ; Gençler sonuna kadar hak veriyorum. Sökelilerin çoğunu gözü paradan başka birşey düşünmüyorlar sizler onlar için sermayesinin sizi kaybedince ne yapacaklar acaba..
 
Ecrin Sucuklari ; Yenikent de oturuyorum 6 yıldır. 300 tl olan ev kiram su anda 500 tl. Ev sahibime göre bedava oturuyormuşum bana cook insaflıymış. Ögrenciye vercekmiş kiraya kişi bası 250 tl 4 kisi 1000 tl. Mantik bu… İki sene önce evini tutmaya kiraci bulamayan insanlar, şimdi ögrencileri nasıl yolmanın hesabını yapıyor. Tek kelime günah haram. Allah cezalarini verir.
 
TC Filiz Bayam ; Ben de yeni kentte oturuyorum altkat daire 450 üstkat öğrenci diye 1000 tl yazık vallahi.
 
Tuğba Tuncer ; 3+1 esyali eve 2000 tl diyeni de gördük biz.. 4 kişi için uygunmus.. 3 kişi çıkarsak 1500 yaparlarmıs.. Kişi başı yine 500 tl.. Değişen hiçbir şey yok yani.. Bu insanlar Lidyalılarin torunlari galiba bilemiyorum..
 
Emek Akay ; Öğrencilere sonuna kadar hak veriyorum haklısınız kardeşlerim sadece ev sahipleri değil cafe işletenlerde aynı üniversite kurulmadan önce çay 1 tl kola 2.50 tl tost 2 tl nescafe 2.50 tl vb yani normal şahıs işletme cafeler bile kurumsal olanlarla rekabete girdi siz geldikten sonra hem kiralık ev fiyatları hem kafeterya sayısı hem de yiyecek içecek fiyatları arttı yani kısacası herkes gözünü açtı.
 
Merve Kılınç ; Oh iyi oluyor keşke İşletme Fakültesi de taşınsa. Bizde kazıklanmaktan kurtulsak...
 
Gürcan Oğuzhan ; Geldikleri günden beri bu gençleri kazanç kapısı gördüler; sadece o gözle baktılar. Üç kuruşa kiraya veremedikleri evleri üç, dört katına kiraya verdiler. Yurtlar malum... Söke bu gençlere iyi bir ev sahibi, iyi bir dost olamadı... Yazıklar olsun Söke'ye… Ne ekersen onu biçersin...  
 
İbrahim Aslan ; Bu ne 1000 - 1500 ev kirasimi olurmuş kendim Sökeliyim Küütahya'da okuyorum Küutahya'ya laf ediyodum, kirasi 500 tl yüksek diye insanlarına hakaret ediyodum meğerse kendi hemşehrimde öğrencileri kazıklamaya çalışıyomuş burdan tüm Kütahya halkından özür diliyorum. Size laf ederken hemsehrimin yaptıklarina kulak arkası yapmışıim yazık yazık Söke yakışmadı sana...
 
Fahriye Şen ; Bende uydukentte oturuyorum 3 yıl önce 67 satış kira 350 iken neymiş hastaneye yakin öğrenciler var diye doğalgaz geliyormuş 650 - 700 satış 130 - 140  bin lira vicdansiz Söke...
 
Fahriye Şen ; Aç gözlü hepsi adam evi krediyle aliyor öğrenciye veriyor kredi cepten çıkmıyor akıllı bunlar.
 
Mt Özsez ; Güzel soru niye cezalandırılıyor. 2006 yılında zaten gelişmiş ve oturmuş düzeni kemikleşmiş bi şehire öğrenci olarak gittim. Eskişehir. Uzun uzun anlatmak yerine neden öğrenci şehiri diye isimlendirildiği kısaca özetleyeyim. En temel etken tabi ki ekonomi. Temel ihtiyaçlarımızdan barınma. Ev kiraları Söke de 2 yıl öncesine kadar merkez dahil ortalama 500,00 idi. Öğrencilerimizin gelmesi ile bu fiyat arz-talep doğrultusunda ortalama aynı ev için 900,00 hatta 1.250,00'leri buldu. Sonra ona rağmen ev yetersizliği yurt yetersizliği oldu. Elinde boş evi olanlar ya da tek yurt olanlar tekelleşti ve istediği fiyatı belirledi. Burda denetimsizlik ağladı resmen. Sonra İş adamlarımız inşaata girişti 1+1 evleri yükselttiler Söke de öğrencilerimiz adına güzel düşünülmüş bi adım. Ancak alan " ev sahipleri" onlara hiç acımadan 750,00 fiyat çektiler. Ona da tamam. Peki ya esnafımız kim öğrenci diye 5.00 az aldı. Hangi sahibi " öğrenciye 1000 aileye 500 ama öğrenci düşünüyoruz" mantığından vazgeçti? Belediyemiz, Spordu köprüydü uçaktı ilgilenmekten ne zaman el atıp gerekli mercilere başvurdu. Ben Eskişehir'de öğrenciyi desteklemeyen esnaf görmedim 4 yılda. Kimse öğrenci diye sırtından para kaldırmadı. Başkan ilgiliydi atılan her adımda önce öğrenciden fikir alırdı anketler yapardı. Taksici bile bindiğimizde bize sorarlardı öğrenci misiniz diye taksimetresini açmadan tek 10.00'lik yere 5,00'na götürürdü. Esnaf minimum saat 23.00'e kadar beklerdi. Mağazalar açıktı. Tarihe bakınız her öğrenci şehri bir çok zorluktan geçti 3 yılda Söke iyice sınandı. Ve evet burası bir emekli yerleşkesinden ileri gidemiyor şimdi ister ayağa kalk ister hamuda kalk ama öğrencilerin gidince birlik olmak yerine Zaman'ında düşünecektin Söke.
 
Kemal Tutenk ; Burada kalanlar bile çok... Her gelen STK buraya kaç öğrenci gelecek ona gore yurt yapacağız diye cebini düşünürse olacağı budur...
 
Hülya Suyolcu ; Sayın Kemal Tutenk siz o üniversitede görevli değilmisiniz?
 
TC Ibrahim Cin ; Öğrencileri sağılacak inek gözüyle bakarsanız bu az bile. İki çekyat bir masa kira bin lira. Bize az bile…
 
Semra Kayıkcı ; Arkadaşlar sizler Aydın, İzmir, Ankara hele hele İstanbul da ev kiraları ne kadar? Haberiniz var mı? Söke yi bu kadar kötülemenizdeki amaç ne? Üniversite kaç kişiye ekmek kapısı oldu? Yorum Yaparken araştırarak konuşalım lütfen...
 
TC Ibrahim Cin ; Sen 500 liralık evi öğrenci diye 1000 lira ya verirsen bu kötülemek omaz sizin tuzunuz kuru galiba... Ben sadece Söke de değil tüm ülke için söyleyim. Biz millet olarak öğrenciyi yolunacak kaz gözüyle bakıyoruz. Söke köyünde 1000.1500 tl kira mı olur?
 
Muhammet Sait Demir; Arkadaşıma kesinlikle katılıyorum. Ögrenci yararına ne yaptınız ki şimdi gidiyoruz diye ayaklaniyorsunuz ? Yeterince kullanılmamısız galiba 1000 tl kirayı artık kimden alıcagiz diye düşünuyosunuzdur. Ögrencilerimizi kaybetmeyelimmiş.. Sömürdügümüz koleleri kaybetmeyelim demek istediniz galiba... İyi ki de aydina tasindik hic degilse ilcede 1000 tl kira veriyoruz demeyiz...
 
Emrah Kaymaz; Ben bir hemşirelik öğrencisi olarak ilk başlarda bu konu hakkında taşınma söylentileri çıktığı zaman taşınmasını hiç istemiyordum çünkü sökeye alışmıştık bence söke çok güzel şirin biyer. ve bisürü yere yakın olmasından merkez sayılır. ama taki bu geçen hafta çıkan haberlere kadar fikrim aynıydı... söke halkı ve esnafı öğrencileri yolunacak kaz gibi görüyorlar. insan biraz düşünür ya bu öğrencilerin sana şehrine ne kadar katkı sağladığını..örneğin yazları okulun olmadığı zamanlar en basitinden dolmuşlar akşama kadar sinek avlıyor. sırf mecburuz die ev kiralarını iki katına çıkarmanız yazık.. sizinde başka yerlerde başka memleketlerde çoçuğunuz okuyor aynı şeylerin sizin çoçuğunuza yapılmasını istemezsiniz herhalde. sabahın köründe kalkıp staja aydın merkeze giden biziz uykusuz birsekilde. öğrenci sayılarımızın çok ama hastahane sayımızın yeteriz olmasından dolayı stajlarımıza çok kalabalık yapmak zorunda kallıyoruz üstüne yetmezmiş gibi stajda bizde sorumlu hocalarımız yorgunluğumzdan dolayı aktif olamadığımızı dile getiriyorlar düsük notlar almamıza sebep oluyor. kısacası okulun ve şehrin eksiklerinden dolayı biz eğtimimizden ger kalıyorz en iyisi bu işin peşini bırakın söke halkı öğrencileri hakketmiyor .
 
Semra Kayıkcı ; Söke'ye köy gözüyle bakıyorsanız sizi burada tutan yok arkadaşım. Fiyatlar o kadar da abartılı değil, ben sıfır Doğalgazlı ve eşyalı Evimi 700 TL ye verdim. Sitede herkes aynı fiyata verdi. Bir iki fırsatçı yüzünden Söke yi kötülemeyin lütfen. Fırsatçı lar her yerde ve her alanda var. SÖKE'nin ekmeğini yiyerek böyle konuşmak çok ayıp.
 
Hülya Suyolcu ; Değerli arkadaşlar bu memleket hepimizin öğrencilerimiz bizlerin kardeşleri sağimıza solumuza bir bakalım adım attığımız her yer vatanşlarin katkılarıyla olmuş okullarimiz camilerimiz hastaneden nasıl bir menfi çıkar düşünülür odalarda vatandaşların isimleri var lütfen bu memleket yıllardır üniversite özlemi kurmuş ve bunu hayata geçirmek için tüm halk seferber olmuştur yapmayın aydında yurtlar evler ne kadar biliyormusunuz üniversite demek şehrin çevresinin değişmesi istihdam demek üniversitede çalışan kaç kişi evine ekmek götürüyor. Yurtlarda çalışan isdihdamlar neden bunları görmezden geliyorsunuz lütfen üniversite söke halkının aydında okuyan bir öğrenci evinden çıkıp üniversiteye gitmek için yol parası vermiyor mu? Bir sürü öğrenci amfi salonlarda öğretim görevlisi anlatır gider burada böylemi lütfen burası fırsatçı olamaz Söke yoktan varı kuran memlekettimdir.
 
İlknur Karşıyakalılar ; Yorumlardan anlaşılıyor ki ögrencilerin söke sorunlarına yardımci olamamış .... böyle bi kültür ve sosyal degerln kıymetini bilememiş.....geç olmadan sökeliler bir şeyler yapın sonra bir köy görünümünden öteye gidemezsiniz.. Ne varsa gençlerde var onlar bizim aydınlık yarınlarımız...
 
İrfan Kalaycıoğlu ; Sen öğrencilere sahip çıkmazsan başkaları sahip çıkar Söke sahip çık.
 

Bu makale 2997 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz