HALK EKMEĞİMİZE DOKUNMA !


HALK EKMEĞİMİZE DOKUNMA !

Dün ulusal haber ajanslarında şöyle bir haber yer aldı;
'HALK EKMEK' DÖNEMİ BİTİYOR
Başbakan Binali Yıldırım ile esnafların buluşmasından bir dönemi sona erdirecek karar çıktı. Artık Belediyeler ekmek satışı yapamayacak, et-süt satamayacak, kafe, kafaterya, düğün salonu işletemeyecek!
Esnafın, “Devlet ticarette bize rakip olmasın” taleplerini değerlendiren ekonomi yönetimi, kamunun ticaretten çekilmesine yeşil ışık yaktı. Düzenleme belirtildiği gibi çıkarsa, belediyeler ekmek satmayacak, devlet kurumları düğün salonu işletmeyecek.
Esnaf temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimlerin ticaret yapmasının haksız rekabet olduğuna işaret edildi. Yerel yönetimlerin ekmek ürettiğini, kamu kuruluşlarının düğün salonu işlettiğini, Adalet Bakanlığı’nın perakende ticaret yaptığını belirten TESK yönetimi, devletin ticari alanlardan çıkmasını istedi. “Liberal ekonomide, serbest piyasa koşullarında böyle kurumsal kimliklerle ticaret yapılması gerçek ticaret adamını engelliyor, herkes kendi işini yapsın” diyen esnafın bu talebi hükümet kanadınca olumlu karşılandı.
Düzenlemenin hayata geçmesi halinde başta belediyelerin ekmek fabrikaları olmak üzere pek çok işletme kamunun elinden çıkmış olacak.
****
Hükümet, bu tutumuyla fakirin fukaranın ucuz ekmeğe ulaşmasına engel mi olacak? İşadamlarının sınırsız iştahı fakirin ucuza yediği ekmeğe de göz mü dikti?..
Türkiye, yılda kişi başı 150 kilogram ekmek tüketimi ile Guinness Rekorlar Kitabı’na giren bir ülkedir. Ekmeğin Türk Halkının öncelikli besin maddesi olduğunu hepimiz biliyoruz… Bununla gurur duymalı mıyız bilinmez ama; Belediye Halk Ekmek Fabrikaları dar gelirli vatandaşların vazgeçilmez adresleri, bunu iyi biliyoruz…
Büyükşehirlerde belediyelerin açtığı halk ekmek fabrikalarında üretilen ekmek, ucuz fiyatıyla dar gelirli aileler tarafından büyük ilgi görüyor. Her sabah halk ekmek büfelerinin önünde genci yaşlısı bir çok vatandaşımız ucuz ekmek alıyor.
Bunun en gerçek örneği, Aydın Büyükşehir Belediyesinin açmış olduğu Halk Ekmek Büfeleridir.
İlçemizin bir çok yerinde açılan Halk Ekmek büfelerinin önünde dargelirli ailelerin ucuz ekmek alabilmek icin uzun kuyruklar oluştuğunu hepimiz biliyor ve görüyoruz... İnsanlar Halk Ekmeğe o kadar rağbet gösteriyor ki dar gelirli kalabalık ailelerin günümüzde ekmek için harcadıkları para gerçekten de çok fazla.
Aydın Büyükşehir belediyesi halk ekmek büfeleri tüm ilimizin belirli yerlerinde satış noktası oluşturularak halk ekmek fırınında hijyen bir ortamlarda üretilen 250 gram ekmeğin 65 kuruştan yani 3 tanesi 2 liraya vatandaşlara satılyor.
Dar gelirli vatandaşlarımız temel ihtiyaçlarından başında gelen ekmeği, kaliteli ve ucuza satın alabiliyorlar. Malum yaklaşık bir yıldır ilçemizde fırınlarda ekmeği 1 TL'den  yani zamlı fiyattan yiyoruz.
Halk Ekmekle, ekmek fiyatlarında sağlanan bu ucuzlama ise kentte yaşayan tüm dar gelirli insanlarımız için bir umut... Ucuz fiyata beslenmemizin temel maddesini ekmeği satın alan bu vatandaşlarımız fırıncıların vicdanına mı kalacak?
Öte yandan belediyenin et marketinde de vatandaş ucuz et alabilsin diye; kimi zaman uzun kuyruklar oluşuyor. Belediye et marketinde kuşbaşı et 34, kıyma 32, Rosto 35, Tranç 36, biftek 38 lira…
Kasaplarda ve gros marketlerde 40 ile 50 lira arasında… Bu vatandaşlarımız da kasapların vicdanına mı kalacak?
***
İnsanlar değişik yaşama biçiminde bulunurlar.
Değişik nedenlerle kimi yoksuldur, kimi zengin!…
Yoksul olanlar her türlü zorluğa rağmen yine de çalışmalarını sürdürür. Çünkü onları yaşamaya, çalışmaya yönelten büyük bir itici güç taşırlar; Buna ‘umut’ denir…
Bu güç daha iyi olabilme umududur. En yoksul kişide bile mutlaka canlı bir umut vardır. Umut bir bekleyiştir.  “Neyin bekleyişi?”
Ölürken dahi insan cenneti umut eder. Kimse cehenneme gitmek istimez…
Yaşamdan herkesin bir beklentisi olmalıdır. Bir beklentisi olmayan insanın yaşamasının hiçbir anlamı kalmaz. Arada bir gerçekleşen umutlar, kişilerin umutlarına daha sıkı sarılmalarına yol açar.
"Umut Fakirin Ekmeği” ekmeğine dokunma...

 

Bu makale 1548 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (7/10/2016)
    Çok haklısın canım kardeşim... Sevgi ve Saygılarımı sunuyorum:)

  • galip yurtseven (7/10/2016)
    beyfendi güzel yazmışsınız ama halk ekmek büfelerine gelenlerin %70 nin gelir durumu gayet iyi..evlerinin önünde çift arabası olan,günde iki paket sigara içen,her türlü konforundan eksik kalmayan insanları da pek çok görüyoruz kulube önlerinde..birde işveren cephesinden bakabilirmisiniz bu konuya..Türkiyede son 10 yılda ekmek üreticileri kadar belediyeler tarafından köşeye sıkıştırılmış bir ticari işletme varmı acaba?Ata mesleğimizede biraz önem verelim ve saygı duyalım..İddaa ediyorum bundan 5-10 yıl sonra çalıştıracak eleman bulamaz duruma gelecek fırın işletmeleri..