“Çalışan Gazeteciler Günü”


“Çalışan Gazeteciler Günü”


1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa’nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar.
Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayet’e kadar bir yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendika’nın öncülüğünde, Basın adıyla kendi gazetelerini 11–12–13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar. O tarihten sonra 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, “Bayram” olmaktan çıkarıldı ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya başladı. Basın deyince, gazeteler, televizyonlar, radyolar, dergiler ve yazılı haber bültenleri aklımıza gelir değil mi? Basın-yayın organları olmasaydı Edirne’deki veya Kars’taki bir olaydan nasıl haberimiz olabilirdi? Hatta “Dünya Kupası” maçlarını anında izleyebilir miydik? Peki, ülkemizden binlerce kilometre uzakta olan Avustralya’daki veya Almanya’daki bir olaydan hiç haberdar olabilir miydik?
Dünya’da ve ülkemizde yaşanan olaylardan basın-yayın organları aracılığıyla çok kısa bir süre sonra haberdar oluruz. Gazeteciler Günüyle, basın organlarının yayın yapma ve halka bağımsızca haber verme özelliğine dikkat çekilmesi amaçlanmaktadır.
Düşünce ve anlatım özgürlüğünün etkili araçlarından olan basın; haber verme, denetim ve eleştiri yapma, özgün tartışma ortamı yaratarak toplumsal bilinci güçlendirme, kurumlarla bireyler arasında bilgi akışını sağlayarak kamuoyunu bilgilendirme ve oluşturma yönleriyle çoğulcu ve katılımcı demokrasinin vazgeçilmez bir öğesidir. Sorunların çözülmesinde etkin rol oynayan basın mensuplarımızın, görevlerini yerine getirebilmesi, özgür çalışma ortamının sağlanmasının yanı sıra, çağın gereklerine uygun teknik imkânlara kavuşturulması ve yüksek bilgi birikimi ile meslek etiğinin her şeyin üstünde tutulması, doğru, ilkeli, nesnel, kişilik haklarına saygılı habercilik anlayışının benimsemesiyle de doğru orantılıdır.
Bugün çalışan gazeteciler günü!...
Gazete emekçisi olarak; görevlerini her şart ve koşulda büyük fedakârlıklarla yerine getiren tüm gazetecilerimizin, “Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlar, sağlık ve başarılar dililerim…

Haber-yorum: Yılmaz Salum

 

Bu makale 1957 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (10/1/2017)
    Gününüz kutlu olsun kardeşim ... Senin ve tüm çalışan gazetecilerin gününü içtenlikle kutluyor sağlıklı günler diliyorum...